Gönderen Konu: Şişme Katamaran Projesi  (Okunma sayısı 83183 defa)

selim

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: selim ozdil
  • Bulunduğu İl: mugla
  • Doğum Yılı: 1955
Ynt: Şişme Katamaran Projesi
« Yanıtla #180 : Kasım 01, 2017, 09:07:21 ÖÖ »

Kadir bey, en içten dileklerimle hayırlı uğurlu olsun, çok yakışıklı gözüküyor, kazasız seyirler dilerim. Umarım paraşüt düşündüğünüz gibi çalışır.

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Tekne Adı: Albatros
« Yanıtla #181 : Kasım 01, 2017, 10:50:05 ÖÖ »
Çok teşekkürler Selim Bey. Hedef o zaten. Paraşüt çalışmalı.

khbilen

• İleri Rehber
Fatih'in Torunları İş Başında
« Yanıtla #182 : Kasım 04, 2017, 01:56:47 ÖS »
Dün katamaranı söktüm. En son olarak muzlar dışarıda kalmıştı. Bugün onları da içeri aldım. Dışarı çıkarırken yaptığım gibi, muzları söndürmeden (Fatih'in yaptığı gibi "karadan") salona indirdim. Böyle daha kolay geliyor.

Sökmeden genel kontrolları yaptım. Evden denize giderken de dikkatimi çekmişti, yine tekrarlamış - muzları birbirine bağladığım çapraz gerdirme telleri, yani o bağlantılardaki gerdirmeler hep kendiliğinden gevşiyor. Yolda giderken ( hatta durduğu yerde ben üzerinde çalıştıkça falan) gerdirme cıvataları kendiliğinden dönüp gevşiyor. Yola çıkmadan farkedip sıkmıştım. Limana varınca baktım yine gevşemiş. Sıktım öyle indirdim denize. Sudan çıkışta bakmak aklıma gelmedi aceleden, ama eve gelince baktım yine gevşemiş.

Alüminyum iskeleti bağlayan çapraz gerdirmeler genelde iyi de, şişme aksamla yani esnek aksamla bağlantılı olanlar gevşiyor kendiliğinden.

Cırt bantlarda herhangi bir sorun yok. Gerçi pek ıslanmadılar ama, muzun gövdesine yapıştırdığım cırt bantlarda (çoğunluk Baly, az bir kısmı Süper Yapıştırıcı, bir miktar da alüminyum yapıştırıcısı) herhangi bir açılma yok. Dediğim gibi sakin suda şıpır şıpır 10 - 15 dakika ancak gezdiğim için muzun üst tarafı bile ıslanmadı. Gerçi eve gelince muzları ve römorku yıkadım ama, sudan etkilenen birşey görmedim.

Römorkun da kolay sökülebilir önemli parçalarını söktüm eve koydum, ana iskelet bahçede kalacak artık. Onu da dip köşeye çekip park ettim. Unuttuğum birkaç yerini sprey boya ile boyadım. Kışı öylece geçirecek.

Bakalım fotoları bu sefer becerebilecek miyim.

Girişte...

Salonun penceresinden kafayı uzatmaca...

Ha gayret,az kaldı...

Hoş geldiniz... :)

... ve misafirler salondaki yerlerini aldılar:

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #183 : Kasım 04, 2017, 03:08:57 ÖS »
     Gevşeyen çivatalara kontra somun koyun, gevşemez.

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #184 : Kasım 04, 2017, 04:43:51 ÖS »
Kemal bey, sizi kıskandığımız için şişme bot yapalım dedik BECEREMEDİK, ama bir kanoyu TRİMARAN yaptık. Bunda sizin katkınız olduğundan emin olabilirsiniz.

Gevşeyen cıvatalarda, ben de birşey önereyim. LOCTİTE
Birçok rengi var ama gevşemeyen fakat açılması istendiğinde açılabilen cıvata ve somunlara astonla temizleyip KIRMIZI veya MAVİ (hangisi tam hatırlamıyorum) Loctite sürüp sıkarsanız gevşemez. Kırmızı veya mavinin yanlışını kullanırsanız o cıvatayı SÖKEMEZSİNİZ.
Loctite pahalı diyorsanız, ucuz JAPON yapıştırıcılar da iş görür. (ince olan). Kalın olanını kullanırsanız sökmekte çok zorlanır veya sökemezsiniz.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #185 : Kasım 04, 2017, 05:20:38 ÖS »
cüvatalar için bir öneri de benden,plastik stoperli civatalar var..gevsemedigi söyleniyor..yada delebilirseniz malzemeyi kopilya takın..

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #186 : Kasım 04, 2017, 05:22:21 ÖS »
İbrahim Bey,

Benim gerdirme veya gerdirme cıvatası dediğim şey şu. Adı başka birşeyse bilmiyorum, özür dilerim. Buna somun takmak biraz zor da :) Herhalde başka şeylerden söz ediyoruz.

Selim Bey,

Hayırlı olsun, siz de bir trimaran sahibi olmuşsunuz. Forumda bir yerlerde yazı-resim var mı? Şişme bot sayfanızda göremedim.

Benim eski sayfalarda dikkat ettiyseniz bir trimaran önerisi vardı, ben de ilgi göstermiştim. Cevap gelmedi. Bir ara ürün olarak tek muzla trimaran yapıp paraşüt donanımını hızlıca orada denemeyi düşünmüştüm, vakit olmadı. Bir de o zamanlar o resmin kaynağını aramıştım. Google resim servisi bulamamıştı. Geçen gün gene kafama takıldı. Yine aradım, bu sefer buldu.

Bali'de turistik hizmet veren, geleneksel görünümlü yeni yapım (muhtemelen fiber) bir balıkçı teknesi. Resimde muza benziyor ama kendisi kanoya daha çok benziyor. Çok daha uzun tabii. Benim paraşüt ipi zanettiklerim de balık olatsı imiş. Görmüş müydünüz bilmem, faydası olurdu belki onun da. Ben yan dengeleyiciler olarak plaj makarnası ve kilidi düşünmüştüm. Kano için daha da uygun.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #187 : Kasım 04, 2017, 06:01:12 ÖS »

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #188 : Kasım 04, 2017, 06:06:22 ÖS »
Aha!

Cahilliğimi bağışlayın. Normalde dışarıya somun koysak etkisi olmaz. Kontra somun da "ters" dişli mi? Düz tarafa ters, ters tarafa düz?
Bir de ters somun bulmak kolay mıdır? Marine satan yerlerde vardır herhalde.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #189 : Kasım 04, 2017, 06:37:13 ÖS »
Aha!

Cahilliğimi bağışlayın. Normalde dışarıya somun koysak etkisi olmaz. Kontra somun da "ters" dişli mi? Düz tarafa ters, ters tarafa düz?
Bir de ters somun bulmak kolay mıdır? Marine satan yerlerde vardır herhalde.

Yukarıda servet abinin resmini koymus oldugu sekilde kendinden somunlu hazir satilan lliftinlerde var.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #190 : Kasım 04, 2017, 06:47:03 ÖS »
Hmmm, o zaman benim elimdeki gerdirmeleri , ya da en azından muzla bağlantılı olanları değiştirmem gerekecek.  :(

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #191 : Kasım 04, 2017, 07:03:53 ÖS »
Kanoyu trimaran yaptık ifadesi doğru ama EKSİK İFADE olduğu için yanlış anlaşılıyor. Bizimki kağıt üzerinde, bizde henüz inşa faaliyeti yok. Çizimleri görmek isterseniz:
http://www.denizrehberim.com/trimaran-kano-t3304.0.html;new#msg31355
Kaşıntı tutuyor ama tahtalarını kestirdiğim bir tekne var onu yapacağım, tahtalar sanıyorum yolda ve yola çıkacak. Geçen gün yollamaya çalışıyoruz demişlerdi.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #192 : Kasım 04, 2017, 07:09:26 ÖS »
Hmmm, o zaman benim elimdeki gerdirmeleri , ya da en azından muzla bağlantılı olanları değiştirmem gerekecek.  :(

malzemenin başına ''marin'' eklendi mi,fiyatlar 2-3 katına çıkıyor :)..
istanbulda perşembe pazarında,yada diger şehirler de büyük hırdavatcı,lift malzemesi satan yerlerde daha uygun fiyatlarla bulunur..paslanmaz olsun ve yeterli kalınlıkta olursa işinizi görür..kontra somunlu liftin diye bakarsınız..

selim

• Çırak Üye
« Yanıtla #193 : Kasım 06, 2017, 08:28:07 ÖÖ »
Şişme kataramaran için açıklma yok ama içinde çok bilgi olan bir video.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #194 : Kasım 06, 2017, 05:03:24 ÖS »
Selim Bey,

O videoyu Servet Bey daha önce oldukça başlarda paylaşmıştı. Ben de çok yararlandım. Geçme çerçeve fikrini oradan aldım. Ölçülerini de epeyce kullandım. Son olarak branda gerdirme örneğini de oradan aldım. Benim beğ endiğim Ducky19 dan daha iyi performansı var.

Bu arada yaz bitti, mevsim kapandı, yazlığı kapadık. Bugün Denizli'ye kışlık eve geldik. Artık 6 -7 ay denizi özleyeceğim, geri dönmeyi bekleyeceğim. Buraya pek birşey getiremedim. Paraşüt ve  vinci getirdim. Aynı ortamı yaratmam mümkün değil tabii ama benzer bir ortamda deneyebilirsem yaza hazırlık olur. Gerisi artık bilgisayar başında hayal kurmaca şeklinde olacak.