Gönderen Konu: Şişme Katamaran Projesi  (Okunma sayısı 83889 defa)

khbilen

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Kadir Haldenbilen
  • Bulunduğu İl: Denizli / İzmir
  • Doğum Yılı: 1955
  • Tekne Adı: Albatros
Ynt: Şişme Katamaran Projesi
« Yanıtla #210 : Mayıs 27, 2018, 08:59:39 ÖS »

Çok iyi fikir!

Elimde ana gövdede kullandığım alüminyum profillerden var 10 cm x 10 cm kesitli, 4mm kalınlıkta. 1 metre boy var. İki bacak bile çıkar. İçine de uzunluk ayarlamak için son olarak römorkun konveyör sisteminin rayında kullandığım profillerden ikisini yanyana koyunca tam denk geliyor. Altına da 10cm genişlik 10mm lama var. Ortaya birşeyler çıkar. Yer olarak da en arkada tekneyi fırlatmak için yaptığım ters makara sisteminin bağlandığı yer var ( sondan üçüncü resimde görülüyor) . Onun sağına soluna birer bacak koydum mu tamam olur.

Çok sağol, bu işi halleder.

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Kadir
  • Bulunduğu İl: Varna
« Yanıtla #211 : Mayıs 28, 2018, 02:47:47 ÖS »
Gorevimiz birbirimize destek olabilmek  ^-^ insallah guvenle suya indirirsin de keyifli fotolarini goruruz. Zira bu projenin hakkidir yavastan :)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #212 : Mayıs 29, 2018, 07:12:43 ÖS »
Şöyle daha basit birşey yaptım. Yan destek için kullandığım galvaniz boru / kelepçe sistemini aşağı doğru uyarladım. Aşağıya bir "pabuç" ekledim. Aslında boru ile bağlantısı yok. 10 cm geçme. Pabuç kendi etrafında dönüp araziye uyum sağlayabilsin diye. Yükseklik ayarı yukarıdan, 3 kademede 5 cm uzama verecek şekilde. Cıvatalar M10 paslanmaz olacak. Pabuç galvaniz profilden yarma.

Bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/x5X4w3iu33siIJQX2

Dengesiz gibi görünürse, makaranın sol tarafına bir tane daha eklerim.

Bazan bu kadar basit bir çözümü göremiyor insan. İlle de dingil ile çözeceğim diye göbeğim çatladı. Dışarıdan bakmanın bu faydası var. Benim takıldığım yere takılmak gerekmiyor. Adaşıma bir kere daha teşekkürler...

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #213 : Mayıs 29, 2018, 08:12:13 ÖS »
Bence denge sorunu olmaz. Zaten  tekerler ve ayak epey uzun bir ucgen yapiyor. katamarani koselerden indirmeye calismadigin surece bence gayet yeterli olur. Eline saglik.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #214 : Haziran 10, 2018, 04:47:21 ÖS »
Branda hariç, değişiklikler tamamlandı diyebilirim. Tabii bir sürü eksik-yanlış çıkacaktır. Bir değişiklik bir başkasını gerektiriyor, o daha başkasını, vs...

Bugün muzları çıkarıp bahçeye koydum. Profilleri de üzerine. Daha önce römork üzerinde montaj yapıyordum, ama şimdi profiller ağırlaştı. Onları alıp römork üzerinde muzların üzerine koyabilmem için yaklaşık 20 kiloyu 140-150 cm kaldırabilmem lazım ki, bu iş için epeyce silkme ve koparma çalışmam gerekir. Yerde montaj yapıp römorka bindirme testini de aradan çıkarmış olacağım.

Yapılan işin genel özeti aşağıdaki ilk iki resim. Bütün platform aslında üç ana taşıyıcı kirişten oluşuyor. Kasnaklar, kemerler bu kirişlerde. Muzlar bu kasnakların (yayların) altına giriyor. Yanda destek kemerleri var. Her türlü tel, zincir, kolan, vs kalktı. Görüntü oldukça sadeleşti.

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/pKpnd19i9paoWkbR9

ve

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/2KBNQHJwrzJJAfms8

İşin detayı da en sondaki tek resim. Bağlantı noktalarında muzlarda 8 parçadan oluşan 4 kat hasır örgü şeklinde yapıştırma destek var. Parçalar 30 x 10 cm ve 40 x 7.5 cm boyutlarında. Bir de alüminyum kasnakların (yarım kasnak) uçlarında kulaklar var. Bunların içinden de borular geçiyor. Boru aynı amanda yandaki kanallardan geçtiğinden muzların kasnaklara yani profile tutunması bu şekilde sağlanıyor.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/9P8eheaAnypGe8au5
Tabii herşey şıp diye oturmadı. Hala birkaç fabrika hatası var. Ölçülerde kayma var. Dar geçitler var. Düzeltme gerekecek.

Bu arada paraşüt bağlantı yerini ön kirişten orta kirişe taşıdım. Ona paralel dümen kontrol düzeneği de orta kirişe geldi. Herşey ona göre değişti. Ön oldukça boş ve işlevsiz kaldı.

Her türlü kanal genişletme, törpüleme, yuvarlama çalışmalarına rağmen, branda germe işi hala sorunlu. Dar, ve ne yapsam girmiyor. Biri dar, bir bol daha doğrusu. Dar olanı söktüm. Kilitleri söktüm, olmadı. Kordonları söktüm olmadı. herşeyi söktüm. Son dikişte adam 4 cm kadar içe kaçırmış. Yeniden dikmek lazım. Buradaki bir brandacıya götürdüm. Ne kadar anladı bilmiyorum, Çarşamba birlikte yapalım dedi. Onu bekliyoruz.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #215 : Haziran 11, 2018, 02:49:44 ÖS »
Bu sabah da katamaranı römorka bindirdik. Önce dünden kalan eksikleri tamamladım, birkaç yerde yandaki kenetleme boruları geçmemişti. Biraz ittir-kaktır, biraz döndür-çevir, hepsi yerine oturdu. Gerçi bunlar geçici borular, daha kalın etlisini kullanacağım, ama kuruluşu tamamlamaya yarayan, çalışmaya devam etmeme izin verecek borular.

Karada yerden römorka bindirmek tabii biraz daha zor. Römork yüksekte kalıyor, muzun kafası gelip yaslanıyor. Şişme gövde olduğu için de makaradan tırmanıp yukarı çıkamıyor hemen. Biraz destek gerekiyor. Şimdi daha aşağıda ve önde birer makara daha eklemeyi düşünüyorum, portatif. İki basamaklı makara tırmanmayı kolaylaştıracaktır.

İkide bir kulakların yan destek borularına takılması dışında bir sorun yaşamadık römorka çekerken. Vinç gayet kolay çekti, zorlanmadan. Konveyör band üzerinde güzelcene kaydı ilerledi. Bir de indirme provası yapacağım. O da olursa indir bindir işi tamam demektir. Ha, bu arada, arka destek bacağı gayet başarılı bir şekilde çok işe yaradı. Römork arabaya bile bağlı değil, boşta iken, hiç şaha kalkmak gibi bir sorun oluşmadı.

Çekerken:

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/JR8aZnpgcJymDdLH9

ve römork üzerinde:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/y4DBYAq54KWVqJ6d8

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #216 : Haziran 11, 2018, 03:46:54 ÖS »
 :onay :onay :onay

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #217 : Haziran 12, 2018, 08:41:16 ÖS »
Bugün indi-bindi denemeleri yaptım. Bahçenin eğimi öne doğru olduğundan, indirme aslında 4-5 derece yukarı doğru olmak durumunda. Yani tekneyi yokuş yukarı "indiriyorum". Bir de sol yana eğim var. O da vinci kasıp kolonu bir yana kaydırıyor, sıkıştırıyor.

İlk indirme denemesinde arkadaki makara dağıldı, kolon sıkıştı. Başarısızlıkla sonuçlandı. Makara dediğim, 10 cm çaplı 5cm eninde yan destek takozuna iki yandan vidalanmış 1mm kalınlıkta inox taşlama taşından mamul şey. Taş kırıldı, dağıldı, makara bitti.

Bindirmede sorun yok. Hemen bir dakikada katamarını yerine aldım.

Makarayı değiştirmek için kullanmadığım bir ırgatı dağıttım. Dişlisini ayırdım, yatağı kısalttım. Taktım, fena değil.

İkinci denemede arka makara sağlam kaldı, ama kolon bu sefer ön makaradan kaydı. O makara yan destekler daha geniş ve kalın plastik. Sağlam kaldı ama kolon dışarı kaçıp sıkıştı. Arka makaranın gövdesi 1 cm çaplı falan. Öyle olunca ip yine römorkun şasi çubuklarına sürtüyor. Geniş makara lazım. Aklıma bizim kendi üretim makaralar geldi. Hemen birini taktım. Aslında oraya tam bir baş makarası lazım, en uygunu o, ama eldeki ile idare edeceğiz. Böylece makaraları ilk kullanan ben olacağım herhalde.

Bindirmede yine sorun yok. Çabuk ve sorunsuz.

Kolon kaymasının asıl nedeni bahçenin yan eğimi. Ama vinç de oldukça kasılıp yamuluyor.

Aşağıya öne ayrı bir vinç koymaya karar verdim. Bir küçük vinç daha vardı. Onu kurdum. Ayrı vinç, ayrı ip.

Üçüncü denemede sorun yok. Rahatça indi, rahatça bindi. Eğim doğru olsa belki zaten bu düzeneğe de gerek kalmayacak ama, şimdi artık neredeyse römorkun tekeri suya değmeden tekneyi suya indirebileceğim.

Resimde arkada takılı olarak kendi üretim makaramız görünüyor. Yerde de dağılan ilk ve ikinci denemede vinçden bozduğum makara görülüyor. İkinci resimde de öndeki yeni küçük vinç görülüyor.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/W9wXj2WsB8s7jKUYA

yeni vinç:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/UgJe1s3p1ETNu5s27

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #218 : Haziran 14, 2018, 08:46:51 ÖÖ »
Dün elektrik motor kablolarını döşedim ve bağlantıları yaptım. Dümeni yerine taktım. Suda deneme yaptığımda dümen kilitlenmişti. Kilitlenme dediğim de, uzaktan kumanda kolunun eklemindeki pimin (8mm cıvata) sağa dönüşte gövde profiline takılması. Yani tekne sola dönebiliyor, sıfır konumundan sağa dönemiyordu. Basit bir yükseklik ayarı sorunu, gibi görünse de, borunun boyu sabit ve parçaların yeri de sabitlendiği için biraz uğraştırdı. Sonuçta aşağı kayacak yer olmadığı için, dümen kolu manivelası için ikinci bir priz-kolye (bir tür Te-boru) takmak zorunda kaldım. Elimdeki parça da tam uymadı ama, işe yarar gibi duruyor. Çok dalgalı havada (ben o zaman denizde olmam ya) dümen kaydırır mı bilmem.

Sonra motoru ve motor kontrolu denedim. Motor ve dümeni denemek için motoru tam 90 derece dik indirmek gerekiyor. O kadar yükseklik yok. Römork artı katamaran gövdesi 120 cm var yok, pervanenin ucu yaklaşık 130cm de. Yani toprağı 10 cm kadar kazmam gerekti. Bu sefer gözümle görmem lazım ki, dümen kolu ve cıvatası takılmayacak. Gördüm, takılmadı. Motor da 5 ileri 2 geri çalışır durumda. Akü de 12.3 volta kadar düşmüş. Bir yandan onu şarj ediyorum. 13.9 volta geldim. Akünün "DOLU" lambası yanmadı ama, epeyce doldu.

Sonra gittik brandacıya. Saat 11:00 için sözleştiğimiz halde adam gelmemiş. Öğleden sonra için tekrar sözleştik. Yarım saat kadar çalıştık, söktüklerimi biraz genişleterek tekrara diktik. Yanlarda fitil dikişlerine çok yaklaşmışız, takarken yine sorun oldu. Oraları yine söktüm, kestim. Oldu. Baştan sök-tak yapmadım ama, artık 1-2 saat tutmayacak, herhalde 10-15 dakikada takacağım. Ama branda çok zorlanmış, fitil dikişleri birkaç yerde 10-15cm açılmış. Seneye belki yeni bir branda veya başka bir çözüm düşünmem gerekecek (kafamda çit teli düşüncesi var, ama nasılını henüz oluşturamadım).

Kalan iş: 10-15 cıvat değişimi, salmanın takılması, yan alüminyum boruların daha kalın (veya kalın etli) ve tek parça borularala değişimi, akü ve merdivenin yerleştirilmesi. Bir de römorkun elektrik tesisatı ve stopların yeni yerlerine takılması. Römork üzerinde uygun yeni yer bulamadım. Muzların uçlarına portatif bir şekilde takmayı düşünüyorum ama, yeterince sağlam duracak bir yapı oluşturamadım. Düşünmeye devam. Bayrama yetiştiremedik. Hedef temmuz öncesi...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #219 : Haziran 18, 2018, 08:52:43 ÖS »
Bugün römork elektrik tesisatı ve stoplarla uğraştım. Stopları CIRT bantlarla muzların boynuzlarının uçlarına portatif (ve de düşmeyecek) bir şekilde tutturdum.  Taşıma sırasında jaklı ara kablo bağlı ve stoplar muzların ucunda olacak. Suya indirirken önce otomobil ucundan elektrik kablosu çıkarılacak. Sonra jak fiş bağlantısı sökülecek. Stoplar CIRT bantlardan ayrılacak ve arabaya konacak. Katamaran sudan çıkıp römorka binice de tersi.

Tabii bu bir an önce suya indirmek ya da çıkarmak isterken yapılması gereken bir çok ek iş ve ek parça demek. Bu da yanlış yapma olasılığını artırmak ya da bir parça eksik ise işi yapamamak demek; ama stoplar suya girince bir daha işe yaramıyor; kablolar, lambalar hep gitmiş. AYnısı olsun istemiyorum.

Stopları önce "yerel" olarak denedim. Yani otomobile bağlamadan, seyyar 12V adaptör ile lambalara yakın yerde, arkada. Herşey tamam, güzel. Sonra, önde, arabanın bağlantı ucundan yine adaptör ile denedim .Biri çalışmıyor. Fren ya da park kablosu, hangisi ise. Arka tarfata lambaların olduğu yerden elektrik verince sorun yok, ama öndeki bağlantı ucundan verince kablonun biri gidik. Nasıl olabilir anlayamadım ama, römork şasisinin içinden geçen dışı kılıflı dörtlü kablolardan biri, ortada bir yerlerde kopmus?!. O yol boyunda herhangi bir yerde delik açmadım, kaynak yapmadım. Baktım olmuyor. Kablonun girdiği yerin yanından bir delik de ben açtım, Telekomculardan kalma çelik telli telefon kablosunu saldım. 1.6m sonra köşe var. Orayı döndü. 2.5 metre kadar sonra takıldı kaldı. Ne yapsam nafile. Çıkar, benim konveyör bandının kanalından salla. çıkışa 1.5 metre kala takıldı. Oradan çıkar, yarısı içeride yarısı başka bir profilden,lambaların ucuna getirdim. Yani yarın bir sorun çıksa doksan yerden sökmem gerekecek. SOnunda yeni hattı bağladım. Arkadan önden denedim. Tamam. SOnra arabayı yanaştırdım. Gerçek bağlantıyı yaptım, denedim. Herşey tamam.

Bu arada bayramdan bir gün önce geldiği halde kargonun getirmediği cıvatalar geldi. 12 adet M12x130mm paslanmaz cıvata (pulu, somunu). Ama 9 cıvata yok. Kutu açılmış. Sonradan farkettiğim için kargoya birşey diyemedim, ama bildiğim küfürleri saya saya eldeki paslanır, paslanmaz, cıvata, gijon ne varsa onlarla bağlantıları tamamladım. Çıkacak sorunlardan kargo firması sorumludur.

Merdiven genel olarak tamam. İki çengeli var kare U şeklinde, az yüksek geliyor. Uçlarının muzlara batmaması için (ters duran) U'nun tabanına 10mm lama koymam (yani hep yanımda taşımam) gerekiyor; onun dışında sorun yok.

Yeni boruları almadım. Yarın niyetim onları alıp takmak. SOnra akü.

Dün gece paraşütü açtım salonda. İplere baktım. Bağlantı şeklini değiştirmeye karar verdim. Biraz ip lazım. sabah ilk iş 2 x 5 metre ip sipariş ettim. Öğleden sonra aradılar, pardon, o iplerden kalmamış. Sipariş vereceğiz, temmuzun ilk haftası gelir. Yani orada da başımızın çaresine bakacağız.

Kalıyor salma. Belki yarın o da yetişir. En sona da akü. Yani belki Perşembeye hazır olabileceğim.

Bayramdan önceki hafta Siğacık - Demircili köyüne, onun plajına gittim. Yolu berbat, ama deniz ve koy güzel. Tekneler de var. Bir düşünce römork ile tekneyi götürüp oraya bırakmak. Denemeleri orada yapmak. Yani paraşüt denemelerini. Aylık 500 TL diyor ama biraz uçuyor. Geçen sene Güzelbahçe aylık 250 TL diyordu, bu sene sormam lazım ama, onunla karşılatırınca 500 TL çok uçuk.

Tek bir resim var, arka stopların son gerçek denemesi.

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/egZ9bUDuMZbXKqDt8

sessizsakin

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
« Yanıtla #220 : Haziran 19, 2018, 10:19:30 ÖÖ »
Ellerine saglik.
Stoplar ilginc proje olmus.
Senin proje ha bire murphy kanunlari esliginde yuruyor.
Kablolar illa arada bir kopuyor.
Kargocular kadar isine saygisiz insan gormedim ben hayatimda.

Stoplu muzlari gorunce alakali alakasiz star-trek enterprise geldi gozumun onune :)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #221 : Haziran 19, 2018, 01:06:23 ÖS »
İyi hatırlattın, Lazer Kalkanını da ekleyeyim de dalgalara karşı korumam olsun :)

Murphy bizim kadim dostumuz. Meslek hayatımın son 15-20 yılını Profesyonel Proje Yöneticisi olarak geçirdim. Çeşit türlü proje yönettim ve Murphy her daim yanı başımızda idi. Kambersiz düğün misali, Murphysiz proje olmaz. Eksik yanlış hep olur, "usta"lar öylesine iş yaparlar da, kargocularınki artık saygısızlık demeyeyim, hadi buraya yazmayayım ama çok ötesi birşey. Emanete hıyanet.

Kanadı da takıp kaldırabilirsem, o zaman göre sen Enterprise'ı :)

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #222 : Haziran 24, 2018, 07:37:07 ÖS »
Hemen hemen bitti. Bugün bitti diyecektim ama akü ve bağlantıları ile son kontroller yarına kaldı.

Önce Lazer kalkanı ile başladım. Tekneyi sudan römorka çekerken, muzların boynuzu gidip römorkun arkasına yaslanıp kalıyor. Zorlayınca epeyce sürtünme olmuş. Gerçi ikinci kademe tekerler de ekledim ama, sürtünmeye karşı da lazer kalkanı var. Hem dalgaları yaracak, hem de römork ile ilk temasta muz gövdesinin aşınmasını engelleyecek.

resim:

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/wtNGSbVihH2owA116

Römorkun arkasında, Lazer kalkanının karşısına denk gelen yerde, muzların boynuzlarını karşılayacak ikinci kademe (aslında 0 ya da -1 demek lazım, daha önce ve daha aşağıda, muhtemelen suyun içinde kalacak) tekerler koydum. Teker olarak görünmüyor ama, aşağı inen düşey çubukların ucundaki yatay çubukların içinde, M12 saplama etrafında dönen 50mm alüminyum borular var. 20 cm boyunda. Onların üstü de deniz makarası kilidi ile kaplı (sarı naylon). Onlar dönüyor. İç taraftakiler doğrudan römork üzerindeki konveyör banda gönderiyor. Dış taraftakiler ise çapraz yanaşma durumunda banda yönlendiriyor.

resim:

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/X5D59uQTV4DRT71R9

Tabii bunu yaptıktan sonra, bu sefer "ya tekne biraz daha çapraz gelir de dış kalkan ile römork arasına sıkışırsa kaygısı öne çıktı. Bu sefer de abartılmış kalkan ve süper abartılmış kalkan tasarımları geldi:

resim:

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/9DPeLBSQzSSrYhw18

ve resim:

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/2XeuXjAc2j7z9KaH7

Yolda bu süper abartılmış kalkan fazla dikkat çekecek ve geniş duracak, daha orta halli bir şekilde taşıma yapmayı düşünüyorum.

Salma bağlantısını ve kilit sistemini değiştirdim, basitleştirdim. Elde kalan paslanmaz çelik profillerden kestiğim için garip görünümlü gelebilir. Delmesi çok problem. Matkap uçlarını yiyip bitiriyor.

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/Er4fAxVn83TxxjyU7

Salma indir-kaldır makara sitemini de az  geri aldım, basitleştirdim. Aynı makaraları kullandım, hatta bir eksik makara:

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/BkkUdhWjmFrwFGbd6

Ana taşıyıcı yatay konveyör makara-bandına ilave baş tarafa 2m kadar yanlarda 30 derece kadar eğimli destek yönlendiricileri ve makaraları koydum.

bağlantısı:

https://photos.app.goo.gl/NL9479wP8ukT1ott6
Bunlar özellikle römorka bindirma sırasında teknenin sağa sola kaymasını dönmesini engelleyecek.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/muDWjFBRrQmTmVmq6

Ön brandayı da gerdim. O gevşekti zaten 10 dakika tutmadı. Ama gerdirme cıvatalarını sıkmak da ayrıca 10 dakika aldı. Yine de ön branda bol kaldı. Branda işi istediğim gibi olmadı. Ciddi ciddi panel çit fikrini düşünüyorum. Hatta bir ara gidip sorayım dedim, sonra artık yeter bir suya girelim, sonra hallederiz dedim, bıraktım.

Çekme kolonunun kancasını gövde profilindeki tek bir M12 cıvataya takıyordum. Yük olarak sorun yok, taşır. Ama bir olasılık ve de orada sipsivri uzun birşey benim için tehlikeli en azından. Kafamı yarıp gözümü çıkarabilir. Oraya profil üzerine sarma çift kat kolon koydum. Halkalara tutunup çekecek kanca. Bunun dezavantajı, yeri sabit değil, çekerken sağa sola kayıp dengeyi bozabilir, yana kayma yaratabilir.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/V6FVEoTgJ1z6mTef6

Karayolında taşıma sırasında daha önce kullandığım dış destekleri kaldırdım. Sadece 2 x 5 adet iç destek (50mm x 50cm galvaniz boru) kullanılacak.

resim:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/WRRZbY4ycGLeKAqSA

Dış tarafta boru yerinde şu resimdeki gibi iple bağlama olacak:

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/1rwZxZoikXx4QNVM7

Merdivenimiz de hazır, düzelttim, sorun kalmadı. Pompamız da orada çünkü muzlar 3-4 günde hava kaçırıyor. Bir yerlerini zorladım mı bilmiyorum. Sağ taraf daha çok iniyor. Sol daha iyi.

bağlantısı:
https://photos.app.goo.gl/WBCTeyKNaxc9sNNdA

Yani oldukça hazır duruma geldik. Aküyü koyup br de akü ile motoru denedik mi tamamız.

Güzelbahçe balıkçı barınağı ile konuştum. Önceki sorumlu/yetkili kişi gitmiş, şimdi kimse yok. Yine dolu. Fiyat aylık 250 TL ama yer yok. Günlük giriş serbest ama bağış bekliyorlar bu kez. Mevsimlik uygun birşey vereceğiz herhalde. Ya da Demircili köyünü (daha doğrusu berbat yolunu) göze alıp gideceğim. Bakalım.

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #223 : Temmuz 02, 2018, 10:12:47 ÖS »
Bir süredir abuk subuk sorunlarla uğraşıyorum. Bir taraftan yerde paraşütü açmayı deneyip ip bağlantı ve ayarlarıyla oynuyorum. Bir taraftan paraşütle daha rahat oynayabilmek için ek platform denemeleri yapıyorum. Ön tarafta daha önce paraşütü sermeyi düşündüğüm yerde şimdi ayakta durup oradan kaldırmayı düşünüyorum. Oranın alt yapısı yok. Eklemeler yaptım yetmedi. Tel Çit yaptım, gergin olmadı. Daha doğrusu bir iki defa üstüne çıkınca yamuldu gitti. Elde ne malzeme varsa profillerden ızgara yapıp üzerine 20mm 6 katlı polikarbon levha koydum. Nispeten sağlam birşey oldu gibi.

Hava da müsait, dün çıkış denemesi yaptım. Baktım çekici kancaya düşen yük neredeyse sıfır. Ben arkaya onu ekle bu topla derken (dingili de 1m öne aldığımdan) arka ağırlaşmış da ağırlaşmış. Adaşımın dayanak ayağı da olduğu için hiç farketmemişim. Kaldırıp bir çektim. Başladı oynamaya. Üstüne 20-30 kg yük ekledim ön tarafa,  dışarı çıkarıp bir tur attım ama beğenmedim. Dön geri. Dingil sök. Benim için artık sök tak 1 saat. 80 cm geri al (Herşey üstte kurulu, sarılı).

Sabah baktım hava da uygun, bugün suya girelim artık dedim. Paraşütü sonra açarız. Kapıdan çıkarken komşu geldi. Bitti mi? Bitti. Hayırlı olsun, çıkıyor musun? Çıkıyorum.

Tam römorku kancaya takmak üzereyim. Dur ben sana yardım edeyim. Yok, sağol. Şu bu derken, ben kancanın boşunu almaya gittiğimde  bir çatırtı. Ben önce anlamadım, kancadan geldi sandım. Oturdu mu dedim. Oturdu. Baktım sorun yok iyi.  Komşu gittikten sonra farkettim ki, park tekeri kırılmış. Ben arabaya gittiğimde ters mi çevirdi ne yaptı, anlamadım. Milin ucu gitmiş, sıyırmış, koni olmuş. Cıvatanın biri kaynaktan kopmuş.

Tornistan geri (Tabi öyle iki kelime kadar kolay değil, ite kaka milimetrik hesaplarla, ve binbir küfürle).

Önce bir süre tatil yapayım, bırakayım gitsin dedim. Sonra bir süredir aklımda olan motorlu çekici yapma fikri tekrar uyandı. Hem alet ağırlaştı, hem ben yaşlandım, hem ben güçsüzleştim (53 kg), artık motorize olma zamanı geldi. Elimde 2 tekerli Segway benzeri bir proje yapmak için aldığım 2 otomobil yağmur silecek motoru vardı. Epey güçlü, tek dedri mili kısa ve ince. Geçenlerde makarası için bozduğum el ırgatını buldum. Topladım. İçine teker niyetine 10 cm çaplı 5cm genişlikte lastik yan destek takozu koydum. Motorun milini ırgatın miline kaynattım. Benim meşhur dollynin altına yerleştirdim. Sonuç şu videoda.

Sinirim böyle yatıştı biraz. Tekeri tamir etmem lazım tabii yine. Neyse havalar rügarlı olacak gibi. Biraz dinlenip yaparım artık...

khbilen

• İleri Rehber
« Yanıtla #224 : Temmuz 24, 2018, 09:52:59 ÖS »
Eh, sonunda suya girdik, deniz gördük. Bir aydır aleti evden çıkarma konusunda uğraşıyorum. Sonunda hiç istemediğim halde "olması gereken, gerçek çözüm"ü de uyguladım, duvarı yıktım, bahçe kapısını genişlettim (hepi topu 30-40 cm, o da çapraz olduğu için 45 derecenin kosinüsü ile çarpacaksınız, yani net 20 cm falan). Yine de zar zor çıkıp suya vardık.

Eski karantina adasının girişinin hemen dibinde küçük bir rampa var, oradan indirdim suya. Yine gidişim çok geç oldu. Yağmur veriyordu, etrafa yağdı ama buralara yağmadı. Öğlen vakti baktım radarda birşey yok, çıkmaya karar verdim. Bu rampanın olduğu yer kuzey ve batı rüzgarına ve dalgaya kapalı, güzel bir yer. Tabi benim motor yok denecek kadar küçük olduğu için pek öyle açılamadım. Rüzgar üf dese alıp götürecek. O sıra dışarıda 25 km/sa esiyordu, orası sakin.

Bir tur attım. Motırda bir gariplik var. Bir ara sadece beşinci viteste çalışıyordu. Sudan çıkardım. 1,2,5 çalışıyor. 3,4 yok. Ne zaman ne oldu anlamadım ama sanırım anahtarda bir sorun var, kontak veya yanık devre falan gibi. Neyse ona sonra bakacağım. Bir de dümen yine kısmi takılma yaptı. Onu da hemen hallettim. İkinci tura çıktım. Akü hemen 13.6 dan 11.8 e inince fazla uzatmadım, kısa kesip çıktım.

Ciddi bir problem yok. İnişte, suda duruşunda gidişinde sorun yok. Çekerken yine boynuzlar takıldı. Yaptığım basamak pek işe yaramadı. Çekmekte problem yok.

Şimdi tabii artık asıl hedef paraşütü açmak. Karada yaptığım denemelerde artık vince uçurtma ipi ile bağlı paraşüt açılıp tepeye geliyor. Ancak çok hızlı ve güçlü. Kontrol konusunu geliştirmem lazım. Bir de dar alanda kuvvetli rüzgarda kaldırabilmek için bir "koza" sistemi geliştirdim, ama deneyemedim. Şimdi sırada o var. Karada düşündüğüm şekile çalışırsa hemen katamarana monte edip denizde denemece...

Bugünden 4-5 resim ve 2 video. Bir de GPS Tracker ile ölçüm yapmıştım. Yaptığım yok, haritası, hız istatistikleri vs.

Resimler ek olarak umarım görünür. İki video bağlantısı.

https://photos.app.goo.gl/Dxmih8vrN3vo6eff7
https://photos.app.goo.gl/1qZmQxczmRYANJM