Gönderen Konu: Epoksi uygulama Hakkında  (Okunma sayısı 8181 defa)

macrografi

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: cenk
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 03.01.1978
Epoksi uygulama Hakkında
« : Mayıs 06, 2015, 03:21:40 ÖS »

Merhaba 7.50 - 2.30 bir teknem var. Tekneme bakım yapmak istiyorum.
Tekneye epoksi uygulama ile ilgili bir iki sorum olacak. Bu konuda biraz araştırma yaptım çok bir bilgim yok.

Hangi marka epoksi kullanmalıyım ? En iyisi hangisidir?

Merhaba Arkadaşlar

Tekne laminasyonun üstüne iki katman maun kabuk yapmayı düşünüyorum. (epoksi yapıştırıcı + zımba)
1. katman 45 derece
2. katman düz

Bu ağaçları kaç mm kesmeliyim, bu zımbaları çıkartmalımıyım?
Netice de zımpara olacak

Cam elyafı ile kapatıp 3 kat epoksi reçine uygulamak istiyorum. Cam ekyafının özellikleri nasıl olmalı ?
Ve diğer katları ne aralıklarda sürmeliyim ?

Son olarak Uygulanan epoksinin üzerine macun kalınlığı kaç mm olmalı? Zehirli boya sürmelimiyim?

Yardımlarınızı rica ediyorum

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
Ynt: Epoksi uygulama Hakkında
« Yanıtla #1 : Mayıs 06, 2015, 04:25:29 ÖS »

Tekne laminasyonun üstüne iki katman maun kabuk yapmayı düşünüyorum. (epoksi yapıştırıcı + zımba)
1. katman 45 derece
2. katman düz

Bu konuda siteden İbrahim (KARANLIK) abiden bilgi alabilirsiniz;  o teknesini bu şeklide yaptı diye hatırlıyorum.

Diğer konuda beni arayın isterseniz sorularınızı olabildiğince yanıtlamaya çalışayım. (05353634798 / Arda )

Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Mayıs 06, 2015, 04:46:35 ÖS »
Ya Arda abi arayin ne Allah askina yazmaya üsenmissin,yazki burada bulunsun bu konuyu arayanda istifade etsin.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Mayıs 06, 2015, 04:54:00 ÖS »
Ya Arda abi arayin ne Allah askina yazmaya üsenmissin,yazki burada bulunsun bu konuyu arayanda istifade etsin.

Vallaha üşendim :D
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #4 : Mayıs 06, 2015, 05:15:23 ÖS »
Onarım dediğinize göre tekme bitmiş bir tekne olmalı. iki kat maun kabuğa neden ihtiyaç duyuyorsunuz?

3 kat cam elyafı ve epoksi reçine uygulaması için dokuma elyaf kullanmanızı öneririm.  Uygulamada epoksinin tam kürlenmeden yapılması daha doğru olur, böylece yapışma mekaniğin yanı sıra kimyasal da olur ve daha sağlıklıdır. Burada da başka bir sorun ortaya çıkıyor: Yer çekimi. Tam kurumamış epoksi üzerine ikinci ve üçüncü kat uygulandığında yer çekimi tekne gövdesinden tüm katları ayırıyor ve bu genellikle fark edilmiyor. böylede yaptığınız kaplama hemen hiç bir işe yaramıyor. Uygulamada mutlaka vakumlama veya destekleme kullanılmalı ki epoksi ile yapılan katmanlar tekneden ayrılmasın.   

Piyasada bulunan epoksilerin çoğunu değişik ortamlarda kullandım, hemen hepsi kalite olarak aynı işi yaptı. Epoksi için marin olmalı derler ama marinden ne kastedildiğini tam anlayabilmiş değilim, sanırım içine katılanlarla ışığa duyarlılığı azaltılıyor ve daha geç bozuluyor veya bozulmuyor. Yine de teknede epoksi uygulamasının üstünü mutlaka bota veya benzeri malzeme ile kapattığımız dikkate alınırsa herhangi bir epoksi reçine kullanılabilir.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

H@K@N

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: HAKAN HİLMİ KAVAKLIOĞLU
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 1973
« Yanıtla #5 : Mayıs 06, 2015, 06:13:12 ÖS »
Maun kaplarken zımba kullanan da var gecici civi kullanan da var.
Bir santimetre karelik 2-3 mm kalınligindaki mdf leri pul olarak civiye takin.Maunu yapistirdiktan sonra civileri cakın.Donduktan sonra kerpeten ile mdf yi rahatca ezip civileri cikarabilirsiniz.Civilerden kalan bosluklari hic takmayin.macunla hepsi kapanacak zaten..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Mayıs 07, 2015, 12:36:34 ÖÖ »
Merhaba 7.50 - 2.30 bir teknem var. Tekneme bakım yapmak istiyorum.
Tekneye epoksi uygulama ile ilgili bir iki sorum olacak. Bu konuda biraz araştırma yaptım çok bir bilgim yok.

Hangi marka epoksi kullanmalıyım ? En iyisi hangisidir?

Merhaba Arkadaşlar

1. katman 45 derece
2. katman düz

Bu ağaçları kaç mm kesmeliyim, bu zımbaları çıkartmalımıyım?
Netice de zımpara olacak

Cam elyafı ile kapatıp 3 kat epoksi reçine uygulamak istiyorum. Cam ekyafının özellikleri nasıl olmalı ?
Ve diğer katları ne aralıklarda sürmeliyim ?

Son olarak Uygulanan epoksinin üzerine macun kalınlığı kaç mm olmalı? Zehirli boya sürmelimiyim?

bu iş için plastik zımbalar var..onları çıkartmaya gerek görülmüyor...tekneniz ağaç,iki katta maun atıyorsunuz ..ilk katı düz atın,ikinci katı 45 derece..üstüne tek kat elyafta yeter..

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #7 : Mayıs 07, 2015, 08:39:04 ÖÖ »

1 ) Hangi marka epoksi kullanmalıyım ? En iyisi hangisidir?

2 ) Cam elyafı ile kapatıp 3 kat epoksi reçine uygulamak istiyorum. Cam ekyafının özellikleri nasıl olmalı ?

3 ) Ve diğer katları ne aralıklarda sürmeliyim ?

4 ) Son olarak Uygulanan epoksinin üzerine macun kalınlığı kaç mm olmalı? Zehirli boya sürmelimiyim?

Olabildiğimce cevaplamaya çalışayım ;

1 ) Tabi ki  Scalica Epoksi Yapıştırıcı Reçineyi kullanmalısınız; :) 
2 ) Cam elyafı 200gr/m2 Scalica sık dokuma cam elyafı olmalı ; :)

işte bu yüzden bazı konularda cevap yazmak istemiyorum :D , tamam arkadaş ürün satıyoruz ama bu kadar da reklam içerikli mesaj yazmamak lazım , :D

İşin espiri yanı bir yana;

Cenk bey; bulunduğunuz şehir istanbul gözüküyor; istanbul piyasasında farklı marka ,farklı renk,  farklı karışım oranı , farklı kullanım alanlarında reçine bulabilirsiniz , fiyatlar çok oynar (isterseniz çalıntı malzeme bile bulabilirsiniz ).
Kendi içinde kaliteleri de oynar, her çift komponentli  ürün her elyafla yada ahşap ( su kontrası ) ile uyuşmayabiliyor. ( ben bunu elyaf satmaya başlayınca fark ettim). Siz yine araştırmanızı yapın , ben kendi ürünümü öneririm saf-şeffaf reçine satıyorum, kullanım hakkında herhangi bir sorunuz olursa imalatçı olduğumuzdan, muhattap bulmanız kolay olacaktır. diğer yönlü satıcıların çoğu ne sattığını bile bilmiyor. Çok ünlü markaların satış temsilcilerine denk geliyorum (genelde tuzla da ) adamla muhabbete başlıyoruz ne sattığından haberi yok .

Cam elyaf kalitesi hakkında şu yada bu diye teknik özellik veremem , ben kendi deneyimlerime göre konuşuyorum, piyasadan farklı kalite ve tiplerde elyaf çektim, su kontrası ve herhangi bir tahta yüzeyine yapışma vs. konuları denedim, kendi içlerinde çok fark ediyor, size tavsiyem elyafı dokuma alın ve dokuma sıklığı yüksek olsun (keçe ve iplik takviyeli tipler var, pek uygun değiller ) , şöyle ifade edeyim 480x640 piksel dokuma olmasın 1920x2880 olsun, HD olsun :D , hem daha az boşluk yapıyor hem de lif lif ayrılma daha az olmakta ( kullanımı daha kolay ) , birde m2 ye gr ne kadar az olursa o kadar az reçine sarfiyatınız olur, ben de 200 gr/m2 ithal elyaf mevcut. 

Katlar arası uygulama da ya reçineyi tam dondurmadan, hala nemliyken ikinci kata geçmelisiniz, bu olayda hava sıcaklığı önemli , hava ne kadar sıcaksa reaksiyon o kadar hızlı oluyor; ya da tam kuruma sonrası hafif zımpara üzerine 2. kat uygulaması. reçine donduğunda cam gibi bir yüzey oluşturmakta bu yüzden zımpara atmak daha faydalı. (Ahmet Bey yerçekiminden bahsetmiş , genelde gördüğüm uygulama elyafı zımba tabancası ile üst bölgeden çakıp uyguluyorlar)

Laminasyon üzerine epoksi macun çekmenizi öneririm; ortalama 3 mm yeterli oluyor, ama teknenizin dışına ne kadar kalın sürerseniz o kadar sağlam bir dış kabuk oluşturmuş olursunuz. herhangi bir darbe vs. konusunda iyi sonuçlar vermekte.

Zehirli boya astarı ve zehirli boya tabiki sürün,  ama yok ben 7,5m tekneyi suda bırakmayacam her akşam , 2 günde bir vs. kıyıya çeker altını temiz suyla yıkarım bir pislik vs. varsa temizlerim diyorsanız , zehirli boya atmanıza gerek yok. 

Bu konularla ilgili videolarımız var; izlemenizi tavsiye ederim ; https://www.youtube.com/channel/UCB3r9O_ZGiPxW-sSSx6CiXw

tabi bu yazdıklarım kendi ürünlerim için geçerli ( Scalica Boya ) , başka ürünlerde nasıl tepkiler alırsınız yorum yapamam.

Bununla beraber bu konu yeri değil ama ; ŞİKAYETİM VAR !!!!

Yahu geçen biri aradı ( denizrehberim den değil ) , konuşma şöyle ;
adam soruyo şunu nasıl kullanacaz, bunun karışım oranı ne , vs. vs. ,
anlattım birkaç gün sonra yine aradı, ürünlerde sıkıntı oldu diye , dedim olmaz , doğru yaptıysan hiç birşey olmaz,
sordum sordum , adam başka marka malzeme almış meğersem :D ,
bana demiyor ki şu marka ürün var bende ( ben de sormadım tabi direkt beni arayınca ) ,
dedim abi ne yaptın sen , sen niye üreticiyi ya da aldığın yeri aramıyorsun,
bana dedi videolarınızı izledim , siz bu işten anlıyorsunuz , ben de sizi arayayım dedim ,
dedim peki abi benden niye almıyorsun malzemeleri ;
siz ünlü marka değilsiniz dedi ;
ama soru sormaya arıyorsun dedim;
bilginize güveniyorum ama malzemenize güvenmiyorum, meşhur markalardan değilsiniz dedi .
:D :D :D :D

ne diyeyim , anlattım da anlattım adama, bakalım seneye alır inşallah bizden :D

mertbese

• İleri Üye
  • Ad Soyad: Mert BEŞE
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1989
  • Tekne Adı: ŞAKA
« Yanıtla #8 : Mayıs 07, 2015, 09:29:39 ÖÖ »
Alıntı

Bununla beraber bu konu yeri değil ama ; ŞİKAYETİM VAR !!!!

Yahu geçen biri aradı ( denizrehberim den değil ) , konuşma şöyle ;
adam soruyo şunu nasıl kullanacaz, bunun karışım oranı ne , vs. vs. ,
anlattım birkaç gün sonra yine aradı, ürünlerde sıkıntı oldu diye , dedim olmaz , doğru yaptıysan hiç birşey olmaz,
sordum sordum , adam başka marka malzeme almış meğersem :D ,
bana demiyor ki şu marka ürün var bende ( ben de sormadım tabi direkt beni arayınca ) ,
dedim abi ne yaptın sen , sen niye üreticiyi ya da aldığın yeri aramıyorsun,
bana dedi videolarınızı izledim , siz bu işten anlıyorsunuz , ben de sizi arayayım dedim ,
dedim peki abi benden niye almıyorsun malzemeleri ;
siz ünlü marka değilsiniz dedi ;
ama soru sormaya arıyorsun dedim;
bilginize güveniyorum ama malzemenize güvenmiyorum, meşhur markalardan değilsiniz dedi .
:D :D :D :D

ne diyeyim , anlattım da anlattım adama, bakalım seneye alır inşallah bizden :D

Günümüz Dünyasında hala en yaygın pazarlama tekniği ağızdan ağıza yayılma şeklinde. Sabretmeye devam Arda :) Adama sorsaydın meşhur marka pazarda direk meşhur olarak mı başlangıç yapmış :D

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #9 : Mayıs 07, 2015, 09:35:51 ÖÖ »
Ben Scalica dan aldığım epoksi reçineyi henuz kullanmadim fakat macunu birhayli kullandım.Sonuçtan çok memnunum..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #10 : Mayıs 07, 2015, 10:57:39 ÖÖ »

Sen ne diyon argıdeş ya! faydalanacak olduktan kelli içerde ansiklopedi dolduracak bilgi var nerdeyse. Ama adam okumaya üşeniyor geçiyor klavyenin başına. Her şeyiyle heves, merak, sabırsızlık kokan satırları döktürüyor. Lisanı münasiple yol gösteriyorsun, diyorsun ki OKU... (Zaten ne geliyorsa bu milletin başına okumadığı, araştırmadığı için geliyor) mesajı almak yerine üstüne ukalalık ediyor...

Malesef bizim insanımız inanır inandığı kitabı okumaz, ilgi duyar ilgi duyduğu konu 4 yıllık üniversite konusudur; 2-3 ay sürecek ön araştırma ve okumak zoruna gider, geçer klavyenin başına kaç dilde aradığını ama bulamadığını der ukalalık yapar. Yine geçer klavyenin başına utanmadan; eser, gürler, sonra yaptığından utanır mı yoksa göreceği tepkiden tırsar mı yazdığının yerine nokta koyar geçer. Bilmez ki o nokta ne ifade ediyorsa karşılığında üç nokta almıştır.

Yok abi yok bu memleketten de bu milletten de adam olacağına umudum kalmadı. Etrafımız emek harcamadan edindiği bilginin değerini bilmeyenlerle dolu...

Hiç kimse emeğin bilginin bu kadar ucuz ve değersiz olduğunu düşünmemeli baktığı planda az kafayı yorsa anlayabileceği açık ve net olan bir konuyu dahi langır lungur karalayıp kirlilik yaratmamalı...

Ha! yazdıklarıma kızıp, hiddetlendiniz mi? nasıl diyorlardı yeni nesil "çok ta fifi". Her ne diyorsanız bilmukabele...

Bir not ve özür:
Bu topiği açan arkadaş tüm samimiyetimle söylüyorum sözüm size değil. Taşırıcı damla buraya denk geldi kusura bakma. Ama tüm sevgi ve muhabbetimle de kıssadan hisse almayı da ihmal etme. Saygılar...
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #11 : Mayıs 07, 2015, 11:20:10 ÖÖ »

Sen ne diyon argıdeş ya! faydalanacak olduktan kelli içerde ansiklopedi dolduracak bilgi var nerdeyse. Ama adam okumaya üşeniyor geçiyor klavyenin başına. Her şeyiyle heves, merak, sabırsızlık kokan satırları döktürüyor. Lisanı münasiple yol gösteriyorsun, diyorsun ki OKU... (Zaten ne geliyorsa bu milletin başına okumadığı, araştırmadığı için geliyor) mesajı almak yerine üstüne ukalalık ediyor...

Malesef bizim insanımız inanır inandığı kitabı okumaz, ilgi duyar ilgi duyduğu konu 4 yıllık üniversite konusudur; 2-3 ay sürecek ön araştırma ve okumak zoruna gider, geçer klavyenin başına kaç dilde aradığını ama bulamadığını der ukalalık yapar. Yine geçer klavyenin başına utanmadan; eser, gürler, sonra yaptığından utanır mı yoksa göreceği tepkiden tırsar mı yazdığının yerine nokta koyar geçer. Bilmez ki o nokta ne ifade ediyorsa karşılığında üç nokta almıştır.

Yok abi yok bu memleketten de bu milletten de adam olacağına umudum kalmadı. Etrafımız emek harcamadan edindiği bilginin değerini bilmeyenlerle dolu...

Hiç kimse emeğin bilginin bu kadar ucuz ve değersiz olduğunu düşünmemeli baktığı planda az kafayı yorsa anlayabileceği açık ve net olan bir konuyu dahi langır lungur karalayıp kirlilik yaratmamalı...

Ha! yazdıklarıma kızıp, hiddetlendiniz mi? nasıl diyorlardı yeni nesil "çok ta fifi". Her ne diyorsanız bilmukabele...

Bir not ve özür:
Bu topiği açan arkadaş tüm samimiyetimle söylüyorum sözüm size değil. Taşırıcı damla buraya denk geldi kusura bakma. Ama tüm sevgi ve muhabbetimle de kıssadan hisse almayı da ihmal etme. Saygılar...

Mehmet abi sen şimdi bana mı kızdın ben onu anlayamadım .

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #12 : Mayıs 07, 2015, 11:29:10 ÖÖ »
Arda abi sen beni guldurdun Allahta seni guldursun :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
« Yanıtla #13 : Mayıs 07, 2015, 11:46:17 ÖÖ »
Arda abi sen beni guldurdun Allahta seni guldursun :D

:D :D Yahu Volkan ben çok düz bir adamım , arkadaş ortamında biri laf çakıyor anlamıyorum bazen ; dedim Mehmet abi birşey mi ima ediyor bana , ben mi anlamadım :D

Sağolsun aradı zaten az önce Mehmet abi , konuştuk :D

H@K@N

• Çırak Rehber
« Yanıtla #14 : Mayıs 08, 2015, 11:59:41 ÖÖ »

Henuz macun kaplanmadi fakat deliklerdeki kavela ve macun isciligi size fikir verebilir..