Kendi Tekneni Kendin Yap > Tekne Yapım Rehberi

Amatör Tekne Yapımcılığında Karar Kriterleri

<< < (2/7) > >>

Ertuğrul DURAK:

Bu programı izleyene kadar aklımda ne bir tekne almak nede bir tekne yapmak vardı,
Bİr gün abim (Uzakyol Başmakinist) bak adamlar yapıyor biz neden yapmayalım hemde maliyetleri bizim karşılayacbileceğimiz tutarlarda (Ortanın altında gelir, Alt gelir demeyi yediremiyorum kendime :))

O gün bu gün araştırmalarım devam ediyor,

Ama bir sorun var! bilgi ve belgeye sahip değildim

Bu siteyle tanıştığımda bana güven verdi eksik olduğum bilgi ve belgeye bu siteden ulaşacağıma inandım

Ama aklıma takılan hala birsürü şey var

Örneğin : Ülkemizin mevcut şartları değerlendirildiğinde ?gerektikce malzeme alırım, yaparım?mantığıyla teknenin bitmeyeceğini şimdiden anlayın. (Ben böyle yapacaktım)

Örneğin : Okuduğum araştırdığım konular içersinde geçen konularda şöyle birşey dikkatimi çekti

'Eğer daha önce bir tekne yapmadıysanız ve bilginiz hiç yoksa profosyonel bir plan satın alınız ki aldığınız planda teknenin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiye ulaşınız '

Niyetim :

http://dinghy.pl/40m_dayboat.htm
Sitemizde (bi parçam oldu artık bu site) paylaşılan bu örnekle başlayıp bitirebilmek, bitirebildiğimi görmek, özgüvenimi kazanmak, yapılabilirliğine ve yapabildiğime inanmak, yapılışını öğrenmek, yelkenli bir tekneyi kullanmayı öğrenmek.

Bunu İstanbul boğazının kuzeyinde Beykoz sahili ve çevresinde kullanmayı düşünüyorum
- Bu teknenin o bölgeye uygun olup olmadığını bilmiyorum ?
- Bu bölgede doğdum büyüdüm yüzmeyi öğrendiğim günü hatırlamıyorum kendimi bildim bileli yüzmeyi biliyorum. Lise zamanlarında  çocukluk arkadaşımla balık tutmak için sandal kiralardık, sandala sabahtan akşama kadar kira vermemek için sandalla dubaya malzemelerimizi taşır sonra birimiz sandalı geri götürüp yüzerek tekrar dubaya gelirdik (Duba tahmini 1 km sahilden). Tabi aynı işlem akşamda olurdu :)

Lafı çok uzattım başınızı ağırttım amacım ise ;

http://www.yachtdesign.com.br/01_portugues/projetos/pp25/mc41_01.htm (bu tekne türkiye sahillerini gezebilmek için uygunmudur?)

Bu tip bir tekne yapabilecek düzeye gelebilmek için gerekli araştırma, küçük tekne yapımı ve teknenin kullanımını öğrenmek (abim = yav olum ben yelkenden anlamam nasıl gider nasıl durur beceremeyiz biz onu).

Yakın zamanda 4 m günlük tekne imalatına başlayacağım ve bitene kadar kafanız fena halde ütüleyeceğim :) inşallah sıkılmazsınız benden...

ismailoruc:
ERTUĞRUL KARDEŞ

yanılmıyorsam pop 25 açık plan intermetten indirebilirsin.
ama dingy nin boüazda kullanımında şüpheliyim
saygılar

vlkanaydin:
Ertuğrul abi Yelken konusunda ilk başlarda aynen bende sizin gibi düşünüyordum.Ya bu yelkenli nasıl gidicek istediğim yöne gidemicem rüzgar nereye götürürse oraya,rüzgar nasıl götürcek gibi saçma fikirlerim vardı :D güzelyalı limanında bot ve motorumu indirirken Güzelyalı Yelken Klubü ile tanışma fırsatım oldu.Kısacası şunu söylemek istiyorum.Böyle bir zevk,huzur,heyecan yok.Hem huzurlu olup hem heyecanlı olabilceğin,nabzınızın tavan yapacağı nadir yerlerden.

Ertuğrul DURAK:
Volkon bey düşüncesi bile heyecanlandırıyor beni

Gece yatıyorum tekne gündüz kalkıyorum tekne :)

İsmail bey pop 25 i şu anda gözüm kesmiyo hele şu 4 m yi alnımızın akıyla bitirip seneye sezona denize atsak benden mutlusu olmaz

Pop 25 in kanuni prosedüre aykırılığı yoksa internetten plan indirilebiliyorsa link vermeniz paylaşım açısından iyi olur

Saygılar,

ismailoruc:
başladığında rüyanda da görmeye başlıyacaksın değerli kardeşim

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git