Gönderen Konu: Sare Ece Sztrandek-650 Yapımı-SAKARYA  (Okunma sayısı 114857 defa)

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
Ynt: Sare Ece Sztrandek-650 Yapımı-SAKARYA
« Yanıtla #285 : Ağustos 19, 2017, 10:06:27 ÖS »

Volkan suyu doldurmak için bir kapak olmalı üst kısımda. Çıkış için ,yani kullanma suyunu musluğa bağlantı için bir bağlantı deponun alt tarafından.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #286 : Ağustos 19, 2017, 10:38:53 ÖS »
   Çıkışın altta olması gerekmez, üstten de yapabilirsin. Hidrafor çeker, yalnız çekiş için deponun dibine kadar bir boru veya hortum inmeli.

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #287 : Ağustos 19, 2017, 11:29:50 ÖS »
İbrahim abi çıkışın üstte olması fikri iyi

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #288 : Ağustos 20, 2017, 12:41:12 ÖÖ »
   Ben o şekilde yaptım. Yalnız birde suyu doldururken havanın çıkması için bir hava tahliye çıkışı yapmak gerekiyor, şeffaf mazot hortumları var o bile yeterli olur.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #289 : Ağustos 21, 2017, 01:00:50 ÖÖ »
foto albümüne sedir içine yerleştirilecek temiz su deposunun fotolarını attım kontraplakları  kesip çattım yerine iyi oturdu içini epoksi+elyaf kaplamak sonrada doldurma kapağını halletmek kalıyor doldurma kapağı için ne yapacağıma daha karar vermedim birde su çıkış tarafı var ona da karar veremedim su sızdırmayacak ne olabilir

içini macunlayıp pu boya ilede boyarsan iyi olur..
sakaryada da bulunur eminim..perşembe pazarından uydur kaydır depoya birşeyler alıp monte etmiştim..
12 voltla çalışan su pompası koyacakmısın? yoksa ayakla çalışan pompamı takacaksın?
depoya su giriş agzı,pompaya çıkış,birde havalandırma koyman lazım..eger gösterge koymayı düşünüyorsan birde samandıra..
dıştan takacagın depo giriş agzı marin sitelerde satılıyor,iki hafta önce karaköyden 40 liraya almıştım..3.8-50mm gibi ölçüleri var..takacagın malzemelerin ölçüsüne göre pançla delip,vidalı flanşlıdır hepsi sıkacaksın,tabi ölçüye göre conta ve ekstra olarak etraflarınada 404 yada loclitenin sıvı contalarını sürersen..sızdırmazlık olmaz..istiyorsan deponun yakından fotografını cekip koyayım..malzemeleri yakından gör..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #290 : Ağustos 21, 2017, 01:06:35 ÖÖ »
Volkan suyu doldurmak için bir kapak olmalı üst kısımda. Çıkış için ,yani kullanma suyunu musluğa bağlantı için bir bağlantı deponun alt tarafından.
tekneye su doldurma kapagı bunlar,
http://www.denizdukkani.com/su-dolum-agizi-mavi-kapak

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #291 : Ağustos 21, 2017, 11:07:19 ÖÖ »
depo üzerindeki malzemeleri adapazarında bulabilirmiyim bilmiyorun yakın plan foto çekermisin servet bey

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #292 : Ağustos 21, 2017, 07:20:05 ÖS »

Resimler biraz büyük çıktı ama..
depoya su dolum agzını ben 50mm kullandım..3.8-50 mm olarak bakarsın çünkü havuzluga yada kamara duvarına monte edecegin depo ddolum kapakları bu genişlikte,arayada bu genişlikte hortum koyarsın..
ufak siyah çıkış hidrafor baglantısı olacak,hortum adaptörünü monte etmedim,hidrafor emiş agzına göre alırsın..
pirinç parca hava firar için kullanıldı 18-20 mm arası olacak hortum genişligi..krom olan parca yine kamara üstü veya uygun bir yere takacagın hava firarın çıkışı(internette marin magazalarda var)...su dolum ve hidrafora su verecek agızlar sert plastik malzemedir,bahçe,sulama ekipmanları satan yerlerde bulman kuvvetle muhtemel..depolara bu takacagın materyellere uygun contalarda alırsın...temiz su,koyacaksan pis su tanklarına muhakak hava firar koy..pis su tankına depo üstündeki hava firarla,güverte yada kamara üstüne koyacagın firar çıkışı arasına hortumu keserek koku filtresi koyarsın..yoksa kötü kokar..
depo üstüne takılan pirinç hava firarını sanayide traktör,kamyonet parcaları satan parcacılarda olabilir..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #293 : Ağustos 21, 2017, 07:34:53 ÖS »

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #294 : Ağustos 21, 2017, 10:09:10 ÖS »
depo hava firarını aldıgım yerin internet sitesi ve resmi,irtibat kurarsan kargo ile belki yollayabilirler..

http://www.overpres.com/page/product/48/sintine-depo-bag-rak-hortum

güverte yada kamara üstüne takacagın firar çıkışı da burda plastik yada metal önemli degil,yeterki hortum giriş ölçüleri tutsun.
http://www.denizdukkani.com/tank-havalandirma
su dolum ve hidrafora çıkış içinde, artık sakaryada büyük nalburlara bakacaksın..
bu linkte kullandıgım plastik akşamın markası
http://www.poelsan.com/tr/urunler/mekanik-ekleme-parcalari/disli-baglanti-elemanlari
bunları buldugun yerde illa ölçülere uygun,plastik hortum rekorlarıda vardır..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #295 : Ağustos 24, 2017, 12:34:13 ÖS »
http://www.polhas.com.tr/urunlerimiz/dort-kose-su-depolari/40-litre-dort-kose-su-deposu.html
söyle bir ürün çarptı şimdi gözüme..
ölçüler uygun gibi tekne için,bulabilirsem buralarda pis su deposu olarak kullanacam..
bu linktede güzel ürünler var,ama ölçü vermemişler,fiyatlarda çok ehven

http://www.itimatsaydam.com/tr-412404713/SU-DEPOLARI-KONYA-SAYFASI

yalova77

• İleri Rehber
« Yanıtla #296 : Eylül 09, 2017, 10:15:46 ÖS »
kabin giriş kapısının üzerinde çalışıyorum foto albümüne kapının fotolarını gönderdim. bir çift 8 cm paslanmaz menteşeye 20 tl verdim gözüm açıldı.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #297 : Eylül 10, 2017, 11:29:44 ÖÖ »
kabin giriş kapısının üzerinde çalışıyorum foto albümüne kapının fotolarını gönderdim. bir çift 8 cm paslanmaz menteşeye 20 tl verdim gözüm açıldı.

Çok güzel olmuş abi çok begendim  :onay ben 2,5 -3 liraya aliyorum tanesini ama denizde performansini goremedigim icin referans olmak istemiyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Tombik Cat

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: A. Selçuk YILDIRIM
  • Bulunduğu İl: İZMİR
  • Doğum Yılı: 18.11.1954
« Yanıtla #298 : Eylül 16, 2017, 10:00:26 ÖS »
Evet servet, boş alanlara bidonlar koymak bir kaza durumunda tekneyi askıda tutar, benim gençliğimde balıkçı abilerimiz teknelerine böyle yapardı.

Yine de en saglıklısı PU köpük,köpük pahalı ve her yerde işlem yapacak techizat bulunmuyor..
Bidon da bir yöntem..Ama şiddetli carpmalar da bidon da delinip suyla dolabilir..Gerriye tek insaatlarda kullanılan su emmeyen,kaliteli strafor secenegi kalıyor..Teknenin uygun boşluklarına kalın straforlar döşeyip,arada kalan boşluklara da nalburdan alınan PU köpük sıkılırsa işlem tamam diye düşünüyorum..Köpük yeterliyse tekne su alsa bile batmaz..Az  olsa yeterli kaldırma gücü saglayamasa bile,bbatmayı geciktirir,zaman kazandırır..

Servet abi batmazlığın bir hesabı var mı? Teknenin ağırlı şu ise şu kadar köpük gibi.

Olmazmı Erol..Filikalar,ve diger motorlu,yelkenli tekneler de bu hesaba göre köpük basılıyor..
Büyük tekneler de olmuyor,cünkü köpük basılacak alan-hacim genişliyor..
Onlarda su gecirmez bölmeler yaparak  gövde içine bu sorunu ççözmeye çalışıyor..
Bir ara youtubeden bir baglantı paylaşmıstım,köpük hesabı ile ilgili..
youtube de ''buoyancy-buoyancy boat'' diye ara videolarda görürsün..
Bir muhendis cıksa da,kabaca anlatsa bize..misal her yüz kilo agırlık icin,kac litre köpük olmalı tekne de..
benim filikanın(aynı marka,model) internette bir ekspertiz raporuna denk gelmiştim 7800 litre olarak vermişti köpügü..3200 kg filikanın boş agırlıgı..5200 kiloda dolu agırlıgı (personel,gıda,techizat vb)
Servet Bey,
Suyun kaldırma kuvveti 1 lt hacime karşılık 1 kg dır. Teknedeki her şeyin toplam hacmi (litre),  teknenin toplam ağırlığından(kg) büyükse tekne batmaz. Burada bahsedilen hacim teknenin dış ölçülerdeki hacmi değildir. Örneğin duvar kalınlığı 5 cm olan 1mx1mx1m ölçülerindeki 5 yüzeyli üstü açık bir cismin hacmi 1 m3 değil kabaca 1x1x0,05x5 =0,25 m3 tür. Suya tamamen batarsa 0,25 m3 su taşırır. Bu cisim içi su ile doldurulup su dolu bir kaba konursa batmaması için ağırlığının 250 kg. dan az olması gerekir. Eğer toplam ağırlık toplam hacimden büyükse ağırlıkça daha hafif hacimler yaratılması lazım. Bunun için içi hava dolu (sızdırmaz) hacimler yaratılır. Bir başka çözüm olarak polistiren (strafor), poliüretan köpük gibi maddeler (su emme miktarları max %1 dir) gerekli yerlere basılır ya da dolgu maddesi olarak kullanılır. Bunlar petrol türevi oldukları için dikkat edilmesi gereken nokta zor alevlenir ve Yangında zehirli gaz ve boğucu duman çıkarmayan özellikte olması tercih edilmelidir. 75°C lik sıcaklık Straforun yanma sıcaklığı değildir. Gazlaşmaya başladığı sıcaklıktır. Straforun kendiliğinden tutuşma sıcaklığı 450°C dir.
Verdiğiniz bilgide Tekne hacmi 7800 lt. olarak verilmiştir. Toplam tekne ağırlığının 7800 kg. dan az olması gerekir ki  tekne suda yüzsün. Eğer 5200 kg dolu ağırlıksa bu tekne batmayacak suda yüzecektir.  Tüm arkadaşların bilgilerine sunarım.
Saygılarımla.
Selçuk YILDIRIM

erolerdel

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Erol ERDEL
  • Tekne Adı: SU
« Yanıtla #299 : Eylül 16, 2017, 10:33:27 ÖS »
Evet servet, boş alanlara bidonlar koymak bir kaza durumunda tekneyi askıda tutar, benim gençliğimde balıkçı abilerimiz teknelerine böyle yapardı.

Yine de en saglıklısı PU köpük,köpük pahalı ve her yerde işlem yapacak techizat bulunmuyor..
Bidon da bir yöntem..Ama şiddetli carpmalar da bidon da delinip suyla dolabilir..Gerriye tek insaatlarda kullanılan su emmeyen,kaliteli strafor secenegi kalıyor..Teknenin uygun boşluklarına kalın straforlar döşeyip,arada kalan boşluklara da nalburdan alınan PU köpük sıkılırsa işlem tamam diye düşünüyorum..Köpük yeterliyse tekne su alsa bile batmaz..Az  olsa yeterli kaldırma gücü saglayamasa bile,bbatmayı geciktirir,zaman kazandırır..

Servet abi batmazlığın bir hesabı var mı? Teknenin ağırlı şu ise şu kadar köpük gibi.

Olmazmı Erol..Filikalar,ve diger motorlu,yelkenli tekneler de bu hesaba göre köpük basılıyor..
Büyük tekneler de olmuyor,cünkü köpük basılacak alan-hacim genişliyor..
Onlarda su gecirmez bölmeler yaparak  gövde içine bu sorunu ççözmeye çalışıyor..
Bir ara youtubeden bir baglantı paylaşmıstım,köpük hesabı ile ilgili..
youtube de ''buoyancy-buoyancy boat'' diye ara videolarda görürsün..
Bir muhendis cıksa da,kabaca anlatsa bize..misal her yüz kilo agırlık icin,kac litre köpük olmalı tekne de..
benim filikanın(aynı marka,model) internette bir ekspertiz raporuna denk gelmiştim 7800 litre olarak vermişti köpügü..3200 kg filikanın boş agırlıgı..5200 kiloda dolu agırlıgı (personel,gıda,techizat vb)
Servet Bey,
Suyun kaldırma kuvveti 1 lt hacime karşılık 1 kg dır. Teknedeki her şeyin toplam hacmi (litre),  teknenin toplam ağırlığından(kg) büyükse tekne batmaz. Burada bahsedilen hacim teknenin dış ölçülerdeki hacmi değildir. Örneğin duvar kalınlığı 5 cm olan 1mx1mx1m ölçülerindeki 5 yüzeyli üstü açık bir cismin hacmi 1 m3 değil kabaca 1x1x0,05x5 =0,25 m3 tür. Suya tamamen batarsa 0,25 m3 su taşırır. Bu cisim içi su ile doldurulup su dolu bir kaba konursa batmaması için ağırlığının 250 kg. dan az olması gerekir. Eğer toplam ağırlık toplam hacimden büyükse ağırlıkça daha hafif hacimler yaratılması lazım. Bunun için içi hava dolu (sızdırmaz) hacimler yaratılır. Bir başka çözüm olarak polistiren (strafor), poliüretan köpük gibi maddeler (su emme miktarları max %1 dir) gerekli yerlere basılır ya da dolgu maddesi olarak kullanılır. Bunlar petrol türevi oldukları için dikkat edilmesi gereken nokta zor alevlenir ve Yangında zehirli gaz ve boğucu duman çıkarmayan özellikte olması tercih edilmelidir. 75°C lik sıcaklık Straforun yanma sıcaklığı değildir. Gazlaşmaya başladığı sıcaklıktır. Straforun kendiliğinden tutuşma sıcaklığı 450°C dir.
Verdiğiniz bilgide Tekne hacmi 7800 lt. olarak verilmiştir. Toplam tekne ağırlığının 7800 kg. dan az olması gerekir ki  tekne suda yüzsün. Eğer 5200 kg dolu ağırlıksa bu tekne batmayacak suda yüzecektir.  Tüm arkadaşların bilgilerine sunarım.
Saygılarımla.
Selçuk YILDIRIM

Bu yararlı bilgi için teşekkür ederiz. Bayağı bir litre hacim gerekiyor muş.