Gönderen Konu: 3D Yazici ile Tekne  (Okunma sayısı 4477 defa)

aliozaltin

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ali OZaltin
  • Bulunduğu İl: IStanbul
  • Doğum Yılı: 1985
3D Yazici ile Tekne
« : Nisan 08, 2014, 11:58:23 ÖÖ »

Arkadaşlar Merhaba,

Bildiğiniz gibi günümüzde teknoloji artik çok ileredi, CNC'ler vs. tekne yapimi için birçok alternatif var. Bunlardan bence en kolayı 3D printerlar. Daha önce 3D printerlar ile tekne yapimina kalkişmiş, yapmiş projelendirmiş vs. bildiğiniz bir iş varmıdır bu konuda ?

Ben TR'deki bir kaç 3D yazıcı firması ile görüştüm büyük ebatli maket modeller yapmışlar sadece kompozit malzemeden fakat istediğimiz fiber malzemedende verdiğimiz projelere göre yapabileceklerini söylediler. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nedir ? Sizde 3D printerlar ile tekne yapımı mümkünmüdür, Yağılsa dayanıklılık, kullanim, projelendirme ve maliyet vs. gibi konular nasil olur acaba bu konuda hiç kafa yoranınız varmı? Veya benimle beraber koşturmak kafa yormak isteyen veya elini taşin altina koyup 3d printer ile tekne yapmak isteyen varmıdır :)

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Tekne Adı: SCALICA
Ynt: 3D Yazici ile Tekne
« Yanıtla #1 : Nisan 08, 2014, 05:11:51 ÖS »
Büyük ebatlı maket modellerin ölçüsünü sordunuz mu ?

Bana pek öyle, tekne yapılabilirmiş diye gibi gelmiyor. Çalıştığım firmada kullanıyoruz, maket vs. yapılır ama kullanmalık tekne biraz zor gibi, maliyetine hiç girmiyorum bile :D
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #2 : Nisan 08, 2014, 05:59:54 ÖS »

Bana pek öyle, tekne yapılabilirmiş diye gibi gelmiyor. Çalıştığım firmada kullanıyoruz, maket vs. yapılır ama kullanmalık tekne biraz zor gibi, maliyetine hiç girmiyorum bile :D

Bir online panel izlemistim abi Cumhuriyet gazetesinin ekonomisti yapiyordu orda soyle bir cumle kullanmisti.
'Adamlar 75 m x 75 m lik 3D yazicilar ile yolcu ucaklari yapmaya calisirken biz konfeksiyon satarak ekonomimizi duzeltmeye calisiyoruz' demisti hic unutmuyorum.
Tekne cikar bence bunlardan ama nasil olur ne olur bende merak ediyorum.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2014, 08:41:41 ÖS »
Öncelikle teknenin yapılacağı materyalin mikronize homojen granülüne, bu malzemeye uygun yapıştırıcı kimyasala tekne ebatlarında printera, ve yine tekne ebatların bir kurutma fırınına ihtiyaç var. Bizde henüz bunlara sahip bir işletme olduğunu duymadım. Yeni bir teknoloji, yazıcı bulunsa bile uygun malzeme bulunması mümkün olmayabilir. Malzeme toz ve tutkal karışımı gibi düşünülmelidir, denizde nasıl davranır, bilinmez, çok pahalı bir deney olacağı kesin. Yurdum gençliği hokus pokusla tekne yapmak için birkaç onyıl daha bekleyecektir bence.

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #4 : Nisan 08, 2014, 09:33:55 ÖS »

Bir online panel izlemistim abi Cumhuriyet gazetesinin ekonomisti yapiyordu orda soyle bir cumle kullanmisti.
'Adamlar 75 m x 75 m lik 3D yazicilar ile yolcu ucaklari yapmaya calisirken biz konfeksiyon satarak ekonomimizi duzeltmeye calisiyoruz' demisti hic unutmuyorum.
Tekne cikar bence bunlardan ama nasil olur ne olur bende merak ediyorum.

yok Volkan çıkmaya çıkarda Türkiye de bu kadar büyük yazıcı var mı onu bilmiyorum...
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #5 : Nisan 10, 2014, 05:11:55 ÖS »
o paneli ben de izlemiştim ;)