Kendi Tekneni Kendin Yap > Tekne Yapım Rehberi

Elyaf Uygulaması Nasıl Yapılır ?

<< < (6/6)

sessizsakin:
Dogru anliyorsam kabarciklar anahtarin saginda dikine bir cizgi boyunca. Eger orasi bir elyaf katinin bittigi nokta ise ve kabarciklar en ustteki elyafin hemen altinda meydana geldiyse yapisal bir sorun olusturmayacaktir.

Eger alttaki elyafin altinda olustularsa yapisal zayiflik olustururlar. Ama ne kadar zayiflik olusturur bilemem. Belki cok onemsizdir. Kompozit islerinde dayaniklilik henuz muhendisligin tam olarak matematige baglayabildigi birsey degil. Hele el yatirmalarinda. O sebeple tecrube daha onemli. Tecrubeli arkadaslarin gorusunu almak lazim. Benim elyaf tecrubem cok fazla ama hemen hic biri yapisal dayaniklilik gerektirmiyor.

Ote yandan denizlerde bundan onlarca kat fazla hava kabarciklariyla yapilmis binlerce irili ufakli tekne oldugunu tahmin ediyorum.

XX:
Cevabınız için teşekkür, çizgi boyunca elyafın bitim yerinde oluşmuş. Orası birleşim yeri olduğu işin katlar üst üste bindi ve 4 kat oluşturdu ve kabarcıklar en üst katın hemen altında gibi görünüyor. Ama yinede risk almayıp o bölgeyi kazıyıp tekrardan bir işlem uygulayacağım.

servet:

--- Alıntı yapılan: BiGqUaKe - Haziran 16, 2023, 11:32:35 ÖS ---Yerimi bilmiyorum lakin sizce tek at 500 grm örme cam elyaf sağlıklı olurmu yada normal elyaf 2 kat 400-400 mü daha iyi olur uygulama arasında sizce hangisi mantıklı

--- Alıntı sonu ---

İki birden her zaman iyidir...tek katta olusacak xaaf ve hataları ikinci kat kapar...

Mehmet Köstekçi:

--- Alıntı yapılan: servet - Kasım 02, 2023, 03:03:35 ÖS ---
--- Alıntı yapılan: BiGqUaKe - Haziran 16, 2023, 11:32:35 ÖS ---Yerimi bilmiyorum lakin sizce tek at 500 grm örme cam elyaf sağlıklı olurmu yada normal elyaf 2 kat 400-400 mü daha iyi olur uygulama arasında sizce hangisi mantıklı

--- Alıntı sonu ---

İki birden her zaman iyidir...tek katta olusacak xaaf ve hataları ikinci kat kapar...

--- Alıntı sonu ---

Ve hatta derler ki her örgü elyaf katlar arasına ince bir mat uygulanmalıymış; böylece katlar birbirine daha iyi yapışırmış. Sanırım örgüde atkılar arasında oluşan boşlukları doldurmak için. "kimbilir belkide sonradan kabarcıkların oluşmasını önlemek içindir" Yanlış hatırlamıyorsam Eralp Akkoyunlunun kendi teknesini yapışını anlattığı Deniz Çingenesi'nde okumuştum...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git