Kendi Tekneni Kendin Yap > Tekne Yapım Rehberi

Elyaf Uygulaması Nasıl Yapılır ?

(1/6) > >>

vlkanaydin:
Elyaf uygulaması iki şekilde gerçekleşir:

1.Zemin kuruyken elyafı serersiniz üzerine ince epoksiyi döküp kenarı düz bir levhayla yayabilirsiniz, en kolayı budur.Fakat önerilen yöntem 2.ci yöntemdir.Kontrplağınızın yüzeyini iyice zımparaladıktan ve bu zımpara tozlarını güzelce ortamdan uzaklaştırdıktan sonra ince kat epoksi sürülür ve sonra elyaf üzerine yayılır.Zemine inceltilmiş epoksi sürüldükten sonra elyafı üzerine yayarsınız fakat burda birden fazla insan yardımı gerekebilir, önceden kestiginiz kumaşları tam denk getirmeniz için. Çünkü sürdüğünüz epoksinin üzerine elyaf yanlış şekilde geldiği zaman kaydırırken elyafın dokumasını bozabiliyorsunuz.

-Elyaf uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, elyafı serip epoksiyi sürdükten sonra elyaf ve kontrplak arasında hava kabarcığı kalmamasıdır.Bunun içinde epoksiyi rulo fırçalar ile sürmeniz mantıklı olabilir.

Can Ateş:
Selamlar Volkan

Elyaf kaplamaya baslamadan once basima gelebilecek sorunlari ogrenmeye calisiyorum. Oldu da kaplama sirasinda hava kabarcigi kaldi, epoksi ile islatmaya devam ettikce kesin duzelir mi ? Yada epoksi kuruduktan sonra kabarcik fark edersek ne yapmak lazim ?

mertbese:
Elyaf çekilirken hava kabarcığı görürsen kolay diye biliyorum, rulo fırça epey yardımcı oluyormuş. Elyaf kuruduktan sonra hava kabarcığı kaldığında taşlama vb. aletlerle oranın açılıp tamir edildiğini gözlemledim. Zararın ilerleyen zamanda çok daha fazla olmaması için bunun yapılması şart. Elbette bunu burada defalarca yapan kişiler en sağlıklı bilgiyi vereceklerdir.

Benim de bir sorum olacak. Elyaf kaplamadan önce su kontrplağına  zımpara yapmadan elyaf çekildi mi yapılan teknelerde ? Sunay abinin Zeta'sında iç kısmı elyaflarken sorun olmuştu...

servet:

--- Alıntı yapılan: Can Ateş - Ağustos 26, 2013, 11:44:10 ÖS ---Selamlar Volkan

Elyaf kaplamaya baslamadan once basima gelebilecek sorunlari ogrenmeye calisiyorum. Oldu da kaplama sirasinda hava kabarcigi kaldi, epoksi ile islatmaya devam ettikce kesin duzelir mi ? Yada epoksi kuruduktan sonra kabarcik fark edersek ne yapmak lazim ?

--- Alıntı sonu ---

önce kontraplagını zımparala,sonra aseton ile sil,kontraplaga bir kat epoksi sür,üstüne elyafı yayarak epoksile..hava kabarcığını almak için silindirik plastik yada metal bir aparat var,sanırım adına cır cır diyorlar,onu yürüterek elyafı kontraya yapıştırıp kalan havayı atıyorlar..elyaftan sonra hava kabarcığı,buruşuk yer görürsen zımpara ile aç,o kısmı parça elyafla tamir et...

mertbese:

--- Alıntı ---önce kontraplagını zımparala,sonra aseton ile sil,kontraplaga bir kat epoksi sür,üstüne elyafı yayarak epoksile..hava kabarcığını almak için silindirik plastik yada metal bir aparat var,sanırım adına cır cır diyorlar,onu yürüterek elyafı kontraya yapıştırıp kalan havayı atıyorlar..elyaftan sonra hava kabarcığı,buruşuk yer görürsen zımpara ile aç,o kısmı parça elyafla tamir et...

--- Alıntı sonu ---

Servet abi alüminyum rulo fırçalar bu konuda ne kadar etkili ?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git