Gönderen Konu: Filika Tekne Modifikasyonu  (Okunma sayısı 174867 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Filika Tekne Modifikasyonu
« Yanıtla #90 : Temmuz 10, 2014, 11:50:34 ÖÖ »

spiral kolunu ustalardan gördüğüm üzere bende takmadan çalıştım..
    Servet, kolu ve muhafazayı sökme. Ustalar bir şey bildiğinden değil, bize bi şey olmaz mantığınla söker; sonra bakarsın birer parçaları yok.

üst kabuk kesilirken muhafazayı mecburen söktüm ibrahim...bendeki motor en ufak boy oldugundan,muhafaza derin kesime engel oluyor...yoksa el aletlerini amatör kullananlar için kurallara  uymalarını öneririm...birde işe başlamadan dışarda gördükleri şekilde uygulamaya geçmeyip,makinaların kullanma kılavuzlarını dikkatli okumayı..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #91 : Temmuz 10, 2014, 04:31:20 ÖS »
Hepsi için geçmiş olsun üstad. :) Kurşun döktürdükten sonra atıp doğayı kirletme sakın! Ben seve, seve muhafaza ederim :D Aklımı seveyim; üç ordan, beş burdan derken, salmayı tamamlıyacağız anlaşılan. ;D

Bu arada Viki amcam diyor ki:
Konformist, Uymacı, uyumlu anlamına gelen sıfat. Fransızca conformiste 'ten Türkçe'ye giren (TDK sözlüğü) sözcük, zannedildiği gibi 'konforu seven, rahatına düşkün' anlamına gelmez, "sorgulamadan itaat eden", 'boyun eğen", intibak eden, uyum sağlamış anlamlarına gelir. (Karşıtı: non-konformist). :P
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #92 : Temmuz 10, 2014, 05:42:35 ÖS »
Hepsi için geçmiş olsun üstad. :) Kurşun döktürdükten sonra atıp doğayı kirletme sakın! Ben seve, seve muhafaza ederim :D Aklımı seveyim; üç ordan, beş burdan derken, salmayı tamamlıyacağız anlaşılan. ;D

Bu arada Viki amcam diyor ki:
Konformist, Uymacı, uyumlu anlamına gelen sıfat. Fransızca conformiste 'ten Türkçe'ye giren (TDK sözlüğü) sözcük, zannedildiği gibi 'konforu seven, rahatına düşkün' anlamına gelmez, "sorgulamadan itaat eden", 'boyun eğen", intibak eden, uyum sağlamış anlamlarına gelir. (Karşıtı: non-konformist). :P

desene yıllardır yalnış kullanıyoruz sözcüğü mehmet...niye araştırdın yahu?şimdi yerine ne kullanacagız :)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #93 : Temmuz 12, 2014, 01:02:01 ÖÖ »

bugün başaltından baslayarak filikanın tam ortasına gelen depoları kesmeye başladım...ilk depo erzak deposu 105 litrelik..deponun yüksekliği çok makul 18 cm..hasarsız çıkartım ,pis su tankı yapmayı düşünüyorum..(depolar yekpara dökülmüş,erzak,su,mazot ve sintine)diğerlerini kullanamıyacam çünkü çok yüksekler..bunun düşük olmasının sebebi yanan denizden gecerken mürettebat gazdan zehirlenmesin diye altında 2 adet 50 lt oksijen tüpü var....

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #94 : Temmuz 12, 2014, 01:04:33 ÖÖ »

sansımıza gittik tanker filikası beğendik :)..yok yagmurlama boruları,hortumları vb bayagı uğrastırmıstı üstü keserken..adamlar şişirme iş yapmamıs hepsi özel kanallardan geciyor..ve açıktada değil fiberin içinden geciyor..boru ve hortumları kesebilmek için önce içten kanal yapılan fiberi kesmiştim..kapalı alanda yukarıyı kesmek güç olmustu birde namussuz bir tozuyor,30 saniyede gözlük bembeyaz oluyor önünü göremiyorsun..şimdide tüpler çıktı ortaya gerçi baş depoyu kesip çıkartmak zor olması ama..tüpleri yuvalarından çıkartmak bayagı uğrastırdı...iki kişi ıhlaya,tıslaya kaldırıp yere indirebildil...teknede bayagı hafifledi sayılır..baş ve kıçta halatların bağlandıgı vinç başlarını söküp,indir,bindirde yardıma gelen bahcevan çocuga vermiştim hurdacıya satarsın diye..bugün kaç kilo geldiler diye sordum 2 si 140 kg gelmiş..depoların üstündede personelin iskele,sancak oturdugunda sırtlarını dayayacagı saçlar ve bu saçların vida ile monte oldugu 8 tane 8-10 cm genişliğinde kutu profiller vardı,borular,ıvır zıvır bir 70-80 kg onlar gelir..tüplerin taneside sanırım 50-60 kg gelir..tüplerin uzunlugu 1.50 cm..başaltı bayagı hafifleyecek
oraya 150 cm mıcırla çimento karıştırıp dökeyim diyorum...çok iş var çok :)..birde resimleri büyük yükleyebilecegimiz,resimleri silmeyecek bir site bulabilsek..

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #95 : Temmuz 12, 2014, 07:23:56 ÖÖ »
Servet Abi sende kendine bir blog aç. Hem resimlerini blogtan yüklersin, hemde yazar yanınıda görmüş oluruz.

ehitay

• İleri Rehber
« Yanıtla #96 : Temmuz 12, 2014, 11:19:43 ÖÖ »
Servet Bey, iletiyi yazarken fotoğrafları yazım penceresinin altındaki '' ekler ve diğer seçenekler'' butonunu kullanarak eklemeyi kullanmak mümkün oluyor, foto boyutu 400 kb geçmediği sürece denedinizmi, foto albümü için picasa en sorunsuzu gibi.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #97 : Temmuz 13, 2014, 01:30:49 ÖÖ »
torna talaşı/demir talaşı ile çimentoyu kaıştırıp dök, nerden baksan yoğunluk 5-6 kg/litre gelir.

akdenizkompozit

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: Akdeniz Kompozit
  • Bulunduğu İl: Balıkesir
  • Doğum Yılı: 1988
« Yanıtla #98 : Kasım 19, 2014, 06:24:10 ÖS »
abi döktün mü bilmiyorum ama mıcır+mermer tozu+ polyester karıştırmanı öneririm çimento su alabilir hem böyle yaparsan üstüne elyaf atarsın malzemeyi tutar..
Akdeniz Kompozit
Edremit/Balıkesir
Balıkesir İl Temsilcisi

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #99 : Kasım 19, 2014, 07:27:54 ÖS »
mermer tozu ve beyaz çimento karıştırıp döktüm..aralarınada baş ve kıçtan kestiğim vinç demirleri vardı yaklaşık 20 kg civarı,onları koydum...döktüğüm yer 8 santim eninde,10 bm derinliğinde 2 metre uzunluğunda omurga boşluğuydu..şunuda söyliyeyim demirlerle birlikte 50 kg ağırlık ya oldu yada olmadı...tekne bittiğinde 3 tona gelecek ağırlığı zaten..denge için dökmedim..filika açıkta her yağmurda bu boşluğa su doluyordu,tahliyesi ile uğraşmaktan yoruldun,o yüzden döktüm :)..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #100 : Kasım 19, 2014, 07:34:08 ÖS »
buda benim motor..

mehmet şasi

• İleri Üye
  • Ad Soyad: mehmet şasi
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1964
« Yanıtla #101 : Kasım 19, 2014, 08:02:23 ÖS »
servet bey

Motoru çalıştırmışsın hayırlı olsun işi kolayladın demektir :)

Neden motor voltajını değiştirmeye uğraşıyorsun marş akülerin 24 kalsın diğer sistemlerin için 12 volt kullansan olmaz mı? Starter akülerini aydınlatmada yada diğer devamlı besleme gereken yerlerde kullanmak randımanlı değil

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #102 : Kasım 19, 2014, 08:10:44 ÖS »
sagol Mehmet...tekneyi almadan önce topladığım bütün malzemeler 12 volt..24 volt grubu oluşturmak için çift akü gerekiyor,tenviratlar içinde kullanılacak aküleri sayarsak 4 akü eder..daha tam karar veremedim önce sarj ve marsı sökü istanbulda bakıma getirecem..sonuca göre karar verecem..

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #103 : Kasım 19, 2014, 08:14:32 ÖS »
Abi motoru calistirmaya adam lazimsa ucreti mukabil hazirim :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #104 : Kasım 19, 2014, 08:24:39 ÖS »
Abi motoru calistirmaya adam lazimsa ucreti mukabil hazirim :D

marslı o motor:))eğer akü vb boşalırsa..adamlar çalıştırmak için kol koymuşlar..ama bayağı uğraştırdı kafadan çalışmak için,ısınınca kolay çalışıyor...