Gönderen Konu: Filika Tekne Modifikasyonu  (Okunma sayısı 175053 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Filika Tekne Modifikasyonu
« Yanıtla #165 : Haziran 06, 2016, 12:56:47 ÖÖ »

,
İki  gündür kamaraya form vermeye çalışıyorum..ne olması gerektiğini ve istediğim formu  biliyorumda..
Bilmek yetmiyor teknik ve el becerisi,alet,ekipmanı iyi kullanmakta gerekiyor..
Genel olarak böyle birşey olacak ama dahada iyilestirilecek..
Bu arada microsoft ve bil gates'in cümle ..............
windows 10 diye bir program zorla indi pc'me herşey karıştı,ne indirdiklerimi bulabiliyorum, m.edge denilen nalet resim,smile vb olayını engelliyor..birde üstüne ''v'' basmıyor klayede,copy paste yapıyorum..
Hayattan bezdirdiler ülen,tahtanın bir ucunu tutan yok,teraziyemi alayım,teraziye aldıgımı,mengeneyle sıkayım ahtopotmuyum ülen ben :)..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #166 : Haziran 06, 2016, 01:04:27 ÖÖ »

Buda kıçtan görünüş,telaş yok..şu an şekilsiz gibi gelebilir..
Arka güverte  yükseltilecek,kamara girişi yelkenliler gibi olacak..
Boşluktaki bir nesneye ekleme yapmak,açı vermek ne zormuş yahu..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #167 : Haziran 06, 2016, 01:11:13 ÖÖ »

Hedef böyle birşey..
Tabi bunda küpeşteler düz geliyor,form tutturmak kolay,benimkinde küpeşteler dış'a doğru 10 derece acılı..
Eleştirilere açıgım bu arada çekinmeden yazabilirsiniz..Du bakalım ne olacak :)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #168 : Haziran 06, 2016, 11:10:34 ÖÖ »
Abi sağ-sol,ön ve arkadaki çıtalar geçicimi ?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #169 : Haziran 07, 2016, 12:12:11 ÖÖ »
orda gördüğün herşey geçici,deneyip formu yakalamaya çalışıyorum..

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #170 : Haziran 07, 2016, 09:08:56 ÖÖ »
servet filika nerede bakıma alındı

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #171 : Haziran 07, 2016, 12:22:21 ÖS »
servet filika nerede bakıma alındı
Kocaali'de yazlığın bahçesinde:))

Yelkenci 2003

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: O.Utku Uçkan
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Doğum Yılı: 1952
« Yanıtla #172 : Haziran 07, 2016, 05:44:46 ÖS »
Servet öncelikle kolay gelsin.
Anladığım kadarı ile göz kararı bir şekil oluşturmak istiyorsun.Kıçtan görüntü verdiğin fotoda ufak da olsa içe doğru  güvertede bir girinti bırakmışsın ve
teknenin güvertesinden çıktığın dikmeleri buna tuttturmuşsun.Bu parçaların alt kenarı sert köşeli olabilir ama tavan kısmı eğimli olmalı derim.Bu nu da su kontrasından lamine bir örnek oluşturup öne doğru yüksekliği azaltarak devam edersen tam süper olacak gibi.Bir de kamaranın alt kenarı ile üst kısmı aynı olmamalı onu da yavaşça azaltarak yap.Aksi taktirde teknenin üzerine kamara olarak sandık adapte etmişsin gibi durur.Belki biraz daha uğraşırşın ama sonunda içine sinmeli değil mi?  :)

İlk örneği sert bir kartondan yaparak sancak ve iskeleye yapıştır fotoğrafı çektiğin noktadan istediğin form oluşmuş mu bak. İstediğin formu yakaladığında kontraplaktan keseceğin s şeklindeki parçaların laminasyonunu bir seferde yapabilirsin.

Teknenin ölçülerini kareli bir kağıda taşıyarak gövdenin üzerine inşa edeceğin kamarayı ölçekli olarak çizerek yaparsan tam bir mektepli usta işi olacağı kesin. :D
Yazması kolay ama sen ne dersin bilemem  :-\
Kolay gelsin.
Eski dostlar ile yazışmak iyi geldi .

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #173 : Haziran 07, 2016, 07:11:49 ÖS »
valla yazması kolay işi bilen adam için:)) marangozluk yada d.konstrüksiyon yada müdendislik meslek ve eğitim
vb, yani hiç bir alt yapı olmadığı için pratik faaliyetler bende deneme yanılma yöntemi ile oluyor..biraz malzeme gidiyor ama yapacak bir şey yok:)))
Bu tam kapalı filikaydı,üstünü kestim,21mm k.plaktan küpeşte tahtaları kesip p.u macunla yapıştırıp,elyaf-epoksi ile dış ve iç cidara sardım..sağlamcıyım yani daha cıata somunda atacam..kalıp tekne olduğu ve formuna göre kestiğim için her tarafı ''sekiz çiziyor'' teknenin..elde hazır sablon planda yok latayı yada k.plagı yatırıp kesesin,ustalıkta olmayınca ''empirik'' yöntemlerle sonuca gitmeye çalışıyorum..biraz malzeme sarfiyatı oluyor,olsun para ve emek harcıyoruz ,yapabileceklerimin ''yeteneğim ölçüsünde'' en iyisi olsun,prensibim bu..nette bazen satılık filikalar görüyorum korkunç yapmışlar öyle bir şekil çıkarsa yakarım valla:)))
Kamara ''resimde görünen'' arkada 66 cm yüksekliköne doğru kendi suyunda inip 33 cm'ye düşüyor..
Arka 1 metre de wc-mutfak boy alayım dedim yüksek oldugunu görünce az geçtim..eğer 30 cm ciwarı baş,kış arası hep aynı yükseklikte gitse,onlarda yakışıyor tekneye ama iç çok alçak oluyor..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #174 : Haziran 07, 2016, 09:05:38 ÖS »
,

İki yıl önce abim 15 bin tl satış fiyatı koymuş,bu filikaya..alıcı ile satıcının işine karışılmaz tabi..

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #175 : Haziran 07, 2016, 09:08:40 ÖS »
  Bunun kamara kıçamı bakıyor ne. Ben mi yanlış algıladım.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #176 : Haziran 07, 2016, 09:13:03 ÖS »

Bu da geçen sene 28 bin liraya satışa çıkmış..
Tamam insanların bütcesi,yetenegi,zeVki farklı,farklı olabilirde hiç bir donanım eklemeden hatta boyamadan bile aliagadan git eski filika al,500-1000 lira kereste,k.plak sonra fahiş fiyata alıcı bekle..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #177 : Haziran 07, 2016, 09:15:30 ÖS »
  Bunun kamara kıçamı bakıyor ne. Ben mi yanlış algıladım.
yok doğru yönde kamara:))

celenoglu

• Kıdemli Üye
  • İleri Rehber
  • *
    • Tekne Yat Sörveyi, Ozmoz muayenesi ve onarımı, danışmanlık, arma ayarı
  • Ad Soyad: Ahmet Çelenoğlu
  • Bulunduğu İl: İstanbul
« Yanıtla #178 : Haziran 07, 2016, 10:52:41 ÖS »
Küpeşteler teknenin esnemesini  daha  doğusu  şeklinin  bozulmasını engeller,  tam  olarak  nasıl döndüğünüzü bilmiyorum ama 21  mm  kontra  bana biraz  ince  geldi. Üzerini elyaf ve epoksi  kaplamışsınız.  Eğer kontraplağı  birbirine  iyi bağlamadıysanız  küpeşteler  çalışmaya niyetlendiği  zaman tüm yük elyaf ve epoksiye binecektir. 

Küpeşteler en az kabuk kadar önemlidir  ve  tekneyi  düzgün tutmaya yararlar. Suya  girdiğinde  sekiz  çizmemesi  için  küpeştelerin birbirine ve gövdeye sağlam  bağlanması ve  yeter kadar sekiz  önleyici yük  taşıması  önemlidir.   

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
tel:543 494 71 71

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #179 : Haziran 07, 2016, 11:11:11 ÖS »
Küpeşteler teknenin esnemesini  daha  doğusu  şeklinin  bozulmasını engeller,  tam  olarak  nasıl döndüğünüzü bilmiyorum ama 21  mm  kontra  bana biraz  ince  geldi. Üzerini elyaf ve epoksi  kaplamışsınız.  Eğer kontraplağı  birbirine  iyi bağlamadıysanız  küpeşteler  çalışmaya niyetlendiği  zaman tüm yük elyaf ve epoksiye binecektir. 

Küpeşteler en az kabuk kadar önemlidir  ve  tekneyi  düzgün tutmaya yararlar. Suya  girdiğinde  sekiz  çizmemesi  için  küpeştelerin birbirine ve gövdeye sağlam  bağlanması ve  yeter kadar sekiz  önleyici yük  taşıması  önemlidir.   

Bende aynı şeyi düşünerek 21 mm k.plak kullandım,21 mm zayıf değil inanın...küpeşteye kestiğim k.plagın eeni 29cm sanırım,yürüme için yol bıraktım..bu 29 cm'in 9-12 santimi filikanın kendi fiber küpeştesine biniyor araya PU macun sürerek yapıştırdım,dış taraftan 2 kat örgü 1 kat keçe elyaf atarak,iç cidara da 1 kat örgü elyafı epoksi ile yapıştırdım..bitmedi,filikanın başında ilk resimlere bakılınca kesmediğim bütünleşik baş taraf war,ordan 12lik 4 adet ciwata e somunla bağlı,bir metre gerisinde yaptıgım zincirlik war,zincirliğe koyduğum bölmeyi tutan 6 carpı 4 lata war oldukca saglam macun we elyafla iskele,sancak yapıştırdım,alttanda filikanın polyester kısmına elyaf-epoksi yaptım.. 6 ciwatada orda tutuyor..daha bitmedi iskele sancakta tekne yan kaucuklarını tutan 15 erden 30 adet 12 lik ciwata daha war,iç cidardan bazı yerleri lokal kesip alttan somun ile sıkacam bir kısmını..bütün bunlara ragmen kamara üstümden uçup giderse yapacak birşey yok walla:))