Gönderen Konu: S750 Vira Bismillah  (Okunma sayısı 79050 defa)

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Ynt: S750 Vira Bismillah
« Yanıtla #120 : Aralık 03, 2015, 04:57:05 ÖS »

Bana kalırsa zorlama derim Mesut. Ortamı epoksi üreticisinin öngördüğü kürlenme sıcaklıklarına getirmeyi dene. Görünüşte yapışma gerçekleşmiş olabilir ama içerde kimyasal kurulması gereken bağlar tam kurulamayabilir.

Bu örnekte reçine ile tam ıslatılamadan imal edilmiş bir yatın dramatik bir hikayesi var. http://wavetrain.net/news-a-views/705-another-major-keel-failure-what-really-happened-to-polina-star-iii

yaptığımız işin yüzeysel görüntüsü kadar derinlemesine etkisi de çok önemli. Ortamı iyileştiremiyorsan ara verip başka yapılacaklara yönelmeyi dene tavsiyesini tekrarlıyorum. Yine de sen bilirsin...

Abi çok ingiliççe var Türkce bize ozet gecermisin neyi neden kopmuş akillarina ne gelmis hangi sistemleri iptal olmus en son olarak sonuc ne olmus?
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

yalova77

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: YALÇIN KUŞKU
  • Bulunduğu İl: SAKARYA
  • Doğum Yılı: 1961
« Yanıtla #121 : Aralık 03, 2015, 10:53:19 ÖS »
mehmet bey verdiğiniz linkteki fotolara baktım epoksi reçine ile imal edilmediğini zannediyorum bu teknenin herhalde polyesyer gövdeli bu tekne. yarım yamalak google tercümesinden güneşli bir havada anormal bir şey olmadan salmanın kırılıp teknenin battığı anlaşılıyor. fakat şu konuda hemfikir olalım istiyorum epoksi soğu havada kesinlikle uygulanmamalı

Mesut Ali

• Çırak Rehber
  • Vira Bismillah (Gözyaşım )
  • Ad Soyad: Ali
  • Bulunduğu İl: İzmir
  • Tekne Adı: Vira Bismillah ( Gözyaşım )
« Yanıtla #122 : Aralık 03, 2015, 11:42:27 ÖS »
Mehmet bey ağabey,
Verdiğiniz linkteki tekneyi inceledim. Aslını isterseniz tam anlamamakla beraber fiber ile ilgili olduğu kanaati uyandı bende. Yorumlarda da 40-50 yıllık bir ömürden bahsediyorlar fiber için eğer yanlış anlamadıysam. Ancak söylediğiniz gibi ortamı ısıtmayı deneyeceğim. Lakin 24 saat sürekli sıcak tutabilmem imkansız. Ben deneme yapıyorum. Bu deneme başarılıda olsa söyledikleriniz ve tavsiyeniz benim için çok önemli ve buna dikkat edeceğim inşaAllah. Şöyle bir konu var. Ortam gündüzleri 10 derecenin üzerinde gece 0 a kadar düştüğü oluyor. Hatta eksi dereceler bile mümkün. Yapıştırma işlemini 10 derecenin üzerinde yaptığımı düşünelim. Malum güneş battıktan sonra hava soğumaya başlayacak. Bir süre de ortamı ısıttığımı düşünelim. Bu sürenin sonunda ortam tekrar soğuyacak. Mesele şu; tam kuruma gerçekleşene kadar mı ortam sıcak olmak zorunda yoksa belli bir süre( örneğin 10-12 saat ) sıcaklık değeri istenilen düzeyde olursa daha sonra ortam soğusa da yapışma gerçekleşir mi? Tabii şu kesin ne olursa olsun bilinmeyen bir deney benimkisi ve kimyager değilim. Bu da, böylesi bir ortamda, riskin her daim var olduğunu gösteriyor değil mi?

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #123 : Aralık 04, 2015, 12:33:28 ÖÖ »
Mehmet bey ağabey
Bu arada bu resimleri gördükten sonra köpük konusuna baya sıcak bakmaya başladım. Ne olur ne olmaz arada bir katman olması ve mümkün olursa teknenin çift cigar olması iyi olacak gibi. Tabii maliyet önemli. Hele bir oraya geleyim de inşAllah.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #124 : Aralık 04, 2015, 08:22:11 ÖÖ »
Muhterem kardeşim Mesut ;) önce şu bey sözünü aradan kaldıralım ne dersin?

Verdiğim linkte dikkat çekmek istediğim husus reçine ile tam yapışma gerçekleşmediğinde yırtılan borda ve karina kaplaması idi. Seri üretim teknelerde farklı bir reçine "sanırım vinilester yada başka bişeydi adını hatırlayamadım" kullanılsada gerek ortam ısısı nedeniyle gerek malzemelerin tam ıslatılmaması nedeniyle yapışma tam gerçekleşmezse sonuç felaket olabiliyor.

Gelelim senin işe: Öncelikle kullandığın epoksinin teknik verilerine bakmak gerek. Hangi marka veya nerden aldığını bilmiyorum, ancak en doğru bilgiyi satıcısı veya üreticisinden edinebiliriz. Bununla birlikte bildiğim şey yanlış hatırlamıyorsam uygulamadan sonraki ilk iki saat darbe ve titreşimlerden kaçınmak gerekiyor ve sekiz saat içerisinde de kürlenme %60-70 seviyelerine geliyor. Yani tehlike geçmiş sayılıyor.

Köpük konusuna daha önce değinmiştim. İyi yada kötü fikir diyemiyorum. Sen bir dene kötü olursa biz uygulamayalım. :D
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #125 : Aralık 04, 2015, 10:48:36 ÖÖ »
     Mesut, şartları zorlama; Senin bulunduğun bölge daha da soğuyacak, bir müddet ara ver, başka işeri ile uğraş. Mesela bu zaman içinde ilerde gerekecek parçalarını temin et, hazırla. Baharla birlikte tekrar devam edersin. ısıtılabilir kapalı yeri olamayan hepimiz öyle yaptık, soğuklarda ara verdik.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #126 : Aralık 04, 2015, 11:04:44 ÖS »
Mehmet ağabey
Bey kelimesini aradan kaldırdım.:)
Epoksiyi Arda dan aldım. Bu gün itibarıyla deneme için yaptığım yapıştırmanın durumunu inceledim. Herşey iyi gibi görünüyor. Lakin ben şunu hayatıma düstur edinmeye çalışıyorum. "Büyük sözü dinlemeyenin, burnu (çok afedersiniz) bokdan kurtulmaz." Herşeyin bir bileni var. Yapılan işlemler mutlaka bir bilgi ve tecrübeye dayanıyor. Buna saygı duymak ve hayatımıza uygulamak gerekiyor. Denemenin sonucu ne olursa olsun, ben sizleri dinleyeceğim ve ara vereceğim yapıştırma işlemine. İbrahim bey ağabeyin de dediği gibi, teknenin eksikleriyle ve varsa yapabileceğim diğer işlerle uğraşacağım inşaAllah. Ancak itiraf etmeliyim ki, boş durmayı sevmediğim için bu ara bana zor geliyor. Zaten kapalı yer yapacağım diye baya zaman kaybettim. Araya başka işlerde girdi geldik kış mevsimine. Olsun geç olsun güç olmasın. Bu arada motor, iç kaplama malzemesi, elektrik ve su donanımı belki vardavela ve ayakları vb. malzemeleri tedarik meselesiyle ilgilenirim inşaAllah. Bir de bilmediklerim için siz değerli büyüklerimi sorularımla rahatsız ederim. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp..) Selamlar. Ayrıca heşey için teşekkürler.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #127 : Aralık 04, 2015, 11:07:56 ÖS »
İbrahim bey ağabey,
Mehmet ağabeye de söylediğim gibi sizleri dinleyeceğim ve ara vereceğim. Bu arada Ocak yada Şubat ayı içerisinde İzmir e gitmeyi düşünüyorum. Eğer size rahatsızlık vermez isem ziyaretinize gelmek isterim. Tabi sizce de uygun olursa. Selamlar ve herşey için teşekkürler. Görüşmek dileğiyle.

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #128 : Aralık 04, 2015, 11:45:00 ÖS »
     Mesut, rahatsızlık vermek diye birşey söz konusu bile olamaz, beklerim. Yalnız ben İzmir'in içinde değilim, Mordoğan'dayım; yani İzmire 80 km uzaklıktayım  :) .

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #129 : Aralık 05, 2015, 03:26:40 ÖS »
Mesut scalicanın sayfasında epoksi için aşağıdaki açıklamayı vermişler. Uygulama sıcaklığı için alt limit 5 derece demişler ama kürlenme için verdikleri değer 25 derece.
Arda dan tedarikçisi olarak epoksilerle ilgili hem senin sorularını, sorunlarına öngördükleri çözümleri ve ilerde çıkması muhtemel soru ve endişeleri giderici açıklamalarını; çalışmaları izleyen biri olarak rica ediyorum.

M.Köstekçi

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #130 : Aralık 05, 2015, 04:40:50 ÖS »
Merhmet abi öncelikle topu bana attığın için teşekkürler  :D

Öncelikle yazacaklarım kendi ürünlerimiz (Scalica Boya ürünleri ) için geçerlidir, ( lafım meclisten dışarı denizrehberim ailemizden kimseye söylemiyorum bunları ), sonra sorup sorup bilgi alıp başka markalardan ürün alanlar var ,  bide utanmadan arıyorlar senin dediklerini yaptık malzeme bozuldu diye kavga yiyoruz milletten  ???

Şimdi Mehmet abi bizim formu koymuş ama onlar çok genel bilgilerdir; hatta çoğu firma formların altına "laboratuvar ortamında alınan sonuçlardır" ya da "teorik bilgilerdir" gibi ek yazı yazar ki bir şey olduğunda çark edebilsin . 

Sattığımız epoksi reçineler için her zaman sıcak havalarda çalışılmasını öneririz; burada en az 20 derecelerden bahsediyoruz, 7-10 dereceye kadar gideri var ama risk almayın,
Soğuk havada epoksi ile çalışırsam ne olur derseniz ; reaksiyon olamayacak kadar soğuksa hava reçine karışımınız tutmaz;  reaksiyon bir şekilde ilerliyorsa o reçine kurur ama 3 günde ama 1 haftada ama kurur.

Mesela Mesut abinin duruma gelelim; ortam kapalı ve çalışma istiyorsa , tabi ki kar kış kıyamette çalışmaktan bahsetmiyorum burda :D , kapalı ortamda bir ısıtıcı soba mangal elektrikli ısıtıcılardan vs açıp ortamı sıcaklığını kırarsa reçine çalışacaktır ama yine de geç kurur.

Ben her zaman için burada ya da beni arayan birisi olduğunda cevap verirken "bu tekneyi ben yapıyor olsaydım ne yapardım " diye düşünü cevap vermeye çalışıyorum, Mesut abi sana tavsiyem baharı sıcak ve ılık havaları bekle , kış günü soğukta iş yapma boşver :D, yok ben çalışacağım diyorsan, illa ki çalıştığın ortamı sıcak tut.

Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #131 : Aralık 05, 2015, 05:29:35 ÖS »
Arda eklediğim grafikte "yüzey sıcaklığı" değerinin altına bir satır daha ekleyip "uygulama ortam scaklığı" en az ve en çok değerlerini belirtirsen tablo daha açıklayıcı olur ve fazladan soru sormaya da gerek kalmaz diye düşünüyorum. :)

M.Köstekçi

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #132 : Aralık 05, 2015, 06:08:20 ÖS »
İbrahim bey ağabey,
Nezaketiniz için çok teşekkürler. K.pederim Balıklıova da oturuyor. O yüzden o tarafları az çok biliyorum. Bir kaç kez Esendereye balık tutmaya gitmiştim. Gelip geçerken Mordoğan dan da geçiyoruz illaki. Yalnız yeni yol yapılmıştı. O da önemli değil bir şekilde Mordoğan a ulaşırız inşaAllah. İzmir e gelişim net değil. Ancak gelirsem sizi buradan haberdar eder, müsaitseniz bir acı kahvenizi içmek için gelirim inşaAllah. Görüşmek dileğiyle.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #133 : Aralık 05, 2015, 06:09:26 ÖS »
Mehmet Ağabey,
Yine yapmışsın yapacağını çok teşekkürler. Selamlar.

Mesut Ali

• Çırak Rehber
« Yanıtla #134 : Aralık 05, 2015, 06:24:04 ÖS »
Arda kardeşim,
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Sattığın ürünün arkasında bu denli durmak, şahsen beni çok mutlu etti. Önceki yazımda da belirtmiştim. Ara vereceğim inşaAllah. Allah c.c. nasip ederse,havalar toparladığında tekrar başlarım diye düşündüm. Bu arada da varsa eksikler onları giderir malzeme alımına geçerim.
Epoksi çalışma sıcaklığı konusuna gelince bu konuda senin söylediklerini harfiyen yaşıyorum. Deneme için iki tahta parçasını biribirine yapıştırdım. Dışarıda bıraktım soğuk havada. Ancak yapıştırma yaptığım sıcaklık 10 derece civarıydı. Akşam ve ertesi gün ve hatta daha ertesi gün... havalar oldukça soğudu. Gece -2 -3 Buna rağmen bugün yanılmıyorsam 4 ncü gün ve tam kuruma olmadı. Ancak yarın veya öbürgün muhtemelen tam kuruma olur diye bekliyorum. Benimkisi sadece bir deneydi. Buradaki yazışmalardan önce başladığım için sonucu göreyim diye deneyimi sonlandırmadım. Sonuç ne olursa olsun yapıştırma konusunda risk almayı düşünmüyorum. Son olarak enson yapıştırdığım parçalar gündüz 15  16 derecedeydi. Gece de sıcaklık 8 derece civarıydı. O parçalarda bir sorun yaşamadım. Kuruma 2 günde tamamlandı. Taş kesildi. Hatta yapıştırdığım yerleri tekrar kontrol edip biraz zorladım. Herşey iyi gibi. Bunu sadece bilgi olarak sunuyorum. Yoksa başka bir amacım yok. Dolayısıyla büyüklerimin ve senin sözünü dinleyip uslu olucam.:) İlgin alakan için tekrar teşekkür ederim. Selamlar.