Gönderen Konu: 'Pars' Teknemin Restorasyonu  (Okunma sayısı 17497 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Pars Restorasyon
« Yanıtla #15 : Ocak 07, 2014, 10:56:10 ÖS »

o motor ordan çıkacak :)..
su içinde kalmıssa yataklarıda çürümüştür..
ayrıca tamamen dagıtılıp bir elden geçmesi lazım..
pek pancara benzemiyor motor..eski tip ama sulu sanırım bayagı hortum var etrafında..

ayrıca karaya alacagın yerde önemli...resterasyon uzun sürebilir kirası ucuz ve güvenli bir yer olmak zorunda..büyük açık bir otopark bulursanız hem rahat çalışır hemde ucuza konaklarsınız..
birde evlerinize yakın olmalı ki ulaşımı kolay olsun...

Bora Ekemen

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Bora Ekemen
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1953
« Yanıtla #16 : Ocak 08, 2014, 12:31:40 ÖS »
Kolay gelsin Ali Can işin en kolay tarafı sudan çıkarmak altını temizlemek.Bence sudan çıkarmadan önce bilirkişi gözüyle fiyatlamak.İlaveten üstüne yanılma payı eklemek doğru olur.Tecrübeyle sabit nacizane.Bora

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
  • Rüzgarınız Bol Olsun :)
  • Ad Soyad: Ali Can GÜL
  • Bulunduğu İl: İstanbul / Şirinevler
  • Doğum Yılı: 1992
  • Tekne Adı: PARS
« Yanıtla #17 : Ocak 08, 2014, 12:54:02 ÖS »
Servet Abi Deme Öyle  Çıkmak Taş Gibidir çalışır :D Motoru Dağıtmak Falan Dünya İş Abi :) Tekne Mimarsinanda İstanbulda Marina Gibi Bir Yer Belediyeye Ait Orada Yer İmkanı Sunuluyormuş Tekne Sahibi O İşleri Ayarlayacak

Bora Abi Haklısınız Sudan Çıkarmak Falan Basit İşlemler Kakamozu Temizlemek Falan Bilir Bi Kişi Getirip Göstermek Gerekiyor Fakat Bu İşlerdeki Piyasa Çok Fena Herkes Fırsatçı Adam Sadece Boyamaya 1500 tl İstiyor. Onarım Fiyatını Gözüm Kesmiyor. Ama İşten Anlayan Fiberi Tanıyan Kişilerle İrtibattayım. Ozmos Tedavisi vs Araştırmalarını Yapıyorum

KARANLIK

• Onursal Üye
  • Ad Soyad: İbrahim Şevki Karanlık
  • Bulunduğu İl: IZMIR
  • Doğum Yılı: 1954
  • Tekne Adı: S/Y RÜZOLİN
« Yanıtla #18 : Ocak 08, 2014, 12:59:52 ÖS »
   Onca zamandır yatmış motor çalışmaz, açılması gerekir. Gömlekler kesinlikle karıncalanmıştır, honlanması gerekir. birçok parça paslanmış,oksitlenmiştir temizlenecek, hortumlar çürümüştür, vs,vs,vs... O motor elden geçmeden olmaz.

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #19 : Ocak 08, 2014, 01:42:08 ÖS »
Elden Geçicek Abi Elektirik Tesisatı Falan Bütün Elemanlar Donatılar Herşey Sökülecek vidalarından Somunlarına Kadar herşey değişecek Motor Yuvasında Sökmek  Biraz Detaylı ve İçinden Çıkamayacağım İçin Korkutuyor beni yoksa çıksın tabi bi hava alsın kendine gelsin  ;D

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #20 : Ocak 08, 2014, 02:48:17 ÖS »
Servet Abi Deme Öyle  Çıkmak Taş Gibidir çalışır :D Motoru Dağıtmak Falan Dünya İş Abi :) Tekne Mimarsinanda İstanbulda Marina Gibi Bir Yer Belediyeye Ait Orada Yer İmkanı Sunuluyormuş Tekne Sahibi O İşleri Ayarlayacak

Bora Abi Haklısınız Sudan Çıkarmak Falan Basit İşlemler Kakamozu Temizlemek Falan Bilir Bi Kişi Getirip Göstermek Gerekiyor Fakat Bu İşlerdeki Piyasa Çok Fena Herkes Fırsatçı Adam Sadece Boyamaya 1500 tl İstiyor. Onarım Fiyatını Gözüm Kesmiyor. Ama İşten Anlayan Fiberi Tanıyan Kişilerle İrtibattayım. Ozmos Tedavisi vs Araştırmalarını Yapıyorum

Bizim siteninde üyesi ahmet çelenoğlu vardı ulasabilirsen onu bir götür bu işlerden iyi anlar..ne yapıp yapmıyacagını sana söyler..kaba taslakta bir maliyet belirler..
Eğer istanbul içinde oturuyorsan sen ve ortagın mimar sinan bayagı uzak kalır..tekne elinizin altında olmalı ki boş zamanlarınızda el atasınız...birde bora beyin dediği doğru kaba taslak bir maliyet çıkartmadan hevesle girmeyin işe...tamiratın başında bütçe yetersiz kalırsa işkenceye döner her seyden soğursunuz...en az bir 10.000 lirayla başlamanız lazım benim resimlerden gördüğüm..

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #21 : Ocak 08, 2014, 08:20:26 ÖS »
Servet Abi 10bin  Lira Çok Büyük Bir Para Değilmi  Onarım İçin Tamam Durum Kötü Ama Okadarda Ölümcül Değil Diye Düşünüyorum Ahmet Abiylede Görüştük Ataköyde Oturuyorum Ben Mimar Sinan 30dk-60 dk Arası Bana  O Kadar Uzak Bir Mesafe Değil Çekçek Alanında Para Vermediğimiz Taktirde Benim  Harcayabileceğim Miktar Kişisel 1.500 tl Diger kişide O Kadar Katsa 3.000 tl  Bence İyi Bir Para  Ve Toparlanabilir Bir Bütçe Olarak Görüyorum. Acemiyim Ama 10 Bin Olsa Buna Okadar Neden Para Bağlayım  Benim Olmayacak tekneye Benim Amacım Kiralayıp 2-3 Sefere Çıkabileceğim parayla 2-3 Yıl Tekne Kullanmak Sahip Olmakta Değil. Gel gelelim 10 bin masraf çıktı öle bişey olabileceğini tahmin etmiyorum ama pars konusu kapanır.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #22 : Ocak 08, 2014, 08:33:53 ÖS »
Servet Abi 10bin  Lira Çok Büyük Bir Para Değilmi  Onarım İçin Tamam Durum Kötü Ama Okadarda Ölümcül Değil Diye Düşünüyorum Ahmet Abiylede Görüştük Ataköyde Oturuyorum Ben Mimar Sinan 30dk-60 dk Arası Bana  O Kadar Uzak Bir Mesafe Değil Çekçek Alanında Para Vermediğimiz Taktirde Benim  Harcayabileceğim Miktar Kişisel 1.500 tl Diger kişide O Kadar Katsa 3.000 tl  Bence İyi Bir Para  Ve Toparlanabilir Bir Bütçe Olarak Görüyorum. Acemiyim Ama 10 Bin Olsa Buna Okadar Neden Para Bağlayım  Benim Olmayacak tekneye Benim Amacım Kiralayıp 2-3 Sefere Çıkabileceğim parayla 2-3 Yıl Tekne Kullanmak Sahip Olmakta Değil. Gel gelelim 10 bin masraf çıktı öle bişey olabileceğini tahmin etmiyorum ama pars konusu kapanır.

Paranın en az 1000 lirası motorun rektifiyesine gider ali..illaki değişecek 3-5 parcası vardır yabancı menseli bir motorsa hele yedek parcası pahalı olur..keza marin kablo elektrik sistemleri vb..bayagı bir tamirat var gördüğüm fiber,epoksi,kontra,masif ağaç bunlarda az tutmaz...bazı işlerde usta yardımı almak zorunda kalacaksınız..tekne malzemeleri ve işçiliği ucuz değildir..kendin dedin boyasına sırf 1500 tl istiyorlar diye..hayal kırıklıgına uğrayabilirsin o yüzden iyice bir incelet tekneyi..
3000 tl ile ancak makyaj yapabilirsin tekneye...

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #23 : Ocak 08, 2014, 09:47:01 ÖS »

Paranın en az 1000 lirası motorun rektifiyesine gider ali..illaki değişecek 3-5 parcası vardır yabancı menseli bir motorsa hele yedek parcası pahalı olur..keza marin kablo elektrik sistemleri vb..bayagı bir tamirat var gördüğüm fiber,epoksi,kontra,masif ağaç bunlarda az tutmaz...bazı işlerde usta yardımı almak zorunda kalacaksınız..tekne malzemeleri ve işçiliği ucuz değildir..kendin dedin boyasına sırf 1500 tl istiyorlar diye..hayal kırıklıgına uğrayabilirsin o yüzden iyice bir incelet tekneyi..
3000 tl ile ancak makyaj yapabilirsin tekneye...

Abi sende gözünü fazla korkurtma Ali'nin :D Maşallahın var :D

Şahsi kanaati fikrim;

Yer konusunda Servet abiye katılıyorum. Size yakın olsun hemen ulaşabileceğiniz bir yer olsun. Benim atölyemi ziyaret edenler az çok bilir benim evime araçla 7 dk yürüyerek 45 dk 1 saat mesafede atölyem vardı. Bu bile beni belirli bir süreden sonra usandırdı. Bu işin selameti için teknenin yakın biryerlerde ve güvenli olması çok önemli.

Maliyet konusunda kıt kanaatta olsa,herşeyi tam olmasada bence paranızı idareli kulanırsanız yetirebilirsiniz.

-Tekneyi karaya yakın ve güvenli aynı zamanda insanların rahatsız olmayacağı bir yere almak birinci görev olmalı.
-Sonrasında teknenin komple temizliği iç-dış köpüklü yıkama.
-Dış kısmında sadece detaylı bir osmoz kontrolü yaptırmak ikinci önemli görev.
-Teknenin dışına hiç dokunmayıp ilk etapta iç mahalinin yaşanılacak yerlerini elden geçirmek önemli. Maliyet işin içine giriyor ise malesef marin olan tüm ürünlerden kaçacaksın.Ve normal ürünlerin nasıl marinize edilebiliceği yöntemlerine kafa yorup uygulayacaksın :(

Elektrik tesisatında normal kablo kullanılacaksa bu kabloları bir klavuz borudan geçirip tüm boru uçlarına 3 cm lik sıcak silikon sıkmak kabloların büyük bir kısmını nemden korur.

-İç boyası,minderler,aydınlatma,mutfak ekipmanları vs gibi aklına gelebilecek herşey için birşey almadan önce benim haberim olursa en uygun fiyatlı ürün konusunda seni yönlendirebilirim ve eğer zaman bulup gelebilirsem montajlarınada yardım etmek benim için çok zevkli olur :).

Tekne içi bittikten sonra kendinize yaşabilecek bir alan oluşturmuş olursunuz ki buda istekli olursanız Cumartesi geceleri teknede konaklamak anlamına gelir :)

Bundan sonra da dış zımpara boyasını yapar,vardevela,direk ve yelken sistemlerini elden geçirirsiniz.

Unutma ki her problemin bir çözümü vardır,bulunur,buluruz.
Ben tüm problemlerimin çözümlerini bir şekilde buldum. Yeterki burda paylaşmaktan sormaktan çekinme. Akıl akıldan üstündür sonuçta.

VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #24 : Ocak 08, 2014, 11:57:13 ÖS »
Yer Benim İçin Sıkıntı Değil  Oradaki Yerde Hem Güvenli Hemde İstediğin gibi Çalışabilrisin Tekneyi Marinadan Çıkarmak Başka Yer Götürmek Maliyet Yer Büyük Sorun  Bunların Altına Girmekten 30-40  Heleki Hergün Ataköyden-Kadıköye Giden Biri Olarak ve Metrobüs Kullanıcısı Olarak Sabrım Yerinde :D

Maliyet Konusu Marin Kullanılması Gereken Ürünler Marin Kullanılacak Marin Kablo Fiyatlarınada baktım metre 4 tl yanlış hatırlamıyorsam çok büyük bir külfet çıkarmayacak sanırım

Temizlik İlk Şart Her Yer Çok Fena.Yağ ve kir tabakası :(

Ozmos En Önemli Ve Sıkıntılı Konumuz Havuzlukta tahminen çürümüş bi alan var orada çıkıcak diğer büyük masrafsa bumba üstündeki ahşap ve parçalanmış

Kamarada iç yüzey temizli  yapılacak boya ve ufak tefek değişiklikler elektirik sistemi bu kadar bu senelik kamarada çok bir harcama yapamıycaz ama her zaman beklerim .Çalışma Olarak Sanırım Hiç Tek Çalışmıycam Üniversite potansiyeli kullanarak bir düzine tayfa edindim :) bu arkadaşlar heykel,seramik,geleneksel san ve resim bölümlerindeki elleri bu işlerin içinde olan kişiler :D

Abi Dediğin Gibi Bizde Bunu Düşünüyoruz  Ama İşe Dış Kısımı Adam Edip İçine Öyle Geçmeyi Düşünüyoruz.

Problemler Kesinlikle Çıkıcak Çıktıkça Gerçek Denizciler Olucaz Amaç Tekneyi Alıp Sadece Dümen Tutmanın Haricinde  Teknenin Her Yerini Bilmek Olmalı Diye Düşünüorum Dediğim gibi Usta Çalıştırmak İsterim Ama Bütçemiz Buna Uygun Değil. Eş Dost Bir Şekilde Bu Tekne Canavar Olucak

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #25 : Ocak 09, 2014, 12:16:55 ÖÖ »
Yer Benim İçin Sıkıntı Değil  Oradaki Yerde Hem Güvenli Hemde İstediğin gibi Çalışabilrisin Tekneyi Marinadan Çıkarmak Başka Yer Götürmek Maliyet Yer Büyük Sorun  Bunların Altına Girmekten 30-40  Heleki Hergün Ataköyden-Kadıköye Giden Biri Olarak ve Metrobüs Kullanıcısı Olarak Sabrım Yerinde :D

Maliyet Konusu Marin Kullanılması Gereken Ürünler Marin Kullanılacak Marin Kablo Fiyatlarınada baktım metre 4 tl yanlış hatırlamıyorsam çok büyük bir külfet çıkarmayacak sanırım

Temizlik İlk Şart Her Yer Çok Fena.Yağ ve kir tabakası :(

Ozmos En Önemli Ve Sıkıntılı Konumuz Havuzlukta tahminen çürümüş bi alan var orada çıkıcak diğer büyük masrafsa bumba üstündeki ahşap ve parçalanmış

Kamarada iç yüzey temizli  yapılacak boya ve ufak tefek değişiklikler elektirik sistemi bu kadar bu senelik kamarada çok bir harcama yapamıycaz ama her zaman beklerim .Çalışma Olarak Sanırım Hiç Tek Çalışmıycam Üniversite potansiyeli kullanarak bir düzine tayfa edindim :) bu arkadaşlar heykel,seramik,geleneksel san ve resim bölümlerindeki elleri bu işlerin içinde olan kişiler :D

Abi Dediğin Gibi Bizde Bunu Düşünüyoruz  Ama İşe Dış Kısımı Adam Edip İçine Öyle Geçmeyi Düşünüyoruz.

Problemler Kesinlikle Çıkıcak Çıktıkça Gerçek Denizciler Olucaz Amaç Tekneyi Alıp Sadece Dümen Tutmanın Haricinde  Teknenin Her Yerini Bilmek Olmalı Diye Düşünüorum Dediğim gibi Usta Çalıştırmak İsterim Ama Bütçemiz Buna Uygun Değil. Eş Dost Bir Şekilde Bu Tekne Canavar Olucak

Tekrar düşün derim ben Suerte için toplam 90 metreyi geçen kablo kullandım dahada kullanıcam. Her klavuzdan bir + bir - kablo geçiriyorsun birer tanede yedek atıyorsun. Ummadığın taş baş yarar :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #26 : Ocak 09, 2014, 12:36:50 ÖÖ »
yazmıyım,yazmıyım diyorumda duramıyorum :)..hani biri geçen diyordu ya ''demeden edemedim'' :)... iyi bir tamir,resterasyon sıfır imalattan daha yorucu ve maliyetlidir..daha uzman,baktığını gören,gördüğüne nasıl çözüm getirecegini bilen eller,gözler ve bilgi ister..o yüzden ali bu işle ilgili birini götür tekneye sana bir sörvöy yapsın..nereler elden gececek.nasıl yapılacak.tahmini ne kadar hangi malzeme gider yazsın..ondan sonra çıkar tekneyi karaya..

serdarcik

• Çırak Rehber
  • Ad Soyad: serdar SAYIN
  • Bulunduğu İl: antalya/alanya
  • Doğum Yılı: 1983
« Yanıtla #27 : Ocak 09, 2014, 04:38:48 ÖÖ »
nacizane gorusum,
Bu tekne baskasina ait, gelecek dusunulmeyen bi tekne. Yani 2 yada 3 sene binilip birakilacak. Kaliteli malzeme kullanmaya gerek yok. Sahibide tekneyi kaderine terketmis, yelkenli bir tekne oldugu icin motor destekli yani kaba tamirat haric motor calisiyorsa fazla masrafa gerek yok.
Tekne sahibi sen tamir et 2 sene kullan sonra ben kulanayim dediyse eger biraz etik disi yaklasmis oldum belki.
Ama bende sudan cikmadan once bir bilen gorsun derim.
Ayriyeten, 10 000 tl baskasinin teknesine masraf etmektense, biraz daha ekleyip s650 yaparim :)
serdar sayin
Alanya/antalya

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #28 : Ocak 09, 2014, 01:03:07 ÖS »
Haklısınız Ahmet Celenoglu İle İletişime Geçtim Haftaya Cuma Gidip Bir Bakıcaz Neyin ne  Olduğunu Anlamış Olucam Onarımın Yeni Almaya Yakın Fiyatta Olduğunu Farkındayım Bende Sanırım Kendimi anlatamadım. Bütçemi Açıkça Yazıp Bu Miktarla Yürür Aksamını El Atıcam Sadece Gerekli Olan Bakım Yapılacak Tekneyi Sahibi Her Şekilde Karaya Alıcak. İlk Planımda S650 Grişmekti Planları Dahil El Aletlerine Kadar Tamamlayıp Yer Araştırmasına Geçmişken Böyle Bir Durum Meydana Geldi. Bundan daha kötü teknelerin normal bütçelere topaldıgını okudum ve gördüm denzirehberimdeki amacı bu pahalı ugraşı ucuz yollu arayanların yeri olarak biliyorum. marin malzeme pahalı biliyorum epoksisinden donanımına kadar. işe başlamadan cayma durumuna geldik :) servet abi gözüömüüzü açtı ama servet abi sen de 20 bin ben diyim 30 bin bu iş her türlü olucak :D ve hesapladııgmzıdan daha düşük ve kaliteli şekilde

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #29 : Ocak 15, 2014, 02:19:03 ÖS »
16-17.01.2014 tarihlerinde Saat 1 Den Sonra Teknede Olucam Yolunun Üstü Olan Çevre Olanları Bekleriz. Bir Miktar Likit Eşliğinde Yapılabilecekleri Konuşucaz Sevgilerle Yer:Mimar Sinan Büyükçekmece Belediye Marinası