Gönderen Konu: 'Pars' Teknemin Restorasyonu  (Okunma sayısı 17503 defa)

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
  • Rüzgarınız Bol Olsun :)
  • Ad Soyad: Ali Can GÜL
  • Bulunduğu İl: İstanbul / Şirinevler
  • Doğum Yılı: 1992
  • Tekne Adı: PARS
'Pars' Teknemin Restorasyonu
« : Ocak 06, 2014, 10:18:49 ÖS »

Serüvenimden Biraz Bahsetmek Gerekçek Olursa Polonyada Yelken Yapmaya Yaz Kampında Başladım. İstanbula Döndügümde Teknem Olmadıgı İçin Bu İşi Devam Ettiremedim Uzun Süredir Araştırıyorum Tekne Yapmakmı Yoksa Denizde Olmak mı. Yapmaya Karar Vermiştim Ama Bir Aile Dostumuzun Mimarsinan Marinada 3 Yıldır İlgilenemedigi Bir Tekne Çıka Geldi. Şimdi Onu Adam Etmek İçin Çabalıycam Yakın Zamanda Sudan Çıkarıp Mart Nisan Ayı Gibi İşlemlere Başlamayı Düşünüyorum. Tekne 7.80 boyunda sabit salmalı  fiber bi tekne motor gücü 10 beygir . Bu Tekneyi Öğrenci Bütçesiyle Nasıl Toparlayabilirim Yardım Ve Görüşlerinizi Bekliyorum linkte Durumuyla ilgili görselleri paylaşıcam Bütün denizrehberim Dostlarına Sevgi Ve Saygıyla

https://plus.google.com/photos/115030118462482023301/albums/5966220741912939521

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
Ynt: Pars Restorasyon
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2014, 11:10:05 ÖS »
Kardeşim , aramıza hoşgeldin. İstanbulda İsmail Oruç abimiz var bende ilk işe onu bulmakla başlamalısın... Sonra ADF yayınlarından bir kitap var , tekne onarımları ile ilgili çok detaylı bilgiler var bunuda edin bence. Birde bizden kopma , burada bir çok şeyi bizler kendimiz yapıyoruz. bir nevi tersane burası anlayacağın. elinde tornavida tutuyorsa gerisi kolaydır.

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2014, 11:17:07 ÖS »
İsmail Abiyle Sıksık Görüşüyorum Kopmamakla Birlikte Sitede Bu Şekilde Onarımda Yok Baştan Sona Belgeleyip Güzel Bir Çalışma Olucak Sanırım İstanbuldaki Dostlarıda bu serüvene dahil etmek istiyorum hem faal olarak hemde buradan bu sıralar istanbuldaki vinç durumu ve ücretleri araştırmaktayım eş dost tanıdık olan varsa fikirlerinize açığım 

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2014, 11:32:00 ÖS »
Yeni teknen hayırlı uğurlu olsun tekrar çok sevindim ve çok güzel bir tekneye benziyor. Yavaş yavaş kendine gelir :)
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2014, 11:36:02 ÖS »
Ayrıca bence ilk işin arap sabunuyla güzelce tekneyi temizlemek olmalı :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

SCALICA BOYA - Arda

• Firma Yetkilisi
  • İleri Rehber
  • Ad Soyad: Arda Ç
  • Bulunduğu İl: Sakarya
  • Doğum Yılı: 1985
  • Tekne Adı: SCALICA
« Yanıtla #5 : Ocak 07, 2014, 07:57:06 ÖÖ »
Ayrıca bence ilk işin arap sabunuyla güzelce tekneyi temizlemek olmalı :D

önce temizlik :D

Ali Bey ; bakım onarım yaparken ihtiyacınız olacak malzeme konusunda yardımcı olmak isterim.
Epoksi Reçine - Elyaf - Macun - Boya - Vernik - ve aradığınız diğer kimyasallar....
https://www.youtube.com/results?search_query=scalica+boya

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #6 : Ocak 07, 2014, 02:00:52 ÖS »
Ahşap yat imalatı konusunda çok az türkçe kitap var..bu konuda en kapsamlı türkçe kaynak MEGEP'in kitapcıkları...bu kitapcıklara göz atarsan tamirat konusunda yardımcı olabilir sana..

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #7 : Ocak 07, 2014, 02:46:08 ÖS »
Megep  yayınlarını taramıştım tekrardab gözden geçiricem servet abi
arda bey epoksi ihtiyacımız olucak sanırım onarımda sizi düşünüyorduk zaten tekne karaya çıkmadan neyin ne akdar gerkli odlugnu anlıyamıyacagımızdan iletişime geçmek istemedim
volkan abicim çok saollasın arap sabunu paklarmı bilmiyorum epey bi işimiz ve yolumuz var

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #8 : Ocak 07, 2014, 03:22:36 ÖS »
İsmail Abiyle Sıksık Görüşüyorum Kopmamakla Birlikte Sitede Bu Şekilde Onarımda Yok Baştan Sona Belgeleyip Güzel Bir Çalışma Olucak Sanırım İstanbuldaki Dostlarıda bu serüvene dahil etmek istiyorum hem faal olarak hemde buradan bu sıralar istanbuldaki vinç durumu ve ücretleri araştırmaktayım eş dost tanıdık olan varsa fikirlerinize açığım

Ali Merhaba;

Çengelköydeki şantiyem için, Dudulludan kiraladığım 40 Tonluk Hiyap (Vinç) günlük 750+KDV şeklinde. İşi tam kafamda canlandıramadım bu tür vinçler işini görürmü bilemiyorum.

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #9 : Ocak 07, 2014, 06:38:17 ÖS »
önce tekneyi sudan çıkarınca onarım süresince barındıracak yer sorunu var.
Bugün Mimarsinanda Pars ı gördüm. ama karaya çıkmadan tam olarak nelerin ve nasıl yapılacağını kestirmek zor.
Mimarsinanda tanıdığım bir arkadaşımızın telefonunu sana verecem . onunla irtibata geçerek birşeyleri daha uygun yapabiliriz diye düşünüyorum.
Her halukarda bir maliyet çıkacak tabi , önemli olan en az maliyetle nasıl yapabilirizi bulmak
selamlar

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #10 : Ocak 07, 2014, 07:02:30 ÖS »
önce tekneyi sudan çıkarınca onarım süresince barındıracak yer sorunu var.
Bugün Mimarsinanda Pars ı gördüm. ama karaya çıkmadan tam olarak nelerin ve nasıl yapılacağını kestirmek zor.
Mimarsinanda tanıdığım bir arkadaşımızın telefonunu sana verecem . onunla irtibata geçerek birşeyleri daha uygun yapabiliriz diye düşünüyorum.
Her halukarda bir maliyet çıkacak tabi , önemli olan en az maliyetle nasıl yapabilirizi bulmak
selamlar

Karaya aldıktan sonra bence profesyonel bir göz'e ihtiyaç var...işçiliği kendiniz yapsanız bile bu işleri iyi bilen birinin yönlendirme yapması lazım..

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #11 : Ocak 07, 2014, 09:12:56 ÖS »
Özcan Abi Teşekkürler Araştırma Yapıyorum Şuanda Karar Verildiğinde Sizinle Özelden İletişime Geçerim

İsmail Abi İlgin İçin çok Teşekkür Ediyorum. İrtibattayız Zaten

Servet Abi Haklısınız İşi Bilen Kişilerle Bire Bire Yürüyebilecek Bir Restorasyon Olucak Ama Gene Bir Yapım Olucak Ve Bu İşi Ucuz Ve Düzgün Yapmak Gerekicek Her Koldan Her Yerden Araştırmaya Başladım. Sudan Çıkmasını  Bekliycem Şimdilik

Son Olarakta Picassa Linkleri değişti Fotografla Artık Klasörler Halinde yayımlıycam tek Bir Linkten Ulaşmak Avantajlı Ama Bir çok fotograf olucak ve karman çorman gidiceği için böyle birşey Yaptım

06.01.2014 Tarihindeki Tekne İncelemem  https://plus.google.com/photos/115030118462482023301/albums/5966227081811771025

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
« Yanıtla #12 : Ocak 07, 2014, 09:59:38 ÖS »
Son fotoğraflarda Pars'ın baya bir işi olduğu görülüyor :(  Bence ilk önce hangi işlemlerin yapılacağına dair detaylı bir liste hazırlanmalı. Listeden sonra malzeme tedariğine geçilmeli ki bu aşamada bende elimden gelen desteği vermeye hazırım. Ne,nerde ucuz,nekadar ucuz sürekli araştırıyorum zaten.İşçilik içinde en şanslı illerden birindesin. Çokta zor olmaz bence toparlanır Pars. Ama birazcık bütçeni yakıcak gibi görünüyor :D
Motoruda sağlam bir kontrol ettirmek lazım.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #13 : Ocak 07, 2014, 10:10:56 ÖS »
Son fotoğraflarda Pars'ın baya bir işi olduğu görülüyor :(  Bence ilk önce hangi işlemlerin yapılacağına dair detaylı bir liste hazırlanmalı. Listeden sonra malzeme tedariğine geçilmeli ki bu aşamada bende elimden gelen desteği vermeye hazırım. Ne,nerde ucuz,nekadar ucuz sürekli araştırıyorum zaten.İşçilik içinde en şanslı illerden birindesin. Çokta zor olmaz bence toparlanır Pars. Ama birazcık bütçeni yakıcak gibi görünüyor :D
Motoruda sağlam bir kontrol ettirmek lazım.

volkana katılıyorum bayagı bir onarım,yenileme var gibi..birde ustaya yaptıracaksanız bütce tahmininizin üstünde çıkar..

Ali Can GÜL

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #14 : Ocak 07, 2014, 10:13:22 ÖS »
Evet Bende Gördükten Sonra Bir Buhran Havası Kapladı. Yapılacak Listemde Şuanda 2 Net Olay Var
1-Sudan Çıkarmak
2-5 Cm Yakın Olan Kakamozu Islakken Temizlemek
3-Çürümüş Bölüm Ve Donanımı tespit Etmek

Bütçe Açısında Biz Tekneye 2 Kişi Girişiyoruz  Tekne Sahibinin Yeğenide Bana Maddi Açıdan Destek olucak Yük 2 ye bölünmüş olucak

Motor Yatağını geçen 2-3 Karış Bir Suda Kaldı Sanırım motor Pancar Motor Çok Büyük Bir Sıkıntı Beklemiyorum Beklenirsede Acısı Büyük Olucak Onu oradan Çıkarmak vs. Asıl Benim canımı Yakacak Olan Elektirik Tesisatı :D

Servet Abi Hafta Sonlarım Ve Hafta İçide Bir Günüm Boş Çok Detaylı Ve Altından Kalmayacak İşleri İçin Düşünüle Bilir Benim Düşüncem Benim Teknemi Bende Kimse Daha Özenli Ve İyi Yapamayacağı Ve Ustaya Verecek Paramda Yok İşin Aslı  :(