Gönderen Konu: AUTO CAD BİLEN YARDIM SEVEN BİR ARKADAŞ ARANIYOR.!  (Okunma sayısı 15979 defa)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
Ynt: AUTO CAD BİLEN YARDIM SEVEN BİR ARKADAŞ ARANIYOR.!
« Yanıtla #30 : Kasım 21, 2013, 09:36:24 ÖÖ »

Ozan; planın linki "http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=auto&tl=tr&u=http%3A%2F%2Fwww.zeglarstwo.sail-ho.pl%2F" benim ilgilendiğim "S-750 gövde geniş için - kiloluk sürümü. " alttaki "S-750 gövde yuvarlak solucan için - versiyon kılıç." sürüm için DXF dosyasını vermiş aşağıya ekledim. Autocad indirmeye gelince benim yaşımda yeni bir program öğrenmek  :-X
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #31 : Kasım 21, 2013, 10:27:06 ÖÖ »

Ozancığım; hem şu an geldiğim noktayı göstermek hemde tam anlamadığım bir hususu hem senden hemde Cad çizimler konusunda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan sormak istiyorum. Aşağıda peş peşe 3 resim koyuyorum

Bu resimde Ozan'ın elleri dert görmesin emek verip çizdiği 3. postadan bir bölüm. Omurgadan küpeşteye kadar olan kısımda görüleceği gibi oldukça fazla point var ve bu yine ekranda görüldüğü gibi dalgalı bir yüzey oluşturmuş. Ekranda böyle görülmesine rağmen bu çizgiler printerdan yada CNC de gayet düzgün ve pürüzsüz mü çıkar?

Bu resimdede S750 sayfasında yayımlanan DXF dosyada 3. postanın aynı görüntüsü var Omurgadan küpeşteye kadar olan kısımda görüleceği gibi 3 adet point var kısmen daha pürüzsüz. Ancak bu çizimde draft 35 cm ve açık denizleri hedeflediğimden dğerini yapmak istiyorum

Bu resimdede yine üçüncü postadan guide alınmış ve aradaki pointler çıkartılmış görüntü. Benim uzun zaman üzerinde çalıştığım husus eldeki JPEG dosyay alta koyup üzerinde kopya yaparken kullandığım yöntem. Bana göre iki pointi eğip bükmek, gerçek malzemeler üzerinde trizle çizmek giibi geliyor.

Buraya kadar kısımda sorun yok kopya oluyor ancak yinede tam emin olamıyorum çizgilerdeki sapma payı ne kadar olursa tolerans kabul edilebilir? İlgili, bilgili herkese muhabbetimle :)

M.Köstekçi

ozancirpan

• İleri Üye
  • ozancirpan.blogspot.com
    • Bi Dahamı Gelecez Dünyaya
  • Ad Soyad: Ozan ÇIRPAN
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1981
  • Tekne Adı: Rüzgar
« Yanıtla #32 : Kasım 21, 2013, 12:48:28 ÖS »
Mehmet Abi kusura bakma toplantım olduğu için hemen dönemedim, sorularına bilgim çerçevesinde yanıtlayayım.

Omurgadan küpeşteye kadar olan kısımda görüleceği gibi oldukça fazla point var ve bu yine ekranda görüldüğü gibi dalgalı bir yüzey oluşturmuş.

Çok fazla nokta olması 10x10 cm şeklindeki tarama alanına göre noktaların çıkarılmasından kaynaklı abi, postanın başından ortasından ve sonundan birer nokta seçip yay oluşturmaya çalışsaydım, tekne formunu tutturamazdım. Şöyle örnek vereyim, fotoğraftaki piksel sayısı arttıkça  netlik artıyor. Corel bilmediğim için, corel kısmına yorum yapamıyorum, ama ilk fırsatta coreli öğreneceğim.

Ekranda böyle görülmesine rağmen bu çizgiler printerdan yada CNC de gayet düzgün ve pürüzsüz mü çıkar?

Postalar dediğim gibi tarama alanına göre çıkarıldığı için parçalar şeklinde oluşmuştur. Dalgalı olarak gördüğün kısımlarda genel forma göre 1,3 mm gibi bir kaçıklık var. İmalat kısmında bu açıklık tolere edilebilir diye düşünüyorum.

Bu resimdede S750 sayfasında yayımlanan DXF dosyada 3. postanın aynı görüntüsü var Omurgadan küpeşteye kadar olan kısımda görüleceği gibi 3 adet point var kısmen daha pürüzsüz. Ancak bu çizimde draft 35 cm ve açık denizleri hedeflediğimden dğerini yapmak istiyorum

Gönderdiğin çizimi inceledim abi. Benim çizimimle aynı mantıkta çizilmiş ve o çizimdeki kaçıklık oranı 1,15 mm. Aramızda 0,15 mm fark var. Corelde 3 nokta referans alıp çizebilirsin abi ama genel forma ulaşmak için nokta sayısı fazla olması bence daha iyi. Kesimde belki pürüzsüz bir yüzey elde edemeyebilirsin ama tekne formuna bu şekilde daha yaklaşırsın.

Bu resimdede yine üçüncü postadan guide alınmış ve aradaki pointler çıkartılmış görüntü. Benim uzun zaman üzerinde çalıştığım husus eldeki JPEG dosyay alta koyup üzerinde kopya yaparken kullandığım yöntem. Bana göre iki pointi eğip bükmek, gerçek malzemeler üzerinde trizle çizmek giibi geliyor.

Bende o şekilde yaptım abi. Yalnız dediğim gibi ben referans nokta sayısını fazlalaştırdım. Aslında aramızdaki iki fark, referans nokta sayısı ve kullandığımız programlar.

Buraya kadar kısımda sorun yok kopya oluyor ancak yinede tam emin olamıyorum çizgilerdeki sapma payı ne kadar olursa tolerans kabul edilebilir? İlgili, bilgili herkese muhabbetimle :)

Bu arada el elden üstündür. Çizimle alakalı Ersan Beyinde yorumunu bekliyorum. Kolay gelsin.

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #33 : Kasım 21, 2013, 12:57:31 ÖS »
Merhaba herkese,

illustrator Cs5 veya Cs6 kurma imkanınız var mı acaba ?

AutoCad çizimleri çok düzgün bir şekilde copy paste şeklinde bile ala biliyorsunuz herhangibir export yapmanıza gerek kalmadan.

Bana Cad dosyasını yollayabilirmisiniz.

Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #34 : Kasım 21, 2013, 01:18:24 ÖS »
Estağfurullah kusur ne demek ben işinin arasında sana angarya çıkarttım sanırım esas sen hakkını helal et. :-[
Ozan senin cevabı okurken; düştüğüm bir yanlışında farkına vardım. ??? Ben çizimi yapıyor, üst üste binip binmediğini de kontrol etmek için %5.000 yada %10.000 bazende " %405.651 Corelde maksimum zoom sınırı" büyütüp öyle bakıyordum.

Farkında olamadığım şey yada atladığım detay: büyütünce gördüğüm dalgalı pürüzlü görüntünün 1/1 oranında aslında milimler değil bazen mikronlar ölçeğinde olabileceğini atlıyormuşum. :-X onu farkettim ;D

Ayrıca ısrarla hatırlatmak isterim postalar çizilirken posta derinlikleri için mutlaka 99c nolu resimle birlikte çalışılmalı. Model çalışmasında farketmiştim omurgada sanırım iki yerde çok hafif çökme yapıyordu.

Aslında sıfır pürüz önemli elbette.... ama el işçiliği ile yapmaya çalıştığımız işte sanırım " bu kadar kusur kadı kızındada olur " yorumuna sığınmak gerek.

Osman Uysalın bir başka başlık altında dediği gibi "Bu kadarcık sapmada arma , dümen vs. vs. deki değişiklikleri anlamak için ise zannımca 10 sene yelken seyri tecrübesi lazımdır." haklı !

Bir yerde okumuştum. Tekne çizimlerinde iş bittikten sonra birde çizgiler üzerinde pürüzlülük grafiği çıkarıyorlarmış. Sağolasın en azından birşeyin farkına vardım :D

Bir başka forumda bir arkadaşımızın imzasında "  Hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı değiliz! " yazıyordu ne kadar doğru bir söz!

Zaman ayırıp ilgilenen, emeği geçen tüm dostlara sonsuz teşekkürler :)
M.Köstekçi

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #35 : Kasım 21, 2013, 03:55:12 ÖS »
Merhaba herkese,

illustrator Cs5 veya Cs6 kurma imkanınız var mı acaba ?

AutoCad çizimleri çok düzgün bir şekilde copy paste şeklinde bile ala biliyorsunuz herhangibir export yapmanıza gerek kalmadan.

Bana Cad dosyasını yollayabilirmisiniz.

Ersan bey kurmak sorun değilde ;) aslında sorun bende yıllarca elektronikle bilgisayarla bıkkınlık derecesine kadar uğraşıp kendimi emekli edip tam ayaklarımı uzatıp keyif yapacam derken bu işlere kalkışmam. ::)

Aslında suçun tamamı bana ait değil  ??? Teknesine insanların araştırma konusu olabilecek bir kuşun adını "Devekuşu"  isim diye koyan İsmail Oruç kişisinde :D ne işin var kardeşim sende herkes gibi lale male çiçek adı koy gitsin :D adamın aklını karıştırıyorsun deemi ;D
M.Köstekçi

ozancirpan

• İleri Üye
« Yanıtla #36 : Kasım 21, 2013, 04:36:46 ÖS »
Helali hoş olsun abi. Yalnız senin yüzünden bu vesileyle direkt olmasa da tekne yapım işine girmiş oldum. Artık şişme bot - d4 falan birşeyler yapacağız bizde. O zehirli iğneyi vurdun bana artık rahat duramam.

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #37 : Kasım 21, 2013, 04:50:08 ÖS »
:D Nezle, grip virüsleri oldukça enteresan bir türdür. Sürekli değiştikleri için neredeyse önlenmesi imkansızdır ve bir ailede biri enfekte oldumu ailede herkes nasibini alır. ::)  Eeeeee bizde kocamaaaan bir aileyiz ;) sanırım anlaşıldı  :D

Sen yine mesleğinle bir şekilde ilgili sayılırsın. Ben bir arkadaşa "devekuşu çiftliği" araştırması yaparken yutmuştum o zokayı. ::D
M.Köstekçi

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #38 : Kasım 21, 2013, 07:52:45 ÖS »
Mehmet abi, 1-2 mm. den bahsediyorsun, dekopaj testerenin kalınlığı o kadar yahu :D :D :D

Bu arada dayanışmayı da tebrik etmek isterim elinize sağlık ;)

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #39 : Kasım 21, 2013, 08:02:16 ÖS »
  Mehmet, postaları yaparken ne kadar dikkat edilse de bir iki cm lik kaçmalar muhakkak oluyor  Haklısınız İbrahim bey uzun sayılacak bir zaman bunu gözden kaçırmışım. Zoomlanmış ekranda debelenip duruyormuşum fakat stingerleri çekerken, stingerler yolunu buluyor ve o hataları revize ediyor. onun için stingerleri tam boy olacak şekilde dışarıda birleştirdikten sonra yerine monte etmeli ve arada kalan boşlukları vidalarla çerçevelere zorlayarak bitiştirmek yerine buraları başka yöntemlerle dldurmak.  Ben bırakacağım çerçevelerde karşılaştığım durumlarga Epoksi+talaş karışımı macun ile buraları doldurdum.

Ben bildiiğiniz gibi "strip plank laminate veneer" yöntemi ile yapacağım. içi varsın çok şık olmasın ama konstrüksiyon sağlam olsun istiyorum bu nedenle Türk Loydun konstrüksiyon önerilerini dikkate almayı düşünüyorum. Konstrüksiyonda kullanacağım birleştirmelere ilişkin tasarıları toparlıyorum.   http://vitaminl.tv/video/1160?ref=fbs     bu ve benzeri denizlerde dağılma endişesi olmadan gönül rahatlığı ile dolaşmak istiyorum

Gerçi strip plank konusunda hala kararsızım 2x2cm çıtalar üzerine 4mm üçkat kontrplak kaplayınca elyaf epoksi 35 mm kalınlık olşturuyor, ciddi bir ağırlık.
İzmirden Koray beyle tanışmıştık O da kendi teknesini yapanlardan "masif ahşabı kaplamaya sokma bişekilde su alırsa zaptedemezsin. üç yerine dört kat kontrplak kapla yeter" demişti. Bu konuda sizler ne dersiniz fikrinizi öğrenmek isterim :)

Ayrıca konstrüksiyon konusunda bilmediğim farklı yöntemler varmı bilen varsa bizlerle paylaşabilirlermi?
M.Köstekçi

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
« Yanıtla #40 : Kasım 21, 2013, 08:10:07 ÖS »
Mehmet abi, 1-2 mm. den bahsediyorsun, dekopaj testerenin kalınlığı o kadar yahu :D :D :D

Bu arada dayanışmayı da tebrik etmek isterim elinize sağlık ;)

Yaaaa ehtiyarlık işte Sedatım yaşlanınca 39 dan fazla tilki sığmıyor kafaya sıkışıncada kuyruklar kördüğüm oluyor ??? bak İbrahim beyin başka başlıkta yazdığı yazıya  yazdığım cevabı buraya yapıştırmışım  :-[

M.Köstekçi

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #41 : Kasım 21, 2013, 09:09:03 ÖS »
bence de sadece kontra yapsan daha iyi olur gibi

ozancirpan

• İleri Üye
« Yanıtla #42 : Kasım 22, 2013, 09:07:49 ÖÖ »
Ben bildiiğiniz gibi "strip plank laminate veneer" yöntemi ile yapacağım. içi varsın çok şık olmasın ama konstrüksiyon sağlam olsun istiyorum bu nedenle Türk Loydun konstrüksiyon önerilerini dikkate almayı düşünüyorum. http://vitaminl.tv/video/1160?ref=fbs     bu ve benzeri denizlerde dağılma endişesi olmadan gönül rahatlığı ile dolaşmak istiyorum

Abi videoyu seyrettikten sonra içim ürperdi. Deniz sevdamı sorguluyorum şu an.

ErsanAkpınar

• İleri Üye
  • ersanakpinarr@gmail.com
  • Ad Soyad: ersan akpınar
  • Bulunduğu İl: istanbul
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #43 : Kasım 22, 2013, 09:28:56 ÖÖ »
Ben bildiiğiniz gibi "strip plank laminate veneer" yöntemi ile yapacağım. içi varsın çok şık olmasın ama konstrüksiyon sağlam olsun istiyorum bu nedenle Türk Loydun konstrüksiyon önerilerini dikkate almayı düşünüyorum. http://vitaminl.tv/video/1160?ref=fbs     bu ve benzeri denizlerde dağılma endişesi olmadan gönül rahatlığı ile dolaşmak istiyorum

Abi videoyu seyrettikten sonra içim ürperdi. Deniz sevdamı sorguluyorum şu an.

Adam deniz altı gibi balıkçı teknesi yapmış :) batıp batıp çıkıyor sanki.
Playboy Runabout 14'
İnstagram @playboyrunabout

https://goo.gl/photos/NzWfiTrDyQxR5z3J8

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #44 : Kasım 22, 2013, 09:46:39 ÖÖ »
Biseyy olmazzzzz :D Batmakta cikmakta insanlar icin :D Bata cika adam olcaz :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!