Gönderen Konu: Pilgrim 590 Tekne Yapımı-Osman Okan Uysal  (Okunma sayısı 105437 defa)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: Pilgrim 590 Tekne Yapımı-Osman Okan Uysal
« Yanıtla #105 : Haziran 30, 2014, 09:38:32 ÖS »

hoş geldin bebek.! gözün aydın osman..

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #106 : Temmuz 25, 2014, 11:38:06 ÖÖ »
Teşekkür ederim Servet abi ve diğer dostlar.

dincel_067

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: mustafa
  • Bulunduğu İl: zonğuldak
  • Doğum Yılı: 1965
« Yanıtla #107 : Temmuz 26, 2014, 11:37:51 ÖS »
Teşekkür ederim Servet abi ve diğer dostlar.
allah bağışlasın allah mürvetini gormek nasip etsin

bym4c17

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Yafes Fırat MACİT
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 2012
« Yanıtla #108 : Temmuz 31, 2014, 04:09:47 ÖS »
C.C. analı, babalı büyütsün

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #109 : Ağustos 22, 2014, 02:08:34 ÖS »
Arkadaşlar , hepiniz sağolun. Hem bebek , hem işteki konum değişikliğim nedeni ile bir süre ara vermek mecburiyetinde kalmıştım. Ancak haftaya yeniden iş başına geçeceğiz.

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #110 : Kasım 12, 2014, 03:42:03 ÖS »
Herkes iyidir umarım. Sizleri özledim yahu.

Ben bir kaç haftadır yeniden tekneme başladım çok şükür. Bu aralar zımpara mazun zımpara macun zımpara astar zımpara macun gidiyorum. Tekne yapmanın benim için en zor yanı bu oldu... Bitmiyor mübarek.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #111 : Kasım 12, 2014, 06:04:58 ÖS »
Herkes iyidir umarım. Sizleri özledim yahu.

Ben bir kaç haftadır yeniden tekneme başladım çok şükür. Bu aralar zımpara mazun zımpara macun zımpara astar zımpara macun gidiyorum. Tekne yapmanın benim için en zor yanı bu oldu... Bitmiyor mübarek.

Abi sende kendiniz özlettin valla nerelersin :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #112 : Kasım 12, 2014, 08:03:14 ÖS »
Hımm demek ki ufaklık mamasını kendi yer, tuvalete gider olmuş. ;) Osman nihayet bulaşık, bez yıkamaktan kurtulmuş aramıza dönmüş... :D
Valla bir kayboldun, pir kayboldun.  :) Mızmızlanmaya hakkın yok bunu sen istedin; çağırsan gelirdik   :P
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #113 : Kasım 14, 2014, 01:43:20 ÖS »
Eyvallah dostlar , sadece bebek değil abi iştede konum değişikliğim vardı , bir süre süreki seyahat etmek zorunda kaldım. Ama geçti artık , buralardayım.

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #114 : Aralık 08, 2014, 10:52:54 ÖÖ »
Herkese iyi günler , macun zımpara devam gidiyoruz bakalım. Şu macun işi esnasında ortaya çıkan gözenekli yapıdan usandım desem yeridir. Teknenin bazı yerlerini sanki isviçre peyniri ile macunlamışım gibi. bir sürü gözenek var. Ne yaptı isem önüne geçemedim bu durumun. Tekne yapmaya kalkacak ardaşalara bu konuyu araştırmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Benim yaptığım ilk tenkedede bu sorn vardı. İkinci teknede her macun çekişte aletleri temizledim. Hava sıcaklıklarını kolladım , tesviye için klavuz kullandım ama yinede sorun çıkıyor.

Üretici arkadaşlardan ve deneyimli abilerimizden bu soruna bir el atmalarını bekliyorum.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #115 : Aralık 08, 2014, 11:08:02 ÖÖ »
Herkese iyi günler , macun zımpara devam gidiyoruz bakalım. Şu macun işi esnasında ortaya çıkan gözenekli yapıdan usandım desem yeridir. Teknenin bazı yerlerini sanki isviçre peyniri ile macunlamışım gibi. bir sürü gözenek var. Ne yaptı isem önüne geçemedim bu durumun. Tekne yapmaya kalkacak ardaşalara bu konuyu araştırmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Benim yaptığım ilk tenkedede bu sorn vardı. İkinci teknede her macun çekişte aletleri temizledim. Hava sıcaklıklarını kolladım , tesviye için klavuz kullandım ama yinede sorun çıkıyor.

Üretici arkadaşlardan ve deneyimli abilerimizden bu soruna bir el atmalarını bekliyorum.

polisanın macununu kullandım (epoksi ve polüretan) iki cinsindede gözenekle karşılaşmadım macun çektiğim yerlerde..

Mehmet Köstekçi

• İleri Rehber
  • costek@gmail.com
  • Ad Soyad: Mehmet Köstekçi
  • Bulunduğu İl: Mersin
  • Doğum Yılı: 1957
  • Tekne Adı: Olacak inşallah
« Yanıtla #116 : Aralık 08, 2014, 12:25:44 ÖS »

Osman macunu karıştırırken mixer mi kullandın? Sanırım o gözeneklerin nedeni hava kabarcığı olabilir. Kullandığımız malzeme çift komponentli ve de süreli bir ürün olduğundan dinlendirmek mümkün değil mixer kullanmamak lazım. Bir spatula kullanmak en iyisi olsa gerek.
M.Köstekçi
---bu son fasıldır ey ömrüm, artık denizde geç---

https://photos.app.goo.gl/YspPZu46Kf2jCvU28

osmanuysal

• İleri Rehber
« Yanıtla #117 : Aralık 08, 2014, 01:13:23 ÖS »
Yok Mehmet abi mikser kullanmadım ve spatula ile yaptım ve her karışım miktarım takribi 150 gr kadardı ve inan her karışım uygulamasından sonra spatulaları aseton veya tiner ile iyice temizledim. Benim tahminim macunun ya fazla kalın olması yada içindeki dolgu malzemesinin fazla miktarda olması , sanki biraz daha akışkan bir macun olsa daha iyi çalışılır gibime geliyor. Ardadan ikinci kez istediğim macunu biraz daha kıvam olarak cıvık istedim. Sanki ikinci gelen macunda göreceli olarak sorun ortadan kalkmıştı ama bana kalırsa yinede yeterli değildi.

Bu arada bir kaç denemede macun cıvık olsun diye içine epoxy tiner ekledim , istenen sonucu aldım. Ama Arda telefonda macunun solventsiz olduğunu , bunun kabarcık oluşumuna neden olabileceğini söyleyince epoxy ile inceltmeyi bıraktım.

Gözlemim ise Ardanın söylediğinde doğruluk payı vardı ama yüzey olarak değil , iç yapı olarak , çünkü macun uygulama sonrası kaymak gibi düzdü fakat zımparalayınca tahminen 20 cm x 15 cm kadar alanda 10 tane kadar gözenek çıkıyordu , normal uygulamada sorun olan yerlerde bu sayı 70 - 80 civarı idi.

Tekrar diyorum abilerim , zannımca macun kalın düşüyor , tabi benimle aynı malzemeyi kullanan diğer arkadaşların fikirleri veya uygulama sonrası tespitleride önemli.

Birde öyle birşeyki bazı çektiğim macunlar mükemmel ötesi düzlükte , bazıları peynir gibi. Bu işçilik açısından çok kötü oluyor. Çünkü bu gözenekleri kapatmak için çekilen macunda deliklerin içine tam girmiyor. Kabarçıklı bir yapı oluşturuyor. Tekrar tekrar macun ve zımpara çekmek zorunda kalıyoruz.

Servet abi bu sorunu yaşamadığını söylemiş başka bir markada , buda yine bana aynı şeyi düşündürtüyor istemedende olsa.

Servet abi sana bir sorum var acaba senin kullandığın macunun kıvamı nasıldı? Benimki karışımın hemen sonrası bal kıvamı gibi oluyordu. ilk 5 dakika sonrası süzme yoğurt gibi zaten fazla yapmadığım için sonrasını hatırlamıyorum.

Bu arada Adanada Temsa fabrikasında çalışan boyacı / kimya mühendisi bir arkadaşım durumu görünce macun içindeki dolgu maddesinin mikron derecesinin büyük olabilceğini , bununda helvalaşma diye tabir ettikleri bir durumu ortaya çıkarabileceğini söylemişti. Onun demesi ile bir test yaptık , iddiası şuydu , macun dolgu maddesinin büyük olması nedeni ile uygulamada çok ince film tarzı bir macun çekiminde , macunun bitiş noktalarında helva benzeri dağılmalar olabileceği idi. Tabi üstün körü denedik aynen dediği olmuştu. Ne derece doğru bilmiyorum. Sallamış ve tutmuşta olabilir.

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #118 : Aralık 08, 2014, 01:15:25 ÖS »
Ben de Polisan epoksi macun kullandım. Macun oldukça yumuşaktı, benzer bir sorunla karşılaşmadım.
Ne mutlu Türküm diyene.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #119 : Aralık 08, 2014, 02:27:38 ÖS »
osman kıvamı süzme bal ile s.yoğurt arası diyeyim..macunu boyacı küreğinde çelik spatula ile iyice karıştırıp,5 dakikada  dinlendiriyordum (kullanım talimatında öyle yazıyordu)  sürülmesi ve zımparası gayet iyi (bu iyimi kötümü bilemiyorum)..derin oyuklarda akma yapma temayülü var macunun,donmaya yakın bu tip yerlere geri dönüş yapıp düzeltiyordum..bunun dışında reaksiyon süresinin sonunda gayet sert,taş gibi bir yüzey oluşuyor...yaklaşık 3+3 kilo kullandım gözenek oluşumuna rast gelmedim..Arda'nında söylediği gibi epoksi macun ve yapıştırıcılarda incelsin veya herhangi bir nedenle aseton,tiner vb incelticiler kullanmayın..tiner,aseton gibi solventleri yalnızca takımların ve yüzeylerin temizliğinde kullanın..