Gönderen Konu: 4 Zamanlı Motor Çalıştırma ve Kullanım (Yardım)  (Okunma sayısı 13098 defa)

alidag

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Ali Dağd
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1993
4 Zamanlı Motor Çalıştırma ve Kullanım (Yardım)
« : Nisan 20, 2013, 02:15:42 ÖÖ »

Merhabalar , 5hp 4 zamanlı bir motor aldım.Bu konuda acemiyim o yüzden sorularım olucak (maalesef türkçe kullanma klavuzum yok) .Önden genel geniş kapsamlı bir soru sorıyim
1-Yapmam gereken ve dikkat etmem gereken en önemli şeyler neler ?
diğer sorularımsa şöyle
2- Motoru çalıştırırken deponun kapağının üstündeki şeyi açıp hava alabilmesini sağlıyorum sonra daha ilk çalıştırma olduğu için jigleyi açıp , ipi çekiyorum motor çalıştıktan sonra veya çalışır gibi olup stop ettikten sonra jigleyi kapıyorum ve eğer stop ettiyse bile jigle kapalı haldeyken ipi çekip çalıştırıyorum buraya kadar doğrumudur yoksa jigle açık bir süre çalışmalı mı ?
3-Bu jiglenin tam olarak amacı nedir yani depo tamamen boşalmadığı sürece tekrar hiç açmıycakmıyım yoksa motor soğuk olduğu her zaman onu açıp mı çalıştırıcam ?
4-Gaz çok açıkken vitesi ileri alamam gerekli peki yine gaz açık giderken vitesi boşa alabilirmiyim yoksa hızı düşürmelimiyim ?
5-Rodajı nasıl yapmalıyım vitestemi boştamı ne kadar gazla ne şekilde ?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: 4 Zamanlı Motor Çalıştırma ve Kullanım (Yardım)
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2013, 08:44:55 ÖÖ »

googlede arandımı bulunuyor :)..

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2013, 10:30:56 ÖÖ »
Merhabalar , 5hp 4 zamanlı bir motor aldım.Bu konuda acemiyim o yüzden sorularım olucak (maalesef türkçe kullanma klavuzum yok) .Önden genel geniş kapsamlı bir soru sorıyim
diğer sorularımsa şöyle
2- Motoru çalıştırırken deponun kapağının üstündeki şeyi açıp hava alabilmesini sağlıyorum sonra daha ilk çalıştırma olduğu için jigleyi açıp , ipi çekiyorum motor çalıştıktan sonra veya çalışır gibi olup stop ettikten sonra jigleyi kapıyorum ve eğer stop ettiyse bile jigle kapalı haldeyken ipi çekip çalıştırıyorum buraya kadar doğrumudur yoksa jigle açık bir süre çalışmalı mı ?
3-Bu jiglenin tam olarak amacı nedir yani depo tamamen boşalmadığı sürece tekrar hiç açmıycakmıyım yoksa motor soğuk olduğu her zaman onu açıp mı çalıştırıcam ?
4-Gaz çok açıkken vitesi ileri alamam gerekli peki yine gaz açık giderken vitesi boşa alabilirmiyim yoksa hızı düşürmelimiyim ?

Arkadaşım iyi günler , aramıza hoşgeldin öncelikle ;

Hangi motoru aldınız bilmiyorum ama 4 zamanlıda olsa 2 zamalıda olsa prensip sorduğunuz sorulara göre aynıdır.

Jigle motorun boşta iken ısınması için kullanılır. Bu moturu kullandığınız esnada boşa alma durumuzda motorun stop etmemesi için gereklidir.

Ben olsam , jigleyi açar , hava filtresini açar (kapalı sistemler çıkmış) motoru öyle çalıştırırım ve boşta iken (her motorun ayrıdır) bir süre motoru çalıştırırım sonra jigleyi indiririm motor stop etmiyorsa tamamdır , yeterli şekilde ısınmıştır. Zaten deniz motorları motorları genellikle 3 vitesli oluyor , ileri - geri - boş olarak (tabi bunu bizim kullandığımız aralıklar için söylüyorum). Birde deniz motorlarında vitesle gaz birbirleri ile bağıntılıdır , yani boşa aldığınızda teknenin kayma hızı ne olursa olsun motorunuz rölantiye düşecektir zaten. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey motor ileri veya geri viteste iken çalıştırma yapmayacaksınız. Bilgim dahilinde diyebileceklerim bunlar.

alidag

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2013, 12:34:04 ÖS »

googlede arandımı bulunuyor :)..

Çok teşşekürler fakat ben aradım bulamadım :) Sanırım siz genel olarak kullanım klavuzu diye arttınız bu aklıma gelmemişti

alidag

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2013, 12:36:25 ÖS »
diğer sorularımsa şöyle

Arkadaşım iyi günler , aramıza hoşgeldin öncelikle ;

Hangi motoru aldınız bilmiyorum ama 4 zamanlıda olsa 2 zamalıda olsa prensip sorduğunuz sorulara göre aynıdır.

Jigle motorun boşta iken ısınması için kullanılır. Bu moturu kullandığınız esnada boşa alma durumuzda motorun stop etmemesi için gereklidir.

Ben olsam , jigleyi açar , hava filtresini açar (kapalı sistemler çıkmış) motoru öyle çalıştırırım ve boşta iken (her motorun ayrıdır) bir süre motoru çalıştırırım sonra jigleyi indiririm motor stop etmiyorsa tamamdır , yeterli şekilde ısınmıştır. Zaten deniz motorları motorları genellikle 3 vitesli oluyor , ileri - geri - boş olarak (tabi bunu bizim kullandığımız aralıklar için söylüyorum). Birde deniz motorlarında vitesle gaz birbirleri ile bağıntılıdır , yani boşa aldığınızda teknenin kayma hızı ne olursa olsun motorunuz rölantiye düşecektir zaten. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey motor ileri veya geri viteste iken çalıştırma yapmayacaksınız. Bilgim dahilinde diyebileceklerim bunlar.
Çok teşekkürler dediklerinize dikkat edicem  :)

alidag

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 21, 2013, 10:00:18 ÖÖ »
Bir şey daha sormak istiyorum ,kullandığım yağın kalitesi ne kadar önemli ? 4 zamanlı normal motor yağ ile marin yağlar farklı mı? Tavsiye ediceğiniz bir yağ var mı?

osmanuysal

• İleri Rehber
  • Sevme dünya beni , seviyorum seni...
  • Ad Soyad: Osman Okan Uysal
  • Bulunduğu İl: adana
  • Doğum Yılı: 1979
  • Tekne Adı: TURNA
« Yanıtla #6 : Nisan 21, 2013, 08:34:33 ÖS »
Hocam normal yağlar köpürüyor , bir kaç kez gördüm bu durumu. Galiba nem çokluğundan.

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #7 : Nisan 21, 2013, 09:15:02 ÖS »
Bir şey daha sormak istiyorum ,kullandığım yağın kalitesi ne kadar önemli ? 4 zamanlı normal motor yağ ile marin yağlar farklı mı? Tavsiye ediceğiniz bir yağ var mı?
Ben 2 zamanlı motorum için Shell'de satılan marin yağı kullanmıştım. 4zamanlı içinde vardı. Ancak her shellde bulunmuyor sahil kesimine yakın shellerde oluyor. Tavsiye ederim.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!