Kendi Teknem Var > Teknede Elektrik

Hayrına Tekneye Elektrik Projesi ?

(1/8) > >>

vlkanaydin:
Suerte Vogo için ''Hayrına'' elektrik projesi çizebilecek bir büyüğümü/kardeşimi aramaktayım :D

Tesisatı yapabilecek arkadaşlarım var ancak bana söyledikleri elimizde bir proje olsa daha rahat ve doğru yaparız demekteler. Elektrikten hiç anlamıyorum malesef.

Tesisat yapılacak noktada proje çizimi yardımı istiyorum :(

Teknede kullanacağım elektrikli ekipmanlar

-Sintine pompası
-Hidrofor
-Seyir lambaları
-12 V TV-Radyo
-İç aydınlatma

Destekleriniz için teşekkürler. 

lego64:
Volkan kardeşim,
elektrik projesi çizilir, ancak 12/220v. invertör ve jeneratör kullanıp kullanmayacağın, akü sistemin, bu akü sistemini ne şekilde kullanacağın, kamara aydınlatması, seyir ışıkları vede en önemlisi buz dolabı (mini) vs. mutfak aracı kullanıp kullanmayacağın
, buna ilaveten seyir için gerekli donanımdan ne kadarını teknende bulunduracağına bağlı olarak değişir. ben senin mail adresine ingilizce bir elektrik kitabı yolluyorum temel pernsipler orada var. umarım yardımcı olur.

Sunay Gönenden:
Volkan'cığım,
Bütün bunları (elektrik, pis su, temiz su v.s projeleri) bizimle paylaşmanı bekliyorum.
 :)

vlkanaydin:

--- Alıntı yapılan: Sunay Gonenden - Nisan 07, 2013, 08:31:14 ÖS ---Volkan'cığım,
Bütün bunları (elektrik, pis su, temiz su v.s projeleri) bizimle paylaşmanı bekliyorum.
 :)

--- Alıntı sonu ---

Sunay Abi düşündüğüm temiz su projesini paylaştım ancak elektrik benimde elimde yok :D

vlkanaydin:

--- Alıntı yapılan: lego64 - Nisan 07, 2013, 10:44:56 ÖÖ ---Volkan kardeşim,
elektrik projesi çizilir, ancak 12/220v. invertör ve jeneratör kullanıp kullanmayacağın, akü sistemin, bu akü sistemini ne şekilde kullanacağın, kamara aydınlatması, seyir ışıkları vede en önemlisi buz dolabı (mini) vs. mutfak aracı kullanıp kullanmayacağın
, buna ilaveten seyir için gerekli donanımdan ne kadarını teknende bulunduracağına bağlı olarak değişir. ben senin mail adresine ingilizce bir elektrik kitabı yolluyorum temel pernsipler orada var. umarım yardımcı olur.

--- Alıntı sonu ---

Levent Abi çok teşekkür ederim kitapçık bana ulaşmış ancak hiçbirşey anlamadım :( Yani o kitabı anlayabilecek bilgim yok :(
İnvertör jeneratör vs gibi sistemleri kullanmayacağım okadar lükse gerek olduğunu düşünmüyorum.

Temel olarak aklımdaki şu.
Akünün beslenmesi
- motordan gelen şarj ve sahil beslemesi akü şarjı şeklinde olur diye düşünüyorum. Yani 220 ye bağlandığım zaman akülerim şarj olur şarj aleti ile ben aküyü kullanmaya devam ederim.

Teknede kullanacağım elektrikli aletler belirli.

-Hidrofor
-Sintine pompası
-İskele-Sancak, havuzluk direk tepesi dış aydınlatma
-Baş kamara,kıç kamara ve tekne ortası led aydınlatma iç aydınlatma.
-Çok fonksiyonlu 12 v Tv( Radyo,mp3 player özellikleri olan)

Şimdilik bunlar dışında kullanmayı düşündüğüm ekstra elektirkli ekipman yok gerek te duymam heralde okadar teknolojik bir sistem istemiyorum. Tekneyi makineler değil ben kullanmalıyım.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git