Kendi Teknem Var > Tekne Römorkleri

Tekne Romork ve Tip Onay Belgesi

(1/5) > >>

andersen:
Tekne için kullanılan romorklerde, Tip Onay Belgesi olması zorunluluğu olduğunu öğrendim. Piyasada üretilen ucuz romorklerin hiç birinde de Tip Onay Belgesinin olmadığı söyleniyor.
Aramızda araç çeki demirine bağlı aktif romork kullanan arkadaşlar bu konudaki fikirlerini yazabilirler mi? Trafikte bu konuda sıkıntı yaşayanlar oldu mu? Tip Onay Belgeli uygun fiyatlı romork üreticileri var mı?

andersen:
Aşağıdaki linkten bir alıntıyı sizlerle paylaşmak istedim. Durum böyleyse çok kötü.

http://www.balikpesinde.com/tekne-romorku-alacaklar-icin-onemli-uyari/

Artık maksimum 750 kg’ye kadar olan römorklar içinde römorkun kendi ruhsatı ve ayrı plakası olma zorunluluğu getirildi.

Lakin sıkıntı burada ortaya çıkıyor.İlgili römorkun ruhsat sahibi olabilmesi için,sanayi bakanlığı ilgili römork üreticisinden birçok belge ve yeterlilik istiyor.Bu belgeleri sanayi bakanlığına vermekte yeterli değil.sonrada onay süreci başlıyor.Eğer evraklar ve yeterlilik mevcut ise imalatçı ürettiği römorklara ruhsat çıkarttırabilecek yeterliliğe yaklaşık 8 ay gibi bir sürede ulaşabiliyor.Buda,bu yaz sezonu için birçok römork imalatçısı için zor günler demek.
Türkiye’de ki bu tip römork üreten imalatçılarının neredeyse %95′si şuan bu belgeye sahip değil.Ender sahip olan firmalar ise ortalama 1500 tl değerindeki römorka 3000 tl gibi fahiş fiyatlar vermekteler.

İşin ilginç yanı,trafik uygulamalarında ceza kesen otoritede de mevcut,buna müsahama gösterende,

Şu dönem bir römork almayı planlıyor iseniz,imalatçıdan bu belgeyi isteyin.Size yok öyle birşey ne ruhsatı tepkisi verecekler ama konuya vakıf olduğunuzu anladığınızda belge için başvurduklarını beklediklerini vs anlatacaklar.

Dolayısı ile şu dönemlerde römork almayı planlayan arkadaşlarımızın bu konuya dikkat etmeleri,yarın itibarı ile hukuksal sorun yaşamamaları için çok önemlidir,

andersen:
İEM 'e göndermiş olduğum bilgi alma yazıma cevap geldi. Aşağıda ekledim.

28/03/2013  tarih ve ***  sayılı  bilgi edinme  başvurunuz  incelenmiş olup;
750 KG ve altı römorklarda tescil zorunluluğu yoktur ve römorku aracın plakası ile kullanılır
Bilgilerinize.

Sonrasında gittim bir romork aldım.  ;D ;D ;D

Bu arada bir bilgi daha. Romork ile otoyol'da ve köprü geçişerinde yapılan geçişlerde, 750 kg altı romorklar araç ile birlikte ücretsiz geçiyor. Ek bir ücret taep edilmiyor.
Bu bilgiyide Karayolları OGS biriminden aldım.

göksu:
Bilgilendirme için teşekkürler Selçuk bey. Hayırlı olsun römorkunuz, güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

andersen:
Çok teşekkür ederim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git