Gönderen Konu: Devekuşu -2  (Okunma sayısı 142663 defa)

cihan35

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: cihan pehlivan
  • Bulunduğu İl: izmir
  • Doğum Yılı: 1972
  • Tekne Adı: henüz yok
Ynt: Devekuşu -2
« Yanıtla #105 : Haziran 19, 2013, 12:23:11 ÖÖ »

kolay gelsin ,en kısa zamanda tamamlamanızı ümit ederim.
cep numaralarım 0532 7488775 tcel - 0531 6408251 vdfon

carta

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ali dursun
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #106 : Haziran 19, 2013, 12:56:04 ÖÖ »
İsmail bey merhaba,

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bu tekneyi sitesinde de inceledim ama daha önce yapılmış bir  örneğini göremedim.  Siz ilk yapanmı olacaksınız?
Tekrardan kolay gelsin.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #107 : Haziran 19, 2013, 10:15:37 ÖS »
kolay gelsin ,en kısa zamanda tamamlamanızı ümit ederim.

tamamlar..tamanlar bu 3. teknesi..
hızını alamaz bundan sonra akdenize filo bile indirir..
savulun küffar Oruçoğlu İsmail geliyor :)..

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #108 : Haziran 20, 2013, 08:52:53 ÖS »
İsmail bey merhaba,

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bu tekneyi sitesinde de inceledim ama daha önce yapılmış bir  örneğini göremedim.  Siz ilk yapanmı olacaksınız?
Tekrardan kolay gelsin.

Büyük bir ihtimallle ilk uygulama

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #109 : Haziran 20, 2013, 08:53:54 ÖS »
Son durum. 20.Haziran 2013 19.00
Üç günlÜk uğraşı ve yorgunluk sonucu gelinen nokta

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #110 : Haziran 20, 2013, 10:42:31 ÖS »
İsmail 3 günde tekneyi çattın valla,helal olsun..kablo bağımı kullanıyorsun İsmail,esnemiyormu?

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #111 : Haziran 21, 2013, 11:47:44 ÖÖ »
Hay maşşallah ;)

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #112 : Haziran 22, 2013, 12:31:50 ÖÖ »
İsmail 3 günde tekneyi çattın valla,helal olsun..kablo bağımı kullanıyorsun İsmail,esnemiyormu?

Polis bile aynı kelepçeyi kullanıyo

ismailoruc

• İleri Rehber
Ynt: Devekuşu -2 10 günlük çalışmanın özeti
« Yanıtla #113 : Haziran 22, 2013, 09:03:02 ÖÖ »
 10 günlük çalışmanın sonunda;
  12 Haziranda kontraplakların gelmesi ve perdelerin kesilmesiyle başlayan Devekuşu-2 nin yapında sırasıyla üzerinde çalışacağım tezgahı yaptık.

Tezgahın üzerinde baş-kıç hattını işaretleyerek planda öngörülen şekilde perdelerin yerlerini belirledik. Perdeleri dik olarak işaretlediğimiz yerlere yerleştirdikten sonra ince çıtalarla perdeleri birbirine ölçülerini defalarca kontrol ederek sabitledik ve teknenin formu belirginleşti.

Pazar gübü Devekuşu nu bağlı olduğu Hoşköy den Tekirdağa getirdim. Kumbağ burnunda yakalandığım sağnak yağmurda iliklerime kadar ıslandım. Devekuşu artık Tekirdağ balıkçı barınağında . Hem benim barınma ihtiyacımı çözüyor hem de yeni sahibini bekliyor.

Alt paneli 12 lik kontradan kesmeden önce kontraları birbirine eklemek için eklenecek yerlere Tepside 10 cm boyunda 6 mm lik çentikler açarak ekleme işlerini tamamladık, 

sıra iki parçadan oluşan alt parçayı perdelerin üzerine koymaya geldiğinde ilk duvara tosladım. Perdeler in üzerine yerleşen alt panelleri toplayamıyordum. Cem Gür korsanı arayarak bilgi desteği aldıktan sonra ertesi gün tekrar denemem de panaller oturdu ancak baş tarafı bir türlü toplayamıyorduk. İşkence vs para etmedi. Sonunda Hüseyin ustanın önerisiyle baş tarafa iki gijon geçirerek sıktık ta sıktık ve nihayet baş taraf kendini topladı.

Baş tarafa koyduğumuz gijon daha sonra benim kaşımı yardı ( bereket gözüme girmedi. bu arada teknenin altına girip çıkarken kafamı çarpmalarımı saymıyorum. ) ama onlar da olmasaydı iş imkansız olacaktı. baş tarafı yoplamak için çözüm uygulamaları 2 günümüzü aldı.

İkinci paneli de ölçüye göre kestikten sonra cırt denilen plastiklerle alt panele ekledik. Panelleri perdelere sadeve vidalarla tutturduk. her aşamada perdelerin arasında ölçü farkı olup olmadığını kontrol etmeye devam ettik. İkinci panelin ilavesinden sonra baştan sona kadar tekne formuma göre aldığımız tam boy ölçüsünde sadece 1 cm fark vardı.

Alt ve yan panelleri cırtlarla sabitlediğimiz yerlerden eposi ile fletledim. Tezgahta ilk işaretlemiş olduğumuz line a göre baş ve kıçtan ip atarak tezgah üzerindeki line ı teknenin altına taşıyarak omurganın oturacağı çizgiyi elde ettik. elde ettiğimiz bu line ı rende ile alarak omurganın geleceği yerde 2-3 cm civarında bir düzlük oluşturduk ki buraya omurga ve skeğ rahat otursun.

Skeg ve ikiz salmalar için şablon olarak kullanmak üzere hazırladığım duralit parçaları yerine ölçüye göre alıştırdıktan sonra , ikiz salma ve skeg olarak kullanacak ölçülere uygun olarak lamine ederek kuruması için beklemedeyiz.

Tarih 21 Haziran 2013 saat 17.00

Son olarak bir kaç fotoğraf çektikten sonra İstanbul a doğru yola çıktım. Yarın biraz krom vida, ikiz salmatı bağlamak için  20 cm bouyunda  anahtar başlı vida ve temiz çamaşır aldıktan sonra Pazar günü Tekirdağ a dönerek, eklenecek son paneli , belki skeg ve salmaları ekledikten sonra elyaf işine başlamayı planlıyorum.
  Selamlar

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #114 : Haziran 27, 2013, 08:02:47 ÖS »
  Pazartesi günü ilk iş oarak geçen Cuma günü lamine ettiğim salma ve skeğ i plandaki ölçülere göre keserek yerine alıştırdım. Yerine alıştırdığım salmaları yerleştirmek için işaretli yere bir mastar çıtası vidaladım ki eğimli alanda aşağıya kaymasın.
 Salmanın kesiminden çıkan parçaları da alttan bağlama takozu olarak kullanmak üzere otralarından 12 lik uçla deldik. Salmaları boşta yerlerine takarak 90 derecede durduğunu kontrol ederek Halil Karataş ile birlikte alttan markaladıktan sonra makinede 9 luk uçla deldik. İstanbuldan aldığın triflon(?) vidalar 180 x 10 luk olduğundan 9 lukla delmek yeterli olacaktı ve oldu.

Bu hazırlıklardan sonra eklemem gereken son paneli de keserek dikiş deliklerini belirledim .

Salı günü hazırladığımız parçaları yerine takmaya gelmişti sıra. Önce salmaları 180x10 luk 8 adet vida ile yerlerine yapıştırarak sıktık. Daha sonra da Skeg aynı metodla yerine takıldı.  burada üçbeş saırda bahsettiklerim tam tamına 2 gün aldı bir gün yanlız çalıştım ikinci gün ise iki kişi çalıştık.

Çarşamba günü Omurgayı hazırlayıp yerine yerleştirmeyle  geçti ise de bitmedi. Önce skeg ucundan baş tarafa alığım ipe göre bir mastar yerleştirdim. Hüseyin Usta ile parçalar halinde hazırladığımız omurgayı sandalın üzerine çıkarak yerine alıştırmak ve daha sonra da epoksileyip sıkmak oldukça cambazlık gerektirdi. bu arada yaklaşık yarım kg epoksiyi de heba etmeyi becerdim. Omurganın büyük parçası olmasına oldu da ekinde gelen kısa parçaları alıştırmak çok zor.

Bodoslamaya konacak omurga parçaları beni korkutmaya başladı. Çaresizlik aşamasında düşünürken aklıma omurganın bundan sonrası parça parça lamine etmek geldi. Kalan meşeyi 0,75 cm lik şeritler halinde keserek laminasyona başladım . ama her kat arasında bir kuruma mesafesi beklemem gerekiyor. Bekleme aralarında  da son panelleri fletlemeye başladım.

Laminasyon daha bitmedi en az iki kat daha yapıldıktan sonra üzeri zımpara ile düzeltilecek ve omurga tamamlanmış olacak.

MAlzeme eksikleri için İstanbul a döndüm. Önümüzdeki hafta sanırım salı günü (2.Temmuz)işbaşı yapacağım ve ilk önce omurga ve salmaları fletledikten sonra elyaf kaplamaya devam edeceğim.

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #115 : Haziran 27, 2013, 11:57:22 ÖS »
bitirmişin tekneyi İsmail..ekonomi uygun olursa 1.5 ay sonra biter o tekne suya atılır..

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #116 : Haziran 28, 2013, 07:07:06 ÖÖ »
   Yok be Servet abim. daha kabasındayız. İnce çok zaman alacak tabi ki bir de para meselesi. Dışarda yemeye emekli maaşı yetmiyo biliyosun, yani tekneye benim maddi katkım olmadığı gibi şahsi masrafım da arttı. Devekuşu nu da satamadık.
   Gönlümden geçen 30 Ağustos ta suya atabilmek . Ama bu sadece gönlümden geçebiliyor. :(

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #117 : Temmuz 04, 2013, 05:55:42 ÖS »
2 temmuz akşama doğru Tekirdağ a malzemeler ile geldim.
3 temmuz günü çok sıkı bir çalışma ile omurgayı tamamladım.
daha sonra skeg ve salmaları fletledim.
merdivene kaç kere çıktım ve indim bilmiyorum.

Bu sabah uyandığımda belim ağrıyordu. Durağa çıkarak minibüse zorlukla binerek  sanayi ya geldim. Bugun hızlı çalışamıyorum.

Tank zımparayı kontrol etmek zor bu nedenle kompesörü dışarı çıkararak daire zımpara ile epoksi kalıntılarını ve ek yerlerindeki taşmaları zorlanarak ta olsa bitirdim.

Yarın tekrar zımpara yaparak elyafa hazır hale geleceğimi umuyorum.
Belimin ağrısı devam ederse elyafa Pazartesi günü başlamayı planlıyorum.

Şu ana kadar 8 kg ESA 3000 kullanıldı

Birili rötüş ve zımparadan sonra elyaf kaplamaya geçilebilir.

carta

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: ali dursun
  • Doğum Yılı: 1979
« Yanıtla #118 : Temmuz 04, 2013, 07:49:45 ÖS »
İsmail bey, maaşallah teknenizin inşası çook güzel devam ediyor. Yardımcı olamıyoruz ama paylaşımlarınız emin olunki ben ve benim gibi bir çok arkadaşa ilham ve cesaret veriyor. Umarım istediğiniz gibi güzel bir tekne ortaya çıkar. Kolay gelsin.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #119 : Temmuz 12, 2013, 01:18:18 ÖS »
5 günlik zorunlu istirahatten sonra çarşamba günü öğlenden sonra Tekirdağ a döndüm.

akşam serininde salma ve skegi eylaf kaplamadan edemedim. Ters duren teknenin üzerinde kolay bir iş olmadı.

Bu güne kadar sadece ESA 3000 kullanıldı. Elyaf kaplamaya geçince ERA 4000 e başladım. Yarım litrelik pet şişeyi ortasından keserek kendime bir ölçü kabı yaptım. 2 birim A 1 birim B

Teknenin üzerine çıkarak tüm canbazlık becerilerimi sergiledim.

bu günlük bu kadar yeterdi. Ertsi gün yani perşembe günü 1.nci kat elyaflama bitmişti. ancak Teknenin altında bir gün önceden yaptığım yerlerden taşanları zımparalamadığım için bazı yerler ikinci kat gelen yerlerde hava boşluğu oluşturdu.

Cuma  günü ilk işim hava boşluğu oluşan yerleri zımparalamak oldu. ama epoksi zımparalamak cidden sıkıntılı bir iş.
Zımparadan sonra oluşan tozları önce fırça ile temizlememe rağmen pek hoş olmadı. Hortumu takarak tamamnını yıkayarak epoksi tozlarından arındırdım.

Şu an kurumasını bekliyorum. akşamüstü serininde tekrar zımparalayarak ikinci kat elyafı kaplamaya hazır hale getirmeyi plnalıyorum.