Kendi Teknem Var > Yelken ve Yelkenli Donanımları

Kendi Yelkenimizi Dikiyoruz

(1/5) > >>

Bülent:
Yelken Tasarımı-Biçilmesi-Dikilmesi

Amatör Tekne Yapımcılığının en zor kısımlarından biri yelkendir. Yeterli araştırma ve bilgi sahibi olursak rahatlıkla yapılabiliriz. En çok yurt içi kaynak bulmakta zorlandım. Yelken üretici firmaları getir, biz tasarlayıp dikelim diyorlardı, diğer amatörlerde ise yeterince bilgi yoktu. Bende yurt dışı forumlara yöneldim. Aşağıdaki forumda başlık açtım ve yelken imalatçısı-yelken kitabı yazarı Todd Bradshaw ile yazıştım.

http://forum.woodenboat.com/showthread.php?146134-Help-for-Gaff-Sail-Parameters&highlight=

Benim tasarımını yapıp diktiğim yelken resimleri

Yelken tasarım ve dikilmesi iki türlü yapılıyor.

I-Geleneksel yerde (yelkeni serecek geniş bir düz zemin) hazırlamak.
Yani tekne tasarımcısı tarafından verilen 2 boyutlu yelken yaka ölçüleri kullanılarak, çiviler çakılır, ahşap zemin ise raptiyeler yardımıyla çırpı ipi kullanarak, 1/1 ölçüsünde yelken oluşturulur. Daha sonra ise yine çivi-raptiye yardımıyla kenarlara kavisleri verilir. Bu kavisler özellikle Güngörmez Yakasında yapraklama yapmaması için çok önemlidir, yelken büyüdükçe bu kavis de yetmez, ek olarak balen cebi yapılır. Kumaş serilerek, çapraz kesim yapılır (dikişler Güngörmez Yakasına dik olacak şekilde). Kesim yapılırken gerekli yerlerde tor ölçüleri uygulanır.

Bu konuda aşağıdaki siteye göz atabilirsiniz.
http://www.ehow.com/video_2358441_laying-out-string-perimeter-sail.html

II-Bilgisayarda CAD Tasarımı, CNC kesim ve dikimi:

Günümüzde çoğunlukla hem profesyonel Yelken Üreticileri ve hem de amatörler bu yöntemi kullanmaktadır. Ben de bu yöntem ile " sailcut" yazılımını kullanarak rahatça yelken tasarımını yaptım.

Sizinle burada bu yöntemle örnek bir yelken tasarımı yapalım, hatta bu tasarım Volkan? nın yapmakta olduğu teknenin @650? nin cenovası olsun.

Bildiğim kadarı ile ölçüler:

Orsa Yakası : 8580 mm
Güngörmez Yakası : 7910 mm
Alt Yaka-Bumba Yakası : 3670 mm

Devam Edecek

classicboats- M.Cem GÜR:
Bülent devam....... :) ;)

vlkanaydin:
Konuyu ilgi ve heyecan ile takip ediyorum :)

Bu jestiniz içinde çok teşekkür ederim. Ama tasarım denince kafam karıştı :S Benim teknenin yelkenleri zaten tasarlanmamışmıydı ? Benimi kandırıyorlar :D

Sunay Gönenden:
Önemli bir eksikliği tamamlıyorsun Bülent. İlgi ile izlemeye devam...

Sunay Gönenden:
Kullandığınız yelken kumaşı hakkında bilgi verebilir misiniz? İnce şeffaf hortum, içinden ip geçmiş, çok güzel bir detay.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git