Gönderen Konu: LITL COOT  (Okunma sayısı 26650 defa)

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1955
Ynt: LITL COOT
« Yanıtla #30 : Nisan 21, 2012, 04:03:23 ÖS »

Berkhan,
Öncelikle paylaşımın için teşekkür ederiz.
Sam Devli'in sana gönderdiği mailde "zurnanın zırt deliği "if you would to like hire me" lafı. Yani beni kiralamak isterseniz..... Bu da şu demek sana özel olarak çizimleri yapacağım ama her ikimiz için de iyi bir proje olacak diyor. Bu da planlar için satış bedeli dışında mesaisini de koyup bir fiyat uygulayacak demektir.

Ben kendisini standart stışı için yine makul fiyata çıkacak ve satılacak planları üretmesi için baskı yapıyırum. Biraz daha bekleyelim. Baskılara dayanamaz ise extra fiyat alamadan planları kendisi satışa koyacaktır. ::))
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

berkhan

• Yeni Rehber
  • **
    • BIR TATLI HUZUR
  • Ad Soyad: Berkhan Kerametli
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1951
« Yanıtla #31 : Nisan 21, 2012, 07:18:50 ÖS »
saol Cem , ben anlamışım ama biraz tersten  :-[  ,  litl coot  için 195.- $  ödemeye razı olduğuma göre , bunun için makul yaklaşım aynı ölçüdeki stok plan fiyatı olur bana göre , o da 250,- $ . Yardımların benim ve grup için çok kıymetli . Belki bir - iki arkadaşın daha kafasına yatar bu proje . O zaman daha kolay ikna olur sanırım SAM AMCA   :o  .  Ben önümüzdeki sonbahardan önce zaten başlayamam . Çocukları önce evlendirdik , şimdi de torunlar sıraya girdi . Ama stok plan fiyatlarına ikna olursa , plan + kitapları hemen ısmarlarım . Geçen zamanda da model yapımı , barındırma yeri ayarlama , Güzelbahçe belediyesinden  rampa talebi gibi işlere  bakarım  ( Grup olmak için altyapı olur . )  Bir de İzmirde neşeyle , hep beraber teknelerini yapacak dostlar bulsak tadından yenmez . İzmirde bir  " Trailer Sailer " grubu kursak ne güzel olur . Hiç ütopya değil , elini taşın altına  koyacak 5 - 10 kişiye bakar , arkası da gelir , eminim . :D

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
    • Classicboats Turkiye
« Yanıtla #32 : Nisan 21, 2012, 11:38:19 ÖS »
Proje aslında makul pek çok kullanım kolaylığı sağlıyor.

Genç arkadaşlar "şimdilik" bu tekneye burun kıvırıyor olabilirler. Ama zaman içinde ve Türkiye şartlarına ne kadar yatkın olduğunu zorluklarla yüzleştiklerinde anlayacaklardır.

Hemen hemen bütün tekne yapım teknikleri pahalı takımlar gerektirir. Fiber teknelerde kalıp ve sonrasında döküm, geleneksel ahşap yapımı teknelerde veya kompozit sistem yapımlarda karmaşık ve pahalı kalıplamalar gerekir. ?Dik & Yapıştır? yöntemi ise bu başlangıç mali yüküne gerek duymaz.

?Dik & Yapıştır?  yönteminde geleneksel yapımda olması gereken pek çok temel norm ve uygulamalar ortadan kalkmıştır.
Birincisi, inşa kalıbı, karmaşık lofting işlemleri ve ağır inşa tezgâhına gerek yoktur. İkincisi, lofting işleminde bütün teknenin bire bir çizilmesi gerekmez. Sadece parçaların çizilmesi yeterlidir. Basit V tabanlı bir tekne kabuğunun yapımında 2 yan borda, 2 taban ve bir ayna paneli direkt olarak kullanılacak kontra üzerine çizilerek kesilir ve dikiş işlemine hazır olur.
 Artık günümüzde buna da gerek kalmadı. Planlar ile birlikte verilen CNC programları ile parçaları sizin ölçmeniz biçmeniz de gerekmiyor. CNC tezgâhlar bu işlemi sizin için kolayca yapıyorlar. Bunlar teknenin inşası ile ilgili avantajlar.

?Dik & Yapıştır? inşanın temel argümanı az parçadan oluşan, epoksi reçinesi ve macunu ile yapıştırılıp sızdırmazlığı sağlanarak tek parça (Monokok) sağlam bir tekne elde etmektir.

Bir de arması itibariyle sağladığı kullanım kolaylıkları var. Projede görüldüğü gibi her şey kokpitten idare ediliyor. Büyütülen teknede de aynı olacaktır. Bu kolaylık teknenin tek başına da kullanımında büyük avantak sağlayacak.

Ketch arma olması da hem sert havada yelken alternatiflerini arttıyor hem de armanın düşüklüğü teknenin sert hava seyrinde fazlaca bayılmasını önliyor. Dolayısı ile orsa seyirde çok fazlla bayılmayan tekne daha yollu gidiyor olacaktır.

Benim önerim büyütülen projede de armanın cat ve ketch olmasından yana. Belki ana yelken markoni yerine isteyen için randa olabilir. Ama ayrıca bir ön yelken işleri daha zorlaştıracaktır. Cat armaların orsaları hiç de yabana atılmaz.

Özetle ister var olanı ister zaman içinde yeniden tasarlanacak 6.80metrelik Litl Coot projesi makul kullanım ve düşük maliyetli inşa ve denizde yaşam için çok uygun görünüyor.

Dediğin gibi projeye inanan ve yapmak isteyen bir kaç kişi daha çıkarsa ben de Sam Kardeşe durumu aktarır ve stok plan olarak piyasaya çıkmasını sağlarım.  ;)
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

berkhan

• Yeni Rehber
  • **
    • BIR TATLI HUZUR
« Yanıtla #33 : Nisan 22, 2012, 04:45:50 ÖS »
Cem hocam , kafa göz yara yara SAM AMCA'ya aşağıdaki maili gönderdim . bakalım ne olacak .   ;D

Dear Mr. Devlin , thanks for your reply , my budget is enough for stock plans , also I can't hire you . But I can pay you approximately $ 250 for the building plans of new longer version . All specification is , same of Litl Coot, only the hull is 22 / 23 foot . please notify me , when plans available , I can wait it.
thanks for your interest,
best regards
berkhan

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
    • Classicboats Turkiye
« Yanıtla #34 : Nisan 22, 2012, 05:25:30 ÖS »
Cem hocam , kafa göz yara yara SAM AMCA'ya aşağıdaki maili gönderdim . bakalım ne olacak .   ;D

Dear Mr. Devlin , thanks for your reply , my budget is enough for stock plans , also I can't hire you . But I can pay you approximately $ 250 for the building plans of new longer version . All specification is , same of Litl Coot, only the hull is 22 / 23 foot . please notify me , when plans available , I can wait it.
thanks for your interest,
best regards
berkhan

Harika ! Bakalım ne cevap verecek? Ama ne diyeceğini tahmin ediyorum. Şöyle.... Dear MrçKerametli. Yeni bir tasarım için emek harcayacağım ve normal olarak bu tasarım için saat ücreti alırım.    ;D ;D ;)

berkhan

• Yeni Rehber
  • **
    • BIR TATLI HUZUR
« Yanıtla #35 : Nisan 22, 2012, 09:49:01 ÖS »
o zaman biz de TÜRK !  ;)  usulü takılırız hocam . nolcek ki 1.5 metro ortadan kesip uzatıveririz   ;D ;D ;D

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #36 : Nisan 23, 2012, 10:54:45 ÖÖ »
@650 deki beklentime,(Tavan yüksekliği, kapalı WC, 4 kişilik yatak yeri) uyarsa ben de düşünebilirim. Diğer alternatif hala Pantanal25 ;D :D

berkhan

• Yeni Rehber
  • **
    • BIR TATLI HUZUR
« Yanıtla #37 : Nisan 24, 2012, 12:34:18 ÖS »

cribrogeneria

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Onur şimşek
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1978
« Yanıtla #38 : Aralık 24, 2012, 11:22:17 ÖS »
Cem Bey, Berkhan Bey selamlar.

Birkaç gündür aranızdayım.

Cem Bey'in konu başlığındaki önerilerini ve gençlere (yeni başlayanlara) tavsiyelerini oldukça akla uygun ve ikna edici buldum. (Türkiye şartlarına uygun tekne konusu)

Bu konu açılalı aylar olmuş ve neticelenmemiş gibi dursa da, 6.40m Lit'l COOT'un alıcılarından biri olacağımı belirtmek isterim.

Gün gördüm, günler gördüm, seni gördüm, şad'oldum..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #39 : Aralık 24, 2012, 11:29:36 ÖS »
ismail oruç arkadaşımızın 'devekuşu' 2 yazılarını takip edin.. o projenin 5.5 metresini yapacak..

cribrogeneria

• Yeni Üye
  • *
  • Ad Soyad: Onur şimşek
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1978
« Yanıtla #40 : Aralık 24, 2012, 11:39:12 ÖS »
Servet Bey merhaba,

İsmail Oruç'un hemen hemen tüm yazılarını okudum. Oldukça keyifli ve öğretici buldum.
Devekuşu 2 için yaptığı seçimin lit'l COOT (5.45) olduğunu biliyorum.
Lakin benim düşündüğüm teknede WC-lavabo kısmı mutlaka olmalı. Hatta idare eder falan değil,
ev konforunda olmalı :)
Bu yüzden 6.40m 'lik uzatılmış versiyonuyla ilgili bir gelişme olursa bilgi almak istiyorum.
Gün gördüm, günler gördüm, seni gördüm, şad'oldum..

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #41 : Aralık 24, 2012, 11:47:05 ÖS »
6.40 lık bir teknedede, ev konforunda wc alanı yaratamazsınız.. :)..
o konforu kokpit,wc,mutfak,havuzluk 30 feet civarı teknede yakalayabilirsiniz..
6.40 sanırım çizim asamasındayım işi hızlandırmak için ekstra para istiyormus dizaynır. :)

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #42 : Aralık 24, 2012, 11:48:13 ÖS »
yemezler :D

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #43 : Aralık 24, 2012, 11:50:04 ÖS »
onur kardeşim
6.40 için Sam Davlinden gelen plan fiyatı 3500 $ olduğu için ben 5.45 i yapmaya karar vererek planları satın aldım.
mesele WC ve mutfak sa sanırım siğdırabileceğim.
sam  önerdiği taslağı http://ismailoruc.blogspot.com/2012/10/devekusu-2.html
de görebilirsin.

ozngms

• İleri Üye
  • Ad Soyad: ozan gümüş
  • Bulunduğu İl: Aydın
  • Doğum Yılı: 1984
« Yanıtla #44 : Aralık 25, 2012, 12:00:45 ÖÖ »
3500 dolar nedir şaşırmış bunlar..Türkiyede bir öğretmenin 4 aylık maaşının o miktarda olduğunu belirtseydiniz..

Şimdiye kadar duyduğum en pahalı tekne planı fiyatı bu...

YAPIM MACERAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN www.facebook.com/RBMC31