Gönderen Konu: LITL COOT  (Okunma sayısı 26643 defa)

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1955
Ynt: LITL COOT
« Yanıtla #15 : Nisan 18, 2012, 08:18:05 ÖS »

Dümen palası da aynı şekilde uzun değil, neredeyse omurga hizasında . Bu durumda nasıl görev yapıyor, anlayamadım.

Dümen palası sizce nasıl olmalıydı?
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Bulunduğu İl: Antalya
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #16 : Nisan 18, 2012, 08:49:13 ÖS »
Teşekkürler Karayel
Ne mutlu Türküm diyene.

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
    • Classicboats Turkiye
« Yanıtla #17 : Nisan 18, 2012, 11:29:46 ÖS »
"Çift kanat salma" nasıl oluyor? Açıklanabilirmi?

LITL COOT'un salma ve safrası da oldukça ilginç
Öncelikle tekne konstruksiyonu sırasında  omurga hattı 2 yanına konulan boyuna perdeler ve enine perdelerin bir bölümüne yani sintineye
kurşun safra donuyor.
Ayrıca twinn keel -ikiz salmalar- da karinaya hesaplanmış bir açıda tekne içinden paslanmaz tek plaka desteği ve cıvata ve somunlar ile bağlanıyor. Bu boyutta ve 40cm su kesimi olan bir tekne için 272Kg safra çok ciddi bir rakam.
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
    • Classicboats Turkiye
« Yanıtla #18 : Nisan 19, 2012, 10:19:14 ÖÖ »
Cem ,  :)
bir mail de ben atacağım , bakalım ne olacak , dediğin gibi bu haliyle de hiç fena değil . Tekrar teşekkür ederim .

Ben bir mesaj gönderdim, cevabı da geldi... Aşağıda:
.-----------------------------------------------------------------

Dear M. Cem GUR:   I know of your work also and am flattered that you appreciate my own.  I have been wanting to do a longer version of that design but have not had a customer "pony up to the bar" yet.  But that is about the right size for her, same rig and an optional gaff cutter in the 6.8 meter size.  A small galley and good sleeping for two, it would be a fine little boat.
Another thought is to put twin daggerboards on her, that way she would have self leveling beaching legs... Regards Sam

Sam Devlin
Devlin Designing Boat Builders
3010 37th Ave. S.W.
Tumwater,  WA. 98512
360-866-0164
www.devlinboat.com
.-------------------------------------------------------------

Sunay Gönenden

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: Sunay Gönenden
  • Doğum Yılı: 1948
« Yanıtla #19 : Nisan 19, 2012, 01:01:11 ÖS »
Teşekkürler Classicboats.
Ne mutlu Türküm diyene.

berkhan

• Yeni Rehber
  • **
    • BIR TATLI HUZUR
  • Ad Soyad: Berkhan Kerametli
  • Doğum Yılı: 1951
« Yanıtla #20 : Nisan 19, 2012, 10:53:28 ÖS »
anladığım kadarı ile 6.8 m ' lik bir versiyonu düşünüyorlar . ( ingilizcem biraz tarzanca ) . Sence 5.5 m ile 6.8 m arasındaki maliyet farkı , her türlü donanım aynı olursa , sadece gövde malzemesi farkı kadar mı olur  ?  ::)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #21 : Nisan 19, 2012, 11:02:12 ÖS »
anladığım kadarı ile 6.8 m ' lik bir versiyonu düşünüyorlar . ( ingilizcem biraz tarzanca ) . Sence 5.5 m ile 6.8 m arasındaki maliyet farkı , her türlü donanım aynı olursa , sadece gövde malzemesi farkı kadar mı olur  ?  ::)

mantık yürütürsek gövde malzeme farkı,direk bir ,iki metre uzun olabilir,tabi yelkenlerde büyür ve salma biraz daha ağır olur..sanırsam maliyet farkını bunlar biraz etkiler..

berkhan

• Yeni Rehber
  • **
    • BIR TATLI HUZUR
« Yanıtla #22 : Nisan 20, 2012, 12:31:47 ÖÖ »
 tekne  %25 büyüyor  , gövdede bu fark motor gücü farkını da getirir , toplamda % 25 fark  cem bey'in maliyet öngörüsü olan 6000 TL ' yi  1500 TL farklılaştırır , ki bu benim için 1.3 metre fark için çok makul bir fiyat farkı olur . Ağırlık 1500 kg ' ye yaklaşır . Bu durumda çift dingil bir trayler ile 1500 kg veyahut biraz daha ağır bir çekici araç ve en az 2000 motor gerekir .  ( sağlıklı çekiş için ). Yani maliyete etki eden faktörler farklılaşıyor . Yine de yılda 9000 TL'nin üstünde bir marina maliyetinden kaçılabildiği  için  6.80 boy bana çok cazip geliyor...  ( benim ex sandal da 6.20 idi )  ::)

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #23 : Nisan 20, 2012, 12:44:44 ÖÖ »
dıştan takma benzinli için kaç hp gerekir konusunda birsey diyemiyecegim ama..10 hp içten diesel o agırlıkta bir tekneyi rahat götürür getirir..

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
    • Classicboats Turkiye
« Yanıtla #24 : Nisan 20, 2012, 11:44:31 ÖÖ »
LITL COOT'un büyütülmüş versiyonunda dıştan takma 9.9HP yine optimum sürati yakalayacaktır. 2000-2500KG arasında bu güz fazla fazla yetiyor. Bakınız Schorcher.... 9.9 ile o deplasmanlı teknede ben 7 mil net elde edebiliyordum.

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
    • Classicboats Turkiye
« Yanıtla #25 : Nisan 21, 2012, 02:21:13 ÖÖ »

Devlin ile yazışmalarımz devam ediyor.
   Bana Türkiye'den büyük modeli yapmak için ışık verecek amatör yapımcının ne zaman ortaya çıkacağını soruyor.
   Büyük ihtimalle LITL COOT'un bir büyük modelini de ilk kez Türkiye için hazırlamış olacak.

5,75 LITL COOT'un da ilk örneği yapılıyor. Fotoğraflar göndermiş... Paylaşıyorum.

Uploaded with ImageShack.us

bu da daha yakın çekim.....

Uploaded with ImageShack.us

Resimlerden de görüleceği gibi Dik & Yapıştır yöntemi ile başlangıç hamlesi kolay - çabuk ve az parçadan oluşuyor.

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #26 : Nisan 21, 2012, 10:08:00 ÖÖ »
Biz de onu yaparız  ;D ;D

Ben de şu ara Devlin's Boat Building kitabını okuyorum, Atölyeyi değiştirmiş kitaptaki böyle değil ;D

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
    • Classicboats Turkiye
« Yanıtla #27 : Nisan 21, 2012, 11:50:35 ÖÖ »
Haklısın eski atelye mini minnacık bir yerdi....
Kitap ise tekne amatörleri için bai ucu kitabı olmalı....

Dediğim gibi Türkiye'den bir ışık bekliyor modeli büyütmek için....

berkhan

• Yeni Rehber
  • **
    • BIR TATLI HUZUR
« Yanıtla #28 : Nisan 21, 2012, 01:04:19 ÖS »
bana da cevap ve aynı resimleri göndermiş  :  Hello Mr. Kerametli:  thank you for your interest in my little design and I hope to do a longer version of her soon.  If you would like to hire me to do the larger plans for you please let me know as it would be a good project for both of us... I enclose a couple of shots of the first one under construction.  regards Sam
Bu yazıdan anladığım ; eğer bu uzun versiyonun büyük planlarını satın almayı istersem bunun kendileri için de iyi bir proje olduğunu söylüyor galiba , doğru mu anlamışım Cem hocam ?
Bu planların bütün özelliklerini irdeleyip , özellikle ağırlık dengesi , motorun kıç aynada ortada yer alması , çift dümen palası , kendi çift salmaları üstünde durabilmesi , düşük su çekimi gibi özellikleri değişmeden , hatta yelken planı da aynı kalarak ( çok kolay kullanımlı geldi bana ), belki bir flok eklenerek yelken alanı öne doğru uzatılır , ama o zaman da cat arma olmaz herhalde , yine belki orsa kabiliyetini arttırmak için bir hareketli salma eklenebilinir . Aklıma gelenler bunlar , aynı tekne olur mu bilmiyorum . Teknenin yatak , tuvalet, ocak v.s. gibi özelliklerinin çok sofistike olması gibi bir derdim yok .  Hanımla içinde geceleyebileyim , iskeleden tekneye atladığım zaman çok oynak olmasın ( hanım korkuyor - alıştırmam gerekiyor , dinghy ile çok devrildim , geceyarıları karadan döndüm falan , şimdi sanki bütün tekneler devrilecek diye algılıyor ) kıyı seyirleri ile tekrar alıştırma faaliyetlerine başlayacağım .
Bu tekne bana çok sevimli ve amaca uygun geliyor , inşallah sonunu getirebilirim .  :D

berkhan

• Yeni Rehber
  • **
    • BIR TATLI HUZUR
« Yanıtla #29 : Nisan 21, 2012, 01:18:17 ÖS »
bu da trailer üstündeki resmi , benim düşündüğüm gibi değil , tek dingil yetiyor herhalde , daha az masraflı olur  ;)