Gönderen Konu: 3.80 brig eagle ve 50bg etec performansı denemeleri  (Okunma sayısı 6195 defa)

maviufuklar

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Evren YALDIZ
  • Bulunduğu İl: İstanbul - Edirne
  • Tekne Adı: maviufuklar
3.80 brig eagle ve 50bg etec performansı denemeleri
« : Mart 24, 2012, 05:15:49 ÖS »

En sonunda 3.40 mı 3.80 mi derken 3.80 ne karar kıldım geriye motor kalmıştı onuda bir defa alalım bir defada sorun yaratmasın bize derken 50bg de ve evinrud e tec te karar kıldım.Bir süredir bunların liman kaydıydı çeki römorku derken bayağı bi zaman geçirdim.En sonunda römorkunuda hallettim. Bugün ilk deneme sürüşüne çıkma şansım oldu. Deneyim ve izlenimlerimi paylaşmak istedim.

özellik olarak lüc oturma guruplu,Benzin deposu üzzerinde sabit bu çok avantajlı oldu açıkçası benzin deposuyla uğraşma derdi yok.fiber tabanın su kesimleri vede dökümü gerçekten çok kusursuz. saklama dolapları çok işlevsel. teknenin içine giren suyu atması için kıç altında kendinden dizayn edilmiş bir sintine ponpası mevcud. seyir feneride beraberinde gelmektedir.Muhtelif yerlerinde gece yolculukları için ışıklandırmaları üzzerinde orjinal gelmektedir.Birde navigasyon ışığı dedikleri olayı vs bunlar standart donanımları.Çapa çekmek için ise yapılmış burun makarası çok hoşuma giden özelliklerinden.Botun en dikkat çeken kısmı ise kıç kısmı, motorun bağlı olduğu yer çok güzel düşünülmüş.ve hızlanma esnasında plaine inmesini çok rahat sağlıyor. İlk denemelerde acemiliğinde olmasıyla ilk etapta biraz nekadarda olsa içten içe bir ürperti yaratmadı desem yeridir.havanın ve denizinde iyi olmasıyla attık kendimizi boğaza. Dakka bir gol yedik.:) Sgk durduru verdi.Buna açıkçası çok sevindim bir yandanda demekki deniz polisi ve sgk işini yapıyor.Evrak kontrolü ve sonrasında açıkçası dikkatlerini çektiğinden dolayı durdurmuşlar.Eksik evrağın ve donanımında olmadığını gördüklerinde birde teşşekkürlerini almış bulunduk. sonrasında akıntıya karşı bir deneme için İstanbul boğazının serin sularına doğru basmaya başladık. İlk zamanlarda yarım gazdaki sürati gördüğümde şaşkınlık yaratmadı desem yeridir.Akıntıya karşı 34mil sürat küçümsenecek bişey değildi. Bu arada her geçen zamanda alışmaya başladığım ve dahada hakim olduğumu hissederek gaz koluna dokunmaya devam ettim.Avcılar limana bağlayacağımdan sarıyerden avcılara güzel bir seyirle geldim.Avcılar civarındada eskiden boat ve fiber tekne kullanmışlığın verdiği tecrübeyle denge ve keskin manevra denemelerine başladım.Daha önce 4.30 fiber marintek tekne kullanıyordum dengeli diyordum.Şimdi ise yok böyle bir denge diye biliyorum. 35 mil süratle ani manevralara çok rahat gire bilen ve çok kısa zamanda plaine oturan bu alet bugün 3 kişiyle 49mil sürate kadar dayandı.Bir ara sanırım göstergelerde sorun var dedik. Eksik bıraktıkları bir şey var emniyet kemeri koymaya unutmuşlar.:) motor olarak verdiğim karardan okadar çok memnunum ki tam yerinde bir karar olmuş açıkçası.Bugünkü denememde yakıt konusunada dikkat ettim tam gazda saatte 9lt yakacağını düşündüğüm motorumda ortalama tam kesin olmamakla beraber 5 6lt lerde olduğunu görerek bir kez daha mutlu olmamak elde değil.Asıl denememin yarın olacağını düşünerek limana bağladık ve yarınki dalış için hazırlıklara başladık.Yarın güzel bir çekim yaparak eklemeyide düşünüyorum. Eğer aklında olan vede bu tür oyuncakları araştıran arkadaşlarım varsa şiddetle önere bileceğim bot ve motor kombinasyonu diye biliyorum.Dengesi plaine oturması manevra kabiliyeti aklınıza asla takılmayacak kadar mükemmel. Bu mevsimde birazda olsa üşütmesi de cabası oluyor tabiki.

eğer fiyat konusuna gelecek olursak işte en sorunlu yeri burası diye bilirim.

İyi seyirler diliyorum herkeze
evren yaldız
saroz avcısı
avı derinlerde değil sessizliğinde ara

maviufuklar

• Çırak Üye
Ynt: 3.80 brig eagle ve 50bg etec performansı denemeleri
« Yanıtla #1 : Mart 24, 2012, 05:19:34 ÖS »
buradada saklama alanlarını teknik olarak eklemek istedim

evren yaldız
saroz avcısı

maviufuklar

• Çırak Üye
« Yanıtla #2 : Mart 24, 2012, 05:20:26 ÖS »
evren yaldız
saroz avcısı

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #3 : Mart 25, 2012, 10:20:12 ÖS »
Videoyu izleyemiyoruz ama bir hata mı var acaba :( Bu performans kaçmaz mutlaka izleyelim
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

dio77

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2012, 09:47:25 ÖS »
Video ve resimler bekliyoruz...bu benim kurmayı düşündüğüm takım...

maviufuklar

• Çırak Üye
« Yanıtla #5 : Haziran 03, 2012, 10:55:23 ÖS »
biraz geç oldu ama işler dolayısıyla pek zaman bulamadım kusura bakmayın

hd olarak izlemenizi tavsiye ederim

evren yaldız
saroz avcısı

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #6 : Haziran 03, 2012, 11:01:14 ÖS »
Volkan Aydın bunu beğendi :D :D :D
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

maviufuklar

• Çırak Üye
« Yanıtla #7 : Haziran 07, 2012, 12:18:56 ÖS »
zaman içindeki kullanıma dayalı tecrübelerimi eklemek istiyorum, düşünen arkadaşlara.Özellikle büyük motor çok yakar olayını şiddetle eziyorum bunu söylemek çok kolay oldu. Kullanmış olduğum kombinasyonda max kullanılacak motor gücü 50bg di ve çok düşündüm kararı 50bg de vermekle çok iyi yapmışım.Kısacası şöyle söyleye bilirim ki ortalamada 130km (fazlası var eksiği yok)bir mesafede yakmış olduğum benzin 12 13lt bunu 3 4 denemede tam anlamıyla oturtmuş bulunmaktayım.Şöyle bahsetmek gerekirse 9.8 ve 15bg makinalarımda bu mesafeyi bukadar kısa zamanda yapmam imkansızdı vede bu yakıtla ise imkansızın üstünde bir yoldu.Yakıt konusunu kafasına takacak olan arkadaşların asla takmamalarını öneririm.Bu denemelerde genelde 3000 ve 3500devirlerde kullanılmıştırki performansı oldukça da iyi yeterli.Deniz üzzerinde ortalama 35 40 km sürat ve 2 kişi dalış ağırlıkları ve full donanım. buna hava şartları vede akıntı durumu etki edeceğini unutmamak gerekir.Bot konusunda ise açıkçası tartışlmaz bir üstünlük var okadar yolda serpinti almaması vede dalgalı havalarda dahi rahat yol yapmasına diyecek söz bulunmamaktadır.Plaine videolardanda görüldüğü üzzere sn ler içerisinde oturmasını sağlayan arka ayna kısmının flaplı oluşu yüksek süratlerdede çok avantajlı.Manevralarda ise botun oldukça stabil kalmasını sağlamaktadır.Denemeler esnasında 40bg honda kullanan arkadaşımla yaptığımız karşılaştırmalarda 50bg gibi bir e tec motorun yakıt ortalamasında daha az olduğunu belirtmedende edemeyeceğim.Aradaki bot farkı onunki orca fiber taban ve 360 olmasına rağmen bir yerden bir yere giderken daha yavaş kalmasından kaynaklanıyor.Aklında soru olan arkadaşlara her şekilde sorularına cevap verebileceğimi her konuda yardımcı olabileceğimi belirtmeye gerek yok sanırım.
evren yaldız
saroz avcısı