Gönderen Konu: 2 zamanlı dıştan tama motorların sona ermesi ve mevzuatlar  (Okunma sayısı 12666 defa)

maviufuklar

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Evren YALDIZ
  • Bulunduğu İl: İstanbul - Edirne
  • Tekne Adı: maviufuklar

Ülkemizde uzun yıllardır ötelenen bir husus hakkında da bilgilendirmek istiyoruz; 2 zamanlı deniz motorlarının egzos emisyon oranları oldukça yüksek olduğu için Avrupa ülkelerinde uzun zamandır yasak olduğunu biliyoruz. 31.12.2011 günü itibari ile bu yasak ülkemizde de başlamış bulunmaktadır. konu ile ilgili resmi gazete de yayınlanan kanunu içeren resmi gazete ve Gezi tekneleri yönetmeliğinin Geçici maddesini aşağıda bilgilerinize sunuyorum lütfen inceleyiniz. Denizler Geleceğimizdir. Konu ile ilgili 2002'den günümüze gelen değişiklikleri içeren kanunlar ve son hali aşağıdaki gibidir. GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte geçerli mevzuata uygun olan iki zamanlı benzinli motorlar, dizel motorlar ve dört zamanlı benzinli motorlar, 1/1/2008 tarihine kadar piyasaya arz edilebilir ve/veya hizmete sunulabilir. (2) İki zamanlı benzinli motorlar, dizel motorlar ve dört zamanlı benzinli motorlar, en geç (Değişik ibare:RG-9/6/2009-27253) 31/12/2011tarihine kadar bu Yönetmelik hükümlerine uygun olmalıdır. (3) Bu Yönetmeliğin egzoz emisyonlarına ve gürültü emisyonlarına ilişkin kuralları, (Değişik ibare:RG-9/6/2009-27253) 31/12/2011 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

http://www.hidea.com.tr/haber_detay.aspx?ori=24

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10901&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=i

Buradan dıştan takma deniz motoru alacak arkadaşlara almadan önce bilgilenmelerini; bu zaman zafında 2 zamanlı motorların firmalar ellerinden çıkarmak için dahada uygun koşullar ve fiyatları sunup ellerinden çıkarmaya çalışacaklarını bir kez daha belirtmek isterim.
evren yaldız
saroz avcısı
avı derinlerde değil sessizliğinde ara

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
Ynt: 2 zamanlı dıştan tama motorların sona ermesi ve mevzuatlar
« Yanıtla #1 : Mart 04, 2012, 10:22:58 ÖS »
bugün türkiyede amatör ve profesyonel ufak balıkçı teknelerinin %70 pancar,lombardini vb emisyon standartlarına uymayan motorlarla donatılmıştır..fuarda gördüğümüz 10 hp lik emisyon standartlarına uyan marin motorların fiyatı 4000 eurodan başlıyor birde buna ek %18KDV,%8 ÖTV var..öyle AB yasaları öyle gerektiriyor diye yasa çıkartmakla olmuyor bu işler,yanılmıyorsam motorlardan ithallatta %35 gümrük alıyorlar..önce halkın gelir düzeyini yükseltecen sonra gümrüğünü,kdvni,ötvni makul seviyelere indirecenki insanlar bu doga dostu motorları alabilsinler...

maviufuklar

• Çırak Üye
  • Ad Soyad: Evren YALDIZ
  • Bulunduğu İl: İstanbul - Edirne
  • Tekne Adı: maviufuklar
« Yanıtla #2 : Mart 04, 2012, 11:17:08 ÖS »
Bu söylemlerde gerçekten hak vermemek elde değil bu konuda sizlere katılıyorum.Fuarda aldığınız fiyatlar konusundaysa şunu söylemeden edemeyeceğim.Fuarda hesaplı olmasını beklediğim el gps i almayı düşünüyordum ki buda benim için en basit modellerin biri olmalıydı.Bu benim işimi görecekti stant fiyatı 340 tl olan bir ürün ve son fiyatı 300tl olarak söylendi.
sonrasında stand sahibi arkadaşın yanından internete girdiğimde aynı ürünün satış fiyatını 280 tl olarak gördüm sadece tlf edip sorduğumda 260tl ye indi.Bizler fuar daha avantajlı zannederken tam terse döndü.Onuda geçiyorum 360 delüx bir botu pvc kumaşlı fiyatına en son olarak 5000$ derken daha sonrasında daha iyi bilinne bir bot markasında ve hyplon kumaşlı aynı şekilde delüx modelini 5700$ alma fırsatım oldu. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.... Bu sene bu fuar açıkçası imkan sağlamak yerine eğer olursa olur hesabına gidip fiyatlar piyasanında üzzerine çekilmiş durumdaydı.

Bu benim görüşüm tabiki bu durumu motor da çok samimi olduğum bir arkadaşım sayesinde aldığımdan yaşamadım ama onun fiyatını fuarda dahi alamadım açıkçası

Yinede motor alacak olan arkadaşlarıma 2 zamanlı yerine 4 zamanlı ve emisyonu tutan malzemeleri almaları konusunda bilgi sahibi olmaları taraftarıyım.Bu güzelim yurdumda yakında 2 zamanlı motor kullanan kişilere cezai uygulamada başlar amaç para toplamak değilmi.........
evren yaldız
saroz avcısı
avı derinlerde değil sessizliğinde ara

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #3 : Mart 05, 2012, 08:07:42 ÖS »
Memlektet garip. Her rengi boyadık da zeytin yeşili kaldı...Acaba emisyon değerlerini geçebilen kaç traktörümüz, biçerdöverimiz var, hadi kamyonları hurda indirimi ayağına temizlediler biraz. Böyle anlaşmalara (kyoto vs ) balıklama dalıyor büyüklerimiz tamam olsun iyi de önce o ülkelerin seviyesine gelir olarak biz de bir gelelim bakalım. Eskiden kolaydı söylenen inanıyorduk, şimdi herşey elimizin altında dışardaki ürünün fiyatını görüp, alınan vergileri de görünce insan düşünüyor iyi iyi... >:(

vlkanaydin

• Kurucu
  • Onursal Rehber
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
« Yanıtla #4 : Mart 05, 2012, 10:05:26 ÖS »
Fuarla ilgili benim de acı bir tecrübem var malesefki.

Artık fuar falan hikaye oldu. Nasıl olsa bu fuar çok insan geliyor nekadara kitlersek mantığı var.

Bursa'da gerçekleşen doğa ve av fuarında 60 liralık paleti (Apnea En düzü) 90 liraya şuan Carrefour da 35 liraya satılan wolex meya molex herneyse 90 liraya alma hatasında bulundum. O günden sonrada bana ders oldu bunlar acı bir şekilde.

Bunlara dikkat etmek gerek.

Ayrıca 2 zamanli motorları tamamen yok etmeleri biraz zor. 2 zamanlı motorlara Bir Şahin,Doğan,Kartal gibi bakmamız lazım. Hele bu mevzuattan sonra 2 zamanlı fiyatları özellikle 2. elde taban yapacak bence. Daha bir 10 sene lazım tamamen temizlemek için.

Servet abiyede katılıyorum öncelikle sen o adamın cebine bişi koyacaksınki o adamda zevkine daha fazla para yatıracakta 4 zamanlı motor alacakta..öhööööö ölme eşşem ölme
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!

timuşin

• Yeni Rehber
  • **
  • Ad Soyad: Timuçin KUM
  • Bulunduğu İl: BURSA
  • Doğum Yılı: 28.11.1985
  • Tekne Adı: BOMBACI (Olunca)
« Yanıtla #5 : Mart 06, 2012, 04:48:14 ÖS »
Bana kalırsa 4 zamanlı motorlar la 2 zamanlı motorlar arasında ötv ile teşvik yapsalarmış bizden daha farklı dualar alabilirlermiş.