Gönderen Konu: Proje paylaşımı  (Okunma sayısı 17754 defa)

murat can

• Yeni Üye
  • *
Proje paylaşımı
« : Ocak 04, 2012, 08:44:18 ÖÖ »

ücretli 6-7m boyunda kamaralı yelkenli planı almak isteyen arkadaşlar,
 projeyi ortak alalım, masrafları ve tecrübeyi paylaşalım...
 zira ücretsiz planlar veya çok ucuz olanlar anlaşılması ve yapımı çok güç...
 nuhnebiden kalma projeler.

mesutozkan

• Yeni Üye
  • *
Ynt: proje paylaşımı
« Yanıtla #1 : Ocak 26, 2012, 07:47:00 ÖS »
bence olabilir ama ben minumum 9- 11 metre arası lobster veya motoryat planı üzerinde duruyorum  bu fikirde olan arkadaşlarla  düşünebiliriz
insan kaderinden kaçmak isterken kaderine doğru koştuğunun farkında bile değil

selim2004255

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #2 : Ocak 26, 2012, 08:41:17 ÖS »
bende 9-10 metre arası bir motoryat düşünüyorum....içten takmalı motor istiyorum.....plan ücreti yaklaşık ne tutar acaba merak ediyorum

ismailoruc

• İleri Rehber
  • Ad Soyad: İsmail Oruç
  • Bulunduğu İl: İstanbul
  • Doğum Yılı: 1960
  • Tekne Adı: Devekuşu-2
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2012, 08:58:27 ÖS »
plan ücretleri tasarımcının istediği bedel neticede Selim bey
30 dolardan 3000 euro ya kadar plan ücreti var.
değişik tasarımcıların planlarını ve fiyatlarını incelemeniz faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
linkte bol miktarda tasarımcı ve plan bulabilirsiniz.
http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&langpair=en%7Ctr&u=http://www.boat-links.com/linklists/boatlink-17.html

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
  • Tekne Adı: avanti
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2012, 10:01:49 ÖS »
 :)
no comment...

sadece gülümsüyorum..!

E.TAŞKOY

• Yeni Rehber
  • **
« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2012, 10:34:51 ÖS »
:)
no comment...

sadece gülümsüyorum..!

Neden Servet Bey?

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #6 : Ocak 27, 2012, 08:08:28 ÖÖ »
nedenmi??
neden çok.!
üç yıldır tekne imalatı ile ilgili girip çıkmadığım site,saftıydı,dümeniydi,motoruydu okumadığım makale kalmadı..hatta gemi mühendisliğinde okuyan öğrencilerin lisans tezlerine kadar bir çok yazı okudum ve arşivledim..şimdi bana ne biliyorsunuz diye sorsanız cevabım hiç birsey olur.!
''gerçekçi ol imkansızı işte'' biz herseyi tersten alan cüretkar bir toplumuz ama bu cüretimiz ''cahil'' cesaretinden geliyor..
gemi teorisi ve pratiği hakkında hiç bir donanım olmadan,hayatında bir portakal sandıgı bile çakmamıs ben ve benim gibi insanların yapılabilecek makul ölçüleri asıp su kadat metre yapacam demesi açıkca garibime gidiyor..10-11 metre tekneden bahsedip sonrada bu insaada devede kulak kalacak plan parasından imtina etmek gülünç geliyor insana..10-11 metre tekneyi normal gövde süratine ulastıracak makina en az 100 hp ve üstü olmalıdır,kayıcı teknelerde dahada kuvvetli makina ister..böyle bir makinanın bugün satış fiyatı 15.000 eurolarda baslıyor..o uzunlukta bir tekneyi kurmak için hangar gibi yer lazım,yetmedi frezesinden,matkabına,testeresinden,tornasına kadar amatör degil profosyenel iş çıkaracak el aletleri lazım..yetmedi plana bakınca anlamak lazım,yetmedi verilen ofset tablosundaki sayıları düzgünce bire bir posta formlarına dökmek lazım..tekne büyüdükçe malzeme oranlarıda büyüyecek tek kişi ile o malzemeleri yan yana getirip yapıştırmann vidalamanın,tekneyi saküle almanın imkanı yok hele bu işe yeni baslayacak,hayatını bu işle idame ettirmeyen insanların bu işin altından kalkması bir kaç istisna hariçinde mümkün değil..burda bu işi profosyenelce yapan arkadaşlar var karayel tekne var ,cem gür üstad var..karayel tekneye bir sorun bakayım su an kızakta bulunan teknesinin insaatı kaç aydır sürüyor,bu işi kaç kişiyle yapıyorlar ve kaç yıldır bu işi yapıyorlar.! ismail arkadaşa sorun beş metrelik tekne yaptı daha öncede daha ufagını yapmıştı 10-11 metrelik tekneyi yapmaya kalksa altından kalkabilirmiydi?? yetmedi hazırda çok nakit ve çok boş vakit lazım,yetmedi gel diyince işe el atacak arkadaşlar lazım..toplum olarak yeteneklerimiz,bilgimiz,ekonomik kapasitelerimiz dışında  fantazi işlerle,düşlerle uğrasmayı nedense çok seviyoruz.. :)...belki biraz sert bir ifade tarzı oldu yazdıklarım ama gerçekler yalındır ve birazda acıdır..

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #7 : Ocak 27, 2012, 01:05:18 ÖS »
Servet Kardeşim,
Uzun ve çok anlamlı mesajınızı okudum. Tevccüh de göstermişsiniz. Teşekkür ederim.
Kısacık bir anekdot eklemeyi uygun gördüm. Denizi ve denizciliği hemen hemen hiç deneyimlemiş ve fakat "pompalamalarla" tekne sahibi olmak isteyen bir grup insanımız var. Bu güzel bir şey olmakla birlikte..... X Bey telefonla ulaşıyor. Beeen 10-12 metre lik bir tekne yapmak istiyorum. Elinizde plan var mı? diye soruyor.
a- 10-12 metrelik bir teknenin kaba maliyeti hakkında hiçbir fikri yok.
c- 10 12 metrelik bir teknenin boyutları ve hacmi konusunda da bir fikri yok.
c- Velev ki çok parası var da işin altından mali olarak kalkabilecek. O tekneyi abrayabilir mi? O teknenin yıllık bakım onarım marina masraflarını biliyor mu? O tekneyi kullanacak bilgiye sahip mi? soruları sorulunca tıpkı sizin dediğiniz "cahil cesareti" ortaya çıkıveriyor.

Özetle "tekne" kavramının ne olduğundan habersiz insanların önlerine koydukları hedefler "absürd" ve "gerçekleştirilemez" kalmaya mecburdur.

Her yerde ve her ortamda, amatör olarak tekne yapmak isteyen heveslilerin kesin olarak en küçük boy bir planla yola çıkmalarını, o tekne üzerinde kendilerini eğitmelerini öneriyorum.  Daha da ileri gidip bu ilk deneyimin ille de düz tabanlı ve köşeli Dik&Yapıştır bir örnek olmasını tavsiye ediyorum. İlk tekne asla formlu bir plan olmamalıdır.

Diğer taraftan 2 farklı forumda tekne mantığını anlamaları için bazı bilgiler ve çizimler paylaştım. Okuyan, okuduğunu değerlendiren var mı bilemem?

Herkesin amatörce kendi teknesini makul fiyatlarla yapıp uluslar arası tekne tröstlerine yem olmamalarını isterim. Ama önce OKUMAK öğrenmek ve hedefleri gerçekçi tutup bir an önce denize kavuşmak olmalı amaç diye düşünüyorum.
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

izci04

• Kıdemli Üye
  • Çırak Rehber
  • *
  • Ad Soyad: Ersin İzci
  • Bulunduğu İl: Yalova
  • Doğum Yılı: 1985
« Yanıtla #8 : Ocak 28, 2012, 06:27:57 ÖS »
10-12 metre tekne yapmak isteyen bir kişi en azından bir 40 50 bin lirayı gözden çıkarması gerekir diye düşünüyorum hadi 30 bin olsun. 30 bini verebilecek bir kişi bence 500 lira 1000 liranın hesabını yapmamalı. Sonuçta büyük bir yola çıkılıyor.
Hı 2,3 arkadaş alınırmı alınır ama forumda daha öncede tartışılmıştı bu konu. Bu iş kaba tabirle yaş iş. Atölye değilsinizki aynı anda yapasınız herşeyi. Sonuçta plan tekne yapımı süresince her dk lazım olan birşey.
Bence bu konuyu birazda bu yönden düşünmek lazım.
Ersin İzci
1985/Armutlu

msceylan

• Usta Rehber
  • Ad Soyad: M.Sedat Ceylan
  • Bulunduğu İl: Ankara
  • Doğum Yılı: 1972
« Yanıtla #9 : Ocak 28, 2012, 06:29:35 ÖS »
Sevgili Cem ve Servet beyler gerçekten söylediklerinize katılmamak mümkün değil, bir süredir ben de amatör tekne yapımı, tekne planları üzerinde kafa patlatıyorum. Ücretsiz planların bana uygun olan çoğunu hatmettim. Ücretli planlardan en azından "study plan" ücretsiz olanlaına bakmaya çalışıyorum. Çalışma planları da ücretli olanların ancak forumlardaki yorumlar ve görüntülerle karar vermek gerekiyor. Yapılacak zaman/para yatırımı için plan ücretleri gerçekten öyle aman aman değil ama yine de daha önce herhangi bir plan almadığım için paranın karşılığında ne gelecek gerçekten bilemiyor insan. Şöyle baktığımda kendime bu iş için almayı düşündüğüm kitap listesi plan maliyetinden daha fazla. Daha önce forumda da paylaştım. 5 metre civarı birşeyle başlıyorum, ha şu da olsun ha bu da olsun derken 8-9 metreleri buluyor. Ama eminimki her artan 1 metre, para zaman ve yetenek olarak 2 katını gerektiriyor. Bunca zaman içinde anladığım bir şey varsa o da ihtiyaçların ve yeteneklerin ölçüsün de bir karar vermek.
Saygılar

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #10 : Ocak 28, 2012, 09:09:46 ÖS »
Arkadaşlar
eğer arzuladığımız tekne 5 metrenin üzerinde 7-8 metrelere çıktığında plan seçimi daha da önemli oluyor sanıyorum.
8 metre civarı bir teknede bulmak istediklerimiz de artıyor. 5 mt de wc kimyasal olabilir, mutfak olmasa da olur derken, boy 8 metrelere çıktığında daha fazla ve rahat kullanımlı ne olur diye haklı olarak beklentilerimizi yükseltiyoruz. Aynı zamanda teknenin ''DENİZCİ'' olması isteğimiz de bu doğrultuda artıyor. ne de olsa en azından  20-30 bin tl yi göden çıkardık. (kesin yetmeyecektir de) Tabi bu maliyeti telkenli tekne için söylüyorum. Motorboatlarda sadece 8 metre tekneyi götürecek bir motor alınabilir sanıyorum bu paraya.

Şimdi plana gelince; eğer içinize siniyor ve yeteri kadar detay bilgi varsa planın ücretsiz veya ücretli olması o kadar sıkıntı olmasa gerek.En büyük sıkıntı hangi tekneye aşık olacağımız konusu bence. ben yaklasık 1 yıldan fazla süredir 8-9 metre civarında plan araştırıyorum.
Karar verememek benim şıpsevdi olmam la ilgili olabilir tabiki, ancak her planı inceledikçe yeni bir şeyler  öğrenip plana daha farklı açılardan bakmaya başlıyorum. Önce Natalie850 vardı gönlümde daha sonra Hartley 28 i beğendim .Özellikle hartleyin Twin salma olanı, Bu esnada klasıkler(benim deyimimle) bakmaya başladım. klasiklerin yapımının daha zor olacağını düşünüyordum. Araştirdıkça o kadar zor olmadığını anladım. Özellikle bu konuda verdiği bilgilerden dolayı Cem Gür üstada teşekkür ederim. Bugün için herhangi bir tekne Hele  8 metre bir tekne yapacaksam önce ofset tablosunun ne demek olduğu ve nasıl kullanılacağı, röleve çıkarma ve ardından salaya çıkma denilen işlemin nasıl yapılması gerektiğini çalışırım.

Kısacası her gün bir şeyler öğrendikçe  ufkumuz genişleyecek ve kafamızda planları da tekneyi de oturtmuş olacağımızdan yapımı da hiç zor olmayacaktır.
konu biraz ortaya karışık gibi oldu ama kusura bakmayın.
Çok araştırmak çok okumak ve çok sormak her halde işin sırrı.

Ha bu ara iki aşkım var  biri Star lite diğeri de Ensenada . Eminin başlayana kadar daha çok sevgilim olacak. Önemli olan en iyisiyle evlenmek değil mi? arada harcanan çalışma planları maliyeti, fotokopi paralarını da flört harcamalarından sayacaz.

Saygılarımla

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 28, 2012, 10:34:53 ÖS »
''salaya çıkma'' nedir ismail? ilk defa duydum,mecazmı yoksa gercekten teknik bir deyimmi.

ismailoruc

• İleri Rehber
« Yanıtla #12 : Ocak 28, 2012, 10:57:40 ÖS »
Teknik bir terimmiş. bi de ingilizcesi var ama bilmiyom.

classicboats- M.Cem GÜR

• Kıdemli Üye
  • Çırak Üye
  • *
  • cemgur@classicboats-turkiye.com
    • Classicboats Turkiye
  • Ad Soyad: M.Cem GÜR
  • Doğum Yılı: 1955
« Yanıtla #13 : Ocak 28, 2012, 11:30:58 ÖS »
Salaya çıkartmak
İngilizcesi Lofting Fransızcası Passer a la Salle.

Offset tablosu değerlerini kullanarak teknenin planını (Yani Enine kesit/Endaze-Profil ve Plan) bire bir ölçülerde  mdf, kontra gibi bir malzemenin üzerine çizmek.

Bir başka deyişle omurga-bodoslamalar- eğrilerin şablonlarını çıkartmak
Tekne inşa edilirken su hattı- şiyer vs vs'in bire bir ölçülerinin  el altında göz önünde olması.

Bazı planlarda ingilizce " Lofting required" ibaresine rastlanır. "Salaya çıkartmak gerekir" demek. Veya bazı planlarda "bu plan sadece  lofting yapabilecek tekne marangozu tarafından inşa edilebilir." notu taşır.

Offset tablosunu doğru bir şekilde salaya çıkartmak tekne inşasında yolun 1/3 demektir.
Salaya çıkartmak tekne inşasının "amentüsüdür".
"Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır."

servet

• Kıdemli Üye
  • Onursal Rehber
  • *
« Yanıtla #14 : Ocak 28, 2012, 11:39:51 ÖS »
cem üstad yakalamısken sorayım..
bie tekne planı almıstım bayagıda oldu..
teknede 8 posta var ama ofset tablosunda birde ghost frame ölçüleri verilmiş.
bu hayali posta ölcüsü modifiye içinmi yani tekneyi uzatmak içinmi?