Gönderen Konu: Deniz Telsizi Seçiminde Önemli Ayrıntılar  (Okunma sayısı 6509 defa)

vlkanaydin

  • Kurucu
  • Onursal Rehber
  • *****
  • İleti: 6.957
    • Denizrehberim Forumu
  • Ad Soyad: Volkan Aydın
  • Bulunduğu İl: Bursa
  • Doğum Yılı: 1991
  • Tekne Adı: Suerte Vogo
Deniz Telsizi Seçiminde Önemli Ayrıntılar
« : Ocak 12, 2012, 11:51:58 ÖÖ »


Tekneden tekneye ve tekneden sahil istasyonlarına haberleşme telsizle sağlanır. Özellikle boğazlar, marina girişleri gibi kalabalık ve tehlikeli seyir bölgelerinde telsiz haberleşmesi hayati önem taşır, emniyetli seyir için vazgeçilmezdir.

Deniz bandı VHF telsizlerini sabit, monteli telsizler ve el telsizleri olarak 2 ana grupta toplayabiliriz. Telsizlerin satın alımında ve kullanımında mevcut kanunlar gereği bir takım kısıtlamalar olduğundan, ithal telsizler en azından teknik açıdan benzerlik gösterir ve seçimi zorlaşır. Öyleyse, satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Sabit , monteli VHF telsizler

Bu tip telsizlerin teknik özellikleri T.C. Telsiz Kanunu ile belirlenmiştir. Bu şartların dışında hiçbir telsiz ithal edilemez ve satılamaz, yetkililerce sıkı biçimde takip edilir. Bu tip yerli üretim telsiz yoktur, tüm cihazlar yurt dışından ithal edilmektedir.

Telsizin en önemli teknik özelliği çıkış gücü, dolayısıyla menzilidir. Türkiye?ye ithal edilen tüm telsizler kanun gereği en fazla 25 W çıkış gücünde olabilirler. Bu çıkış gücünde bir telsizin menzili hava şartlarına bağlı olarak 50 nm civarındadır. Sabit telsizlerin gücünde montajda kullanılan anten ve kablo boyu doğrudan etkilidir. Telsiziniz ne kadar güçlü olursa olsun, kaliteli kablo ve anten kullanmadığınızda verim alamazsınız. Anten ve kablo genelde telsizden ayrı satılır. Antenin mümkün oluğu kadar teknenin en üstünde konumlanması, kullanılan kablonun yüksek verimli olması telsizin haberleşme menzilini artırır.

Telsiz alırken DSC özelliği olanları seçmeniz önemlidir (piyasada bu özelliği bulunmayan telsiz hemen hemen hiç kalmamıştır). DSC özellikli telsizlerde tehlike butonu bulunur. Tehlike anında bu düğmeye bastığınızda, 70. kanaldan tehlike sinyali çevredeki tüm teknelere ve sahil istasyonlarına gönderilir. Teknenizde GPS cihazınız varsa ve telsizinize bağladıysanız, tehlike anında mevkiiniz de aynı kanaldan yayınlanır. Bu durumda, yardım size çok daha hızlı ulaşır.

Alacağınız telsizin teknik özellikleri aşağı yukarı aynı olacağından, yapım teknolojisi önem kazanır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde ve uzaktaki hedeflerle görüşmelerde kaliteli malzemeden üretilmiş telsizlerin performansı yüksektir. Yapım malzemesi, kalitesi, menşei konusunda ayrıntılı bilgi edinin.

Cihazınızın fiziksel özelliklerine ve görünümüne de dikkat edin. Kolay kanal değiştirebilme özelliğine sahip olması, kanalların görünürlüğü için geniş LCD ekran olması, gece görüşü için aydınlatmasının tatmin edici olması tercihinizi olumlu etkiler.

Telsizinizi iç mekana bile monte etseniz, su geçirmez telsizlerden daha uzun verim alırsınız. Teknedeki mevcut nemden de daha az etkilenir.

Büyük teknelerin bazılarında özellikle manevrada baş-kıç haberleşmeyi sağlayan loud hailer cihazı bulunur. Böyle bir ihtiyacınız olduğunda loud hailer cihazını ayrı almaktansa, bu özelliğe sahip telsiz almanız daha ekonomik olur.

İkili-üçlü kanal dinleme özelliği olan cihazları tercih ettiğinizde, birden fazla kanalı dinleyerek ya da görüşme yaparak haberleşme olanağınızı arttırabilirsiniz.

Piyasadaki bazı telsizler çift istasyon olabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede, ana istasyonu tekne içindeki kokpite koyarak, diğer istasyonu dış seyir alanına (kıç dümenin yanı, fly bridge vb.) monte ettirerek her an haberleşme güvenliğini sağlarsınız.

VHF el telsizleri

Bu tip telsizlerin teknik özellikleri de kanunlarla belirlenmiştir. Çıkış güçleri maksimum 5 W olabilir.

El telsizleri taşınabilir olduğundan, fiziksel dayanıklılıkları tercihte en önemli etmendir. Darbelere karşı dayanıklı malzemeden yapılmış olmalıdır.

El telsizleri dış mekanlarda kullanılacağından, su geçirmez özellikte olmasına dikkat edin.Bazı el telsizleri suya düştüğünde belirli bir süre suda sabit kalır ve geri alınabilir. El telsizi kayıplarının büyük bölümünün denize düşmeden kaynaklandığı düşünülürse, bu önemli bir özelliktir.

Diğer bir önemli özellik, boyutunun küçük olmasıdır. Bunlar manevra anında, tekne üzerinde iş yapılırken rahatça taşınabilir.

Sabit ve el telsizlerinin her ikisinin de satın alınması izne tabidir. Gerekli evraklarla Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü?ne başvurup gerekli izin alındıktan sonra telsiz satışı yapılabilir.
VOLKAN AYDIN
Nilüfer/Bursa
admin@denizrehberim.com

Suerte Vogo'nun Yapım Macerası İçin Tıklayın!


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
4021 Gösterim
Son İleti Ağustos 27, 2011, 12:42:57 ÖÖ
Gönderen: vlkanaydin
0 Yanıt
5755 Gösterim
Son İleti Kasım 16, 2011, 12:28:14 ÖS
Gönderen: vlkanaydin
0 Yanıt
2743 Gösterim
Son İleti Ocak 27, 2012, 02:59:15 ÖS
Gönderen: vlkanaydin
7 Yanıt
6269 Gösterim
Son İleti Şubat 02, 2012, 06:10:51 ÖS
Gönderen: vlkanaydin
23 Yanıt
7352 Gösterim
Son İleti Aralık 14, 2014, 12:55:39 ÖS
Gönderen: mehmet şasi
30 Yanıt
12786 Gösterim
Son İleti Mart 02, 2014, 05:35:20 ÖS
Gönderen: KARANLIK
0 Yanıt
2269 Gösterim
Son İleti Haziran 30, 2014, 12:56:17 ÖS
Gönderen: vlkanaydin
2 Yanıt
2336 Gösterim
Son İleti Nisan 06, 2015, 02:21:24 ÖS
Gönderen: H@K@N
13 Yanıt
3958 Gösterim
Son İleti Temmuz 21, 2016, 01:17:48 ÖÖ
Gönderen: orcnozgn